• Środa, 21 sierpnia 2019
  • Godz. 1:38
  • Imieniny: Joanny, Franciszki, Kazimiery, Piusa
  • Czytających: 4491
  • Zalogowanych: 3
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Jak zdobyć mieszkanie od miasta?

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 24 lutego 2012, 7:52
Aktualizacja: Sobota, 25 lutego 2012, 7:44
Autor: Beata Kołowrocka
Fot. red
Własne mieszkanie to marzenie większości Polaków. Niestety, ceny nieruchomości są wysokie, a kredyt hipoteczny na zakup własnego kąta nie zawsze jest możliwy. Dlatego wielu z nas decyduje się na wynajem...i tak płacimy osobom prywatnym...zamiast raty kredytu.

Jednym z rozwiązań może okazać się przejęcie lokalu mieszkalnego od miasta, który przeznaczony jest do remontu na koszt własny. Jak to w praktyce wygląda?

Po pierwsze, musimy udać się do Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu i pobrać wniosek o przydział lokalu do remontu we własnym zakresie.

Ważne jest to, że o mieszkanie mogą starać się osoby, które nie posiadają tytułu prawnego ani prawa własności do lokalu mieszkalnego, czy też innego lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych w Wałbrzychu.

Prośbę o przydział lokalu musimy zmotywować. I tu mogą pojawić się pewne problemy. W Wałbrzychu, aby otrzymać mieszkanie, trzeba uzbierać dużo punktów, które później podlicza komputer. Najwięcej punktów przydzielanych jest za bezdomność, trudne sytuacje rodzinne, dzieci.
- Razem z mężem składaliśmy wniosek o przydzielenie mieszkania do remontu na koszt własny. Później dostaliśmy odpowiedź i ankietę do wypełnienia. Na podstawie ankiety wyliczane są punkty. My mieliśmy 0 punktów, a po roku uzyskaliśmy 1 punkt. Punkty naliczane są w zależności od tego, jaka jest sytuacja życiowa. Na mieszkanie czekaliśmy 1,5 roku. Co miesiąc wywieszana jest lista mieszkań, które można oglądać. Jeśli jakieś się nam spodoba, to składa się na nie ofertę i czeka aż zostanie wywieszona lista osób chętnych na mieszkania. Lista pojawia się co miesiąc. Wygrywa ten co ma najwięcej punktów – tłumaczy pani Agnieszka, mieszkanka Wałbrzycha.

Jak wyjaśnia Anna Żabka - asystent prezydenta Wałbrzycha: - Ilość punktów ma znaczenie tylko wtedy, kiedy na ten sam lokal wpłynie więcej ofert. W przypadku jednej oferty, punkty nie mają znaczenia. Ponadto, żeby otrzymać mieszkanie do remontu, trzeba udokumentować zdolność finansową umożliwiającą wykonanie remontu.

Przy składaniu wniosku wymagane są niezbędne dokumenty m.in. odpis aktu małżeństwa, odpis aktu urodzenia dzieci, wyrok sądu orzekający rozwód lub separację itp.

Więcej szczegółowych informacji dowiecie się Państwo w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu.

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~samorodek 24-02-2012 8:53
ale koszty remontu są ogromne.Dość możliwe do mieszkania trzeba remontować od podstaw np.22 mkw.wykosztowali na 30 tys.SZOKUJĄCA PROPOZYCJA!!!
~ 24-02-2012 8:58
czyli wychodzi na to żeby dostać mieszkanie nie warto byc perspektywicznym młodym małżeństwem lecz degeneratem i pijakiem bez pożytku dla społeczenstwa a jeszcze lepiej jak się siedzialo w ZK ja jestem przed ślubem i jak poszedłem do mieszkaniówki to po wyjściu z niej z dziewczyną postanowiliśmy wyjechać po ślubie z wałbrzycha, przykre ale prawdziwe
~Zbych 24-02-2012 9:07
Remont cudzego mieszkania za nasze pieniądze bez możliwości dokonania ulgi w późniejszych czynszach jest zwykłym łajdactwem. Gminie w cale nie zależy na przyszłych mieszkańcach a na pozbyciu się kolejnego mieszkania. Warto zrobić badania dotyczące ilości przekazanych lokali do ilości eksmisji komorniczych na skutek braku możliwości płacenia wysokiego czynszu i wysokiej raty kredytowej. Tekst ten dedykuję wszystkim, którym chodzi po głowie podobny pomysł.
~Coś nie tak? 24-02-2012 9:12
Szkoda tylko, że na mieszkania mają głównie szanse osoby, które często nie postępują zgodnie z prawem. Ta uchwała wspiera niestety patologię i zachęca do tego by łamać prawo bo dzięki temu będziemy mieli więcej punktów i otrzymamy mieszkanie. Należy zadać sobie pytanie czy osoba, która nie pracuje, wyszła z pudła, bądź pochodzi z rodziny z problemami takimi jak przemoc, alkoholizm itp. jest w stanie wyłożyć lub pożyczyć nie bagatelną kwotę od 20 tys. złotych do nawet 80 tys. zł w zależności od wskazań urzędu miejskiego dotyczącego remontu mieszkania, które może otrzymać? Rozumiem, że należy ułatwiać start ludziom z problemami, ale są też ludzie którzy nie mają takich problemów i nie ma kto im pomóc, a w tym przypadku mają niewielką szansę na otrzymanie mieszkania w takim systemie punktowym
~Autor 24-02-2012 9:52
Czyli normalny pracujacy Wałbrzyszanin, ktory nie ma zdolnosci kredytowej a stac go na wyremontowanie lokalu nie dostanie mieszkania poniewaz dostanie 0 pkt, wychodzi na to, że musze stoczyć sie na dno zostać alkoholikiem ponieważ dzięki temu dostane dużo pkt tylko skąd wezme pieniądze na remont skoro będe musiał mieć kase na alkohol ja sie pytam?
~hj 24-02-2012 9:56
a co z zasobem własnym Gminy Wałbrzych, moja teściowa zrobiła remont za 10 tyś. zł, nawet za okna jej nie oddali.
~ 24-02-2012 9:59
No właśnie dajmy mieszkania alkoholikom i innym podobnym a normalni ludzie niech dalej się męczą i próbują zaciągnąć kredyt. Szkoda słów
~psss 24-02-2012 10:18
Czyli tak naprawdę nie jest to oferta dla każdego - priorytetowo są traktowani ludzie z trudną sytuacją życiową. Im więcej "dziadostwa" w papierach, tym lepiej. Myślałam, że od tego są mieszkania socjalne, a nie te do remontu na własny koszt. Dziwna polityka... Miastu powinno zależeć na pozbyciu się ruder i pustostanów, a wychodzi na to, że są one zarezerwowane dla ludzi z marginesu i klientów MOPSu. Z drugiej strony - kto "normalny" chciałby wziąć mieszkanie w slumsach na Sobięcinie czy Podgórzu z lumpiarnią i licznymi melinami po sąsiedzku?
~ba-bla 24-02-2012 10:49
Inna kwestia - skąd założenie, że ludzie z trudną sytuacją życiową będą mieli środki na remont, gdzie taką ruderę trzeba doprowadzić do porządku z totalnej ruiny, od A do Z, za ciężkie pieniądze? Czyżby mieli tak wysokie zasiłki i zapomogi? A może mają się zapożyczyć i razem z dziećmi wbić zęby w ścianę? Słuszną linię ma nasza władza, zaiste. Chcesz mieszkanie, to sobie kup, a jak cię nie stać wyremontuj zapadłą norę (dostaniesz, o ile nie masz za dobrze w życiu) i mieszkaj w gettcie wśród degeneratów, tam, gdzie twoje miejsce na drabinie społecznej.
~Znawca 24-02-2012 12:00
Nasza lokalna uchwała ws. wynajmu lok. komun. jest w tak wielu miejscach niezgodna z ustawą i Konstytucją, że aż dziw bierze, dlaczego mieszkańcy nie skarżą tej uchwały. Można pisać do sądu administracyjnego nawet, jak minął rok od jej wejścia w życie, jeśli są uzasadnione podstawy , że narusza rażąco przepisy prawne wyższego rzędu. A "nasza" jest dyskryminacyjna i wprowadza pozaustawowo dodatkowe kryteria dla chętnych. To oczywiste naruszenie Konstytucji i zasady niedyskryminowania i zasady równości względem prawa ( ustawa wprowadza kryterium DOCHODU, przede wszystkim, a nie jakieś tak zamieszkiwanie w danej gminie 3 czy 5 lat, albo jakieś "centra życiowe" wykazywać. to wszystko jest niezgodne z ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy (...) i z Konstytucją !!!!!
~Bobo 24-02-2012 13:12
Wszystko postawione na głowie!!! Młode małżeństwo, które marzy o urządzeniu sobie swojego ciepłego "gniazdka" i będzie na to usilnie pracować - bez szans. Alkoholik, degenerat, który nie ma nawet 5 zł na nalewkę - dostaje mieszkanie do remontu. Ten kraj zwariował.
~ 24-02-2012 16:38
Trzeba zacząć pić . Przecież to takie proste.
~ 24-02-2012 17:55
to jest Polska to jest Wałbrzych!!!! takie cuda tylko u nas !!!
~ona 24-02-2012 19:02
Aby dostać mieszkanie do remontu trzeba mieć dochody. Nikt nie przydzieli mieszkania do remontu osobie która nie ma odpowiedniego dochodu. Degeneraci o których tutaj mowa mogą się starać o lokale socjalne.
~alojka 25-02-2012 13:06
Czyżby jakaś pani z UM zabrała głos powyżej? Czytaj ze zrozumieniem: dochody to kwesta oczywista i nawet lumpenproletariat je posiada. Chodzi o to, że te kryteria uderzają w normalnych ludzi, nie dotkniętych patologią, pracujących i uczciwych, ale i tak za biednych by kupić własne M. Z jakiej racji takie podziały? A dziennikarzynie piszącej artykuł gratuluję rozgarnięcia: opisuje co i jak, jakie procedury etc., ale nie zadaje sobie trudu, żeby zapytać w UM o najważniejsze: skąd takie kryteria i dlaczego faworyzuje się "dziadostwo"?? Przecież po komentarzach widać jakie wnioski się ludziom nasuwają.
~Heh 18-07-2012 22:37
Ludzie ludziom zgotowali taki los... Taka jest prawda... Przez te kombinowania, kręcenia, kłamania, oszukiwania władz rodzą się takie trudności związane z otrzymywaniem świadczeń od władz Gminy. Ludzie którym się nie należy dostają a którzy potrzebują nie dostają. Wiem to z doświadczenia jako zwykły mieszkaniec... to widać... to każdy widzi..
~aga 23-09-2013 20:54
Z TEGO CO WIEM(STARAM SIE O MIESZKANIE JUZ 4LATA) TO MIESZKAN SOCJALNYCH MIASTO NIE POSIADALO I NA RAZIE NIE POSIADA A CO DO DOCHODOW TO PODAJE SIE DOCHODY Z TRZECH MIESIECY WIEC TO NIE PROBLEM ISC DO PRACY Z URZEDY NA 3 MIESIACE WIEC DAJCIE SPOKOJ I NIE OSZUKUJCIE LUDZI
~tuptus 2-12-2013 9:25
jak bym miał 50 lub 70 tys.zł to nie ładował bym swoich pieniędzy w miastowe mieszkanie tylko kupił bym swoje prywatne i remontował bym se kiedy bym chciał i jak bym chciał a nie wymagają cudów że w 3 miesiące a potem musisz latać pisać i prosić o przedłużenie a i tak na koniec nie przejdzie odbioru bo wentylacja za taniej rury bo czegoś brak lub jak to robiłaś to nie trzeba było a po zakączeniu trzeba i tak na remont zamiast wyliczonych ich 50tys.zł staje sie 70tys.zł A DANE MIESZKANIE I TAK NIE NALEŻY DO CIEBIE!!!!!!!!! A i różnica jest taka że z takiego po remoncie jest że jak nie zapłacisz 2 lub 3 czynszów to mają cie na zbity pysk wyżucić a jak masz prywatne mieszkanie to musi ta wartośc zadłużenia przekroczyć wartość mieszkania!!!!!!!!!!!!!
~HEHE 4-02-2014 11:26
Szkoda słów tyle w tym wałbrzychu stoi mieszkań ze masakra doli by to ludzią a nie czekali aż sie cały budynek rosypie. JESZCZE TAK ZE 2 3 LATA I WAŁBRZYCHU ZOSTANIE SAM URZĄT MIEJSKI Z PREZYDENTEM BO WSZYSCY SIE WYNIOSOM Z TEGO BAGNA
~komik 27-02-2014 9:08
no niestety Wałbrzych to jest coś czego nie da się opisać, załatwiam obecnie wszystkie dokumenty, wymiana dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy, takich problemów nigdy w życiu nie miałem,jestem osobą zameldowaną na pobyt czasowy, wiadomo jakie czasy? i jest wielki problem w wydziale komunikacji, ponieważ na pobyt czasowy nie mogę wymienić dowodu rejestracyjnego wymieniam ponieważ skończyło się miejsce na pieczątki z przeglądu , więc pani w wydziale powiedziała ze nie da rady w taki sposób, trzeba mieć stały meldunek albo być osobą zarejestrowaną jako bezdomny, o tym dowiedziałem się po czwartej wizycie w wydziale zapytałem grzecznie kto zapłaci mi za wolne dni które muszę wziąć w pracy żeby dowiedzieć się kolejnych rzeczy które muszę spełnić ,
~komik 27-02-2014 9:22
, nie wspomne o kosztach i opłatach, mam napisać przekonanie do wydziału komunikacji że , zostanę w Wałbrzychu, podejmę pracę, założę rodzinę , obecnie podpisałem kontrakt z holenderską firmą i wierzcie mi że napiszę to pismo do wydziału komunikacji z takim przekonaniem że nigdy tu nie wrócę , np, taka sprawa z dowodem rej w Dzierżoniowie jest załatwiana w 2/3 godz,myślałem że Wałbrzych wielkie możliwości, he he ŻAL.PL. Jesteśmy w trakcie załatwiania wyjazdu w jedną stronę, żałosne, i radzę wszystkim póki nie jest za pózno , :)
~Loonatic 9-04-2014 0:54
Przecież taki degenerat i alkoholik nawet nie zdobędzie pieniędzy na ten remont, a to jest warunkiem otrzymania mieszkania! Zamiast narzekać polecam wam wszystkim przeczytać artykuł: ...................................
~xxXxxx 18-05-2014 9:25
Szczerzę mówiąc to aż szkoda kasy aby ładować w te mieszkania . Lepiej kasę odłożyć i wyjechać w pizdu za granicę. Polska to chory kraj a raczej ludzie którzy rządzą w tym kraju . Hmm a Wałbrzych wolę pozostawić bez komentarza bo na prawde szkoda słów
~XXXX 30-12-2014 11:09
Jak to możliwe, że co niektórzy mają po 18-26 punktów. Ja już czekam 7 lat zaczynałam od 0 i co i dalej jak nie miałam mieszkania tak nie mam. Trzeba chyba sobie dzieciaków narobić i stoczyć się na dno by dostać mieszkanie do remont. W tym miesiącu startowałam do 82 m mieszkania, hym duży czynsz ok 450 zł i remont 65 tyś. A tu proszę wygrał ktoś kto miał 24 pkt. ciekawa jestem jak on utrzyma te mieszkanie i z czego wyremontuje bo przy takiej ilości punktów to chyba z jakiej patologi się wywodzi. Żal patrzeć :(((((
~kacja 4-02-2015 12:43
ma koleżanke która złożyła o mieszkanie socjale ma też dzieci i sama wychowuje i czeka już rok i jeszcze nie dostała mieszkania tylko jej obiecują co chwile i dalej mieszka w klitce
~ 16-06-2015 17:47
Ja mam takie mieszkanie, za 3 cim razem moja oferta została zaakceptowana, punktów miałam 4. Całe 23 m2, remont + wyposażenie to koszt ok. 11000- czyli połowę tego co pisali. Dziś znalazłam osobę chętną do zamiany i złożyłam wniosek o zamianę. Miałam możliwość wykupu za 1 %- to tak źle? Przyszły remont to ok. 20 000. Potem będę chciała wykupić i nawet gdybym miała zapłacić kolejne 20 000 to w sumie nikt nigdy nie dałby mi kredytu na zakup mieszkania i nigdy nie kupiłabym w tej cenie. Lepiej narzekać niż działać! Jak cie stać to kupuj, jak nie to kombinuj :)
~Anonimowa 29-08-2015 11:24
A wiec składał wniosek o przyznanie mieszkania do remontu na koszt własny będąc w ciąży. W tej chwili moja córka ma 5 lat i wynajmuje mieszkanie..., dla mnie to chore, bo stwierdzili, ze musze mieć 1000 zł na osobę netto przy gospodarstwie domowym- oczywiście doliczyli juz do tego dziecko znajdujące sie w łonie matki. Teraz wynajmuje mieszkanie. Dałam sobie spokój, ale mina babeczki w urzędzie jak ja wyśmiałam, ze nie przyjęła mojego wniosku była bezcenna. Jestem tego samego zdania, co większość osob stad.. Lepiej pijakom i patologi dac mieszanie, zeby i tak dac im za kilka lat następne.. Bo nie płaca czynszu, a "dach nad głowa" musza im zapewnić... Niż młodym ludźmi, bez wymyślania i utrudniania, zeby mogli sobie spokojnie po swojemu zacząć żyć i mieszkac w Wałbrzychu To smutne
~Bor 12-11-2015 8:31
Mieszkanie do remontu na Szczawienku w wyremontowanym budynku. 30 m2. Miałem zero punktów. Pozostali lokatorzy mają wykupione mieszkania. Ogródek i parking. Mieszkanie wykupione po remoncie za grosze. Remont zrobiony za niższą kwote niż wyceniło moasto. Dla chcącego nic trudnego.
~andrzej palikowski 24-05-2017 10:36
W WTBS jakoś łatwiej było mi przejść przez te wszystkie umowy i formalności. Dostałem mieszkanie czynszowe 2 pokoje dla mnie i rodziny i jesteśmy zadowoleni.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group