Sobota, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 3215
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Europa: Jest lepiej, ale powinno być jeszcze lepiej

Wtorek, 11 lutego 2020, 8:40
Aktualizacja: Czwartek, 13 lutego 2020, 8:44
Autor: JAZ
Wałbrzych/Europa: Jest lepiej, ale powinno być jeszcze lepiej
Fot. JAZ
Wałbrzych stawiany jest jako wzór prowadzenia Polityki Spójności oraz możliwości wykorzystywania środków unijnych. Takie górnolotne słowa padły przede wszystkim podczas ostatniego brukselskiego spotkania, na które prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej, został imiennie zaproszony i poproszony o prelekcję.

Na tle innych krajów nasz region wypadł bardzo dobrze. Wielu unijnych polityków nie mogło się nadziwić, jak udało się to zrobić w Wałbrzychu. Potwierdzeniem zadowolenia ludności były ostatnie wyniki wyborów samorządowych.
- Jesteśmy w Unii chwaleni. Wiele osób nie może się nadziwić, jak my to robimy. Pokazaliśmy więc na slajdach podczas prezentacji schemat tych działań. Widać tu, że jesteśmy blisko ludzi, że z ich poziomu staramy się rozwiązywać problemy. Jesteśmy też blisko przedsiębiorców, słuchamy ich problemów i wychodzimy naprzeciw. Wspólnie planujemy kolejne kroki inwestycyjne. Jest to widoczne choćby w regionalnych połączeniach kolejowych, drogowych, które dla mieszkańców mają ogromne znaczenie – tłumaczy prezydent.

Co ważne, wystąpienie prezydenta Romana Szełemeja było świetnym kontrastem do hiszpańskich relacji z wykorzystania środków finansowych. Tam zdecydowano się rozbudować sieć szybkich kolei. Zbudowano lotnisko, z którego nikt jeszcze nie korzysta. Mieszkańcy narzekają na brak połączeń regionalnych, na zamknięte połączenia i brak możliwości skorzystania z szybkiej kolei, która zatrzymuje się tylko w dużych miastach. Sąsiedzi niewykorzystanego lotniska jawnie mówili, że woleliby, aby zbudowano im nową drogę, którą pojadą do miasta.

Wałbrzyski region wypada na tym tle bardzo dobrze. Problem w tym, że to dobrze sprawi, że Dolny Śląsk zyskał na znaczeniu. Jakość życia ocenia się w regionie na 75 procent kryteriów unijnych. Te 75 procent zmniejszy finansowanie dla Polityki Spójności w naszym regionie.
- Obecnie staramy się o kolejne środki w nowej Perspektywie Finansowej UE 2021-27. Już dziś wiemy, że niestety dostaniemy tych pieniędzy mniej. I to tylko, dlatego, że już mamy lepiej. Tak jesteśmy w Unii postrzegani. Oczywiście my tu doskonale wiemy, że to tylko pozorne, bo przecież południe naszego regionu wciąż potrzebuje pomocy – mówi Roman Szełemej.

Wałbrzyska delegacja stara się jednak uzyskać finansowanie w innym projekcie, gdzie finansowana będzie transformacja regionów pokopalnianych. Droga do uzyskania pieniędzy jest jednak długa i trudna.

Twoja reakcja na artykuł?

25
51%
Cieszy
3
6%
Hahaha
4
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
2%
Złości
16
33%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group