Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 8665
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kampania „Mam haka na raka”, czyli na pomoc ludziom

Czwartek, 9 lutego 2012, 10:42
Aktualizacja: 10:44
Autor: red
Wałbrzych: Kampania „Mam haka na raka”, czyli na pomoc ludziom
Fot. organizatorzy
Po raz piąty na terenie całego kraju jeszcze w grudniu ubiegłego roku ruszyła kampania „Mam haka na raka”. Do działań w swoich rejonach zostały zachęcone szkoły w całej Polsce. Uczniowie mają być siłą przekonującą mieszkańców swoich miast do wykonywania badań profilaktycznych. Do akcji włączyli się również uczniowie IV LIceum Ogólnokszałcącego w Wałbrzychu.

W tegorocznej edycji uczniowie stają przed kolejnym trudnym zadaniem i przedstawianiem problemu zachorowań na nowotwór raka jelita grubego. Do tak zaszczytnego i uczynnego celu zgłosiło się wiele szkół z całej Polski, a poszczególne grupy będą rywalizowały ze sobą o wygranie całej kampanii. Przed nimi jednak długa droga do zwycięstwa i realizacji wielu wytycznych.

Należy podkreślić, że według aktualnych danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2008 roku w Polsce u obu płci odnotowano łącznie ponad 14 600 zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego i ponad 10 400 spowodowanych przez nie zgonów. Dlatego widać, że im większe zaangażowanie społeczeństwa, tym większe szanse na przekonanie ludzi do wykonania badań profilaktycznych. Zapadalność na nowotwory złośliwe jelita grubego i spowodowana przez nie umieralność stale rośnie. Obecnie Polska znajduje się wśród krajów o średniej zachorowalności. Jeśli jednak utrzymają się obecne tendencje, wkrótce wejdziemy do grupy państw o wysokiej zapadalności. Należą do nich głównie państwa rozwinięte: na świecie – Stany Zjednoczone i Kanada, a w Europie – Czechy, Słowacja, Węgry i Niemcy.

Mamy o co walczyć, kampania wiele może zdziałać, wielu z nas może być o krok przed rakiem i wygrać z czasem i zrobić ten jeden krok do przodu, czyli poświęcić dla siebie i dla swojego zdrowia czas, aby wykonać kilka podstawowych badań, aby zmniejszyć lub wykluczyć możliwość zachorowania na nowotwór. Trzeba jednak zauważyć, że jednak coraz więcej ludzi lekceważy sobie niektóre objawy, które mogą już nam zapalać czerwoną lampkę, że dzieje się coś złego z naszym organizmem. Jak wykonać mały krok? To proste! Odczuwasz osłabienie i ciągłe przemęczenie, skurczowe, nawrotowe bóle brzucha? Jeśli tak, to mogą być pierwsze objawy choroby albo i nie, ale czy warto zlekceważyć już jakiś znak? Czy warto ryzykować? Nie! Dlatego zgłoś się do lekarza, bo objawy to nie wszystko, lepiej zawsze mieć pewność. Jest jednak mały haczyk. Objawy są często w pierwszym stadium nierozpoznawalne, a więc warto wykonać badania profilaktyczne.

Warto, bo dbam o zdrowie i żyję dłużej. Zawsze warto wygrać z rakiem i być krok przed nim. Warto wykonywać w ciągu roku badania profilaktyczne, ale zachęcić także bliskich do wykonania tego typu badań.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group