Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 2656
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Jutro i pojutrze trwać będzie akcja rejestracji dawców szpiku

Piątek, 18 listopada 2016, 12:21
Autor: red
Wałbrzych: Jutro i pojutrze trwać będzie akcja rejestracji dawców szpiku
Fot. organizatorzy
Przypomnijmy, że w dniach 19–20 listopada (sobota–niedziela) w godzinach 10.00–20.00 w Galerii Victoria w Wałbrzychu i w hipermarkecie Tesco w Szczawnie Zdroju odbywać się będzie rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego. W tych dniach będziemy szukać dawcy dla Karolinki z Wałbrzycha i wielu innych chorych osób.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 28 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Zapraszamy w najbliższy weekend!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group