Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 2331
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Już jest 2 tom "Nowej Kroniki Wałbrzyskiej"

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 13 stycznia 2015, 16:45
Aktualizacja: Środa, 14 stycznia 2015, 8:07
Autor: red.
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Sali Kominkowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbyło się spotkanie promujące drugi tom "Nowej Kroniki Wałbrzyskiej", połączone z prezentacją książki i konferencją prasową.

-Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za to, że możemy w tej naszej, wałbrzyskiej uczelni promować dzisiaj kolejny, drugi tom "Nowej Kroniki Wałbrzyskiej". Wszystkie recenzje dotyczące pierwszego tomu "Kroniki", które do tej pory się ukazały, jak i zainteresowanie, zapotrzebowanie czytelników pokazuje, że jest to wyjątkowa publikacja, wznowiona po 13 latach. Wałbrzych jest miastem, które w jakimś zakresie ma swoją ugruntowaną pozycję, ale i historię. Opisywane w sposób naukowy dzieje, opisywana historia pozwala nam na to, że możemy przekazywać następnym pokoleniom wyjątkowe zdarzenia, które miały miejsce w mieście - powiedział Wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk

Pierwszy tom "Nowej Kroniki Wałbrzyskiej" wydany przez Fundację Museion pod redakcją Sylwii Bielawskiej ukazał się pod koniec 2013 roku jako wyraz determinacji środowiska naukowego, pamiętającego o tradycjach popularyzowania wiedzy o regionie. Zawierał następujące działy: I. Historia i rozwój miasta, II. Szkolnictwo i edukacja, III. Życie Kulturalne i IV. Sławni wałbrzyszanie. Wcześniej, w latach 1979, 1981, 1983, 1985, 1986, 1989, 1991, 1995, 1996, 1998 i 1999 z inicjatywy Wałbrzyskiego Towarzystwa Kultury wydawana była "Kronika Wałbrzyska".

Tom drugi, wydany również przez Fundację Museion pod redakcją Sylwii Bielawskiej zawiera artykuły dotyczące głównych problemów teoretycznych, metodologicznych i aplikacyjnych, związanych z badaniami regionalnymi w kontekście historycznego dziedzictwa i współczesnych przemian społeczno-ekonomiczno-politycznych i podzielony jest na następujące części: I. Historia i rozwój miasta, II. Szkolnictwo, edukacja, sport, III. Życie kulturalne i IV. Życie religijne. Wydanie zawiera 14 artykułów naukowych i 1 artykuł popularnonaukowy. Nad Kroniką pracowało 17 autorów: Joanna Augustyniak, Elżbieta Lonc, Małgorzata Babińska, Ryszard Bełdzikowski, Sylwia Bielawska, Beata Detyna, Jerzy Detyna, Cezary Kasiborski, Wojciech Klas, Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz, Mieczysław Leniartek, Tomasz Nochowicz, Piotr Retecji, Waldemar Sęczyk, Eugeniusz Skarupa i Bogdan Skiba.

Spotkanie, w którym uczestniczyli między innymi: Zygmunt Nowaczyk - Wiceprezydent Wałbrzycha, Elżbieta Lonc - rektor PWSZ, przedstawiciele PWSZ, Fundacji Museion, oraz autorzy artykułów zawartych w "Kronice" i osoby, które swoją działalnością przyczyniły się do jej powstania zakończyło się podziękowaniami dla wszystkich zaangażowanych w ten projekt. Nie zabrakło też kwiatów i tortu - oczywiście w formie "Kroniki". Oba tomy "Nowej Kroniki Wałbrzyskiej" dostępne są w wersji elektronicznej na stronie Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej (www.jbc.jelenia-gora.pl).

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 14-01-2015 11:51
Zdjecie nr 8- Nosferatu wampir ?
~ 14-01-2015 16:48
Stara była lepsza!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group