Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3309
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Jubileusz Biblioteki

Czwartek, 3 grudnia 2020, 6:38
Autor: red
Wałbrzych: Jubileusz Biblioteki
Fot. Biblioteka pod Atlantami
Biblioteka pod Atlantami obchodzi siedemdziesięciopięciolecie swojego powstania.

„Biblioteka ta ma wielką przyszłość – zamierzenia co do niej zakrojone są na wielką skalę”.

Fryderyka Lieberman-Cohensius

1 grudnia 1945 roku w jednym z pomieszczeń wałbrzyskiego ratusza rozpoczęła działalność pierwsza polska biblioteka publiczna. Jej pomysłodawczynią była Fryderyka Lieberman-Cohensius, a kierownikiem poeta Marian Jachimowicz. Pierwszy księgozbiór stanowiło czternaście legendarnych już książek uzyskanych w wyniku odezwy, by „każdy Polak wyjeżdżający do Polski Centralnej przywiózł ze sobą książkę i ofiarował ją Bibliotece”. Z czasem książek przybywało i przestały się mieścić w ratuszowym pomieszczeniu. Nowe, znacznie obszerniejsze miejsce, biblioteka znalazła w budynku przy ul. Sienkiewicza 2. Przeprowadziła się tam w maju 1946 roku, a pod koniec tego roku księgozbiór rozrósł się do 2550 i był największy na Dolnym Śląsku. Z czasem zaczęły powstawał nowe filie w poszczególnych dzielnicach Wałbrzycha. W latach osiemdziesiątych wzrok wałbrzyskich bibliotekarzy spoczął na stojącej w Rynku kamienicy „Pod Czterema Atlantami”. Ówczesny dyrektor Bogusław Lamch „wychodził ją” w wałbrzyskich urzędach i pod koniec ósmej dekady ubiegłego wieku rozpoczęły się pierwsze prace projektowe. W latach 1993-1995 biblioteka powoli zmieniała miejsce swojej działalności. Od tego czasu funkcjonuje w odnowionym, pięknym budynku jako Biblioteka pod Atlantami. Dziś jest ona nowoczesną instytucją, świadczącą wiele różnych usług. Nie zapomina jednak o swoich korzeniach i wciąż najważniejszymi jej podmiotami są Czytelnik i Książka.

Przez siedemdziesiąt pięć lat swojej działalności wałbrzyska biblioteka publiczna wypożyczyła miliony książek, czasopism i innych materiałów. Zorganizowała niezliczoną ilość spotkań autorskich, projekcji filmowych, warsztatów, konkursów. Przez te lata po jednej i drugiej stronie bibliotecznej lady spotkały się tysiące osób, które łączyła miłość do literatury.

W nieco innych niż zamierzaliśmy warunkach, świętujemy kolejny jubileusz. Niestety nie możemy spotkać się osobiście z naszymi Użytkownikami, ale możemy dotrzeć do nich za pośrednictwem Internetu. Zapraszamy więc do odwiedzenia naszej strony internetowej oraz profilu na Facebooku, gdzie przygotowaliśmy wiele atrakcji, Wśród nich są mobilne gry w aplikacji ActionTrack - „Tajemnica biblioteki” dla dzieci i (Nie)zwykła biblioteka” dla starszych, warsztaty dla dzieci oraz jednodniówka, szczegółowiej opisująca naszą historię.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
1
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group