Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 5100
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Karta "Kocham Wałbrzych" dla mieszkańców

Poniedziałek, 27 listopada 2023, 12:34
Aktualizacja: 13:16
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Karta "Kocham Wałbrzych" dla mieszkańców
Fot. red
W Wałbrzychu wcielony w życie zostanie program pn. „Karta Mieszkańca Kocham Wałbrzych”.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały mającej wprowadzić program w życie "Do zadań gminy Wałbrzych należy również zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty mieszkańców poprzez tworzenie programów promocji i rozwoju gminy. Program „Karta Mieszkańca Kocham Wałbrzych” zapewni mieszkańcom, którzy poprzez opłacanie podatków w Wałbrzychu wpływają na rozwój gminy, preferencyjne warunki korzystania z obiektów komunalnych i atrakcji turystycznych. Wprowadzenie programu jest kolejnym krokiem w budowaniu gminy przyjaznej mieszkańcom oraz zwiększającym dostępność zasobów gminnych dla lokalnej społeczności. Wpływa to również na wizerunek Wałbrzycha, jako miejsca atrakcyjnego do zamieszkania".

Program pn. „Karta Mieszkańca Kocham Wałbrzych” jest elementem polityki społecznej i promocyjnej realizowanej przez gminę Wałbrzych, ma na celu poprawę warunków życia mieszkańców poprzez: tworzenie przyjaznych dla mieszkańców warunków życia i rozwoju, zwiększenie dostępności do obiektów, form działalności i wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, umacnianie poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców, poszerzenie oferty możliwości spędzania wolnego czasu, promocję gminy jako miejsca atrakcyjnego do osiedlania się.

Program realizowany jest przez gminę Wałbrzych i kierowany jest do osób fizycznych, które spełniają co najmniej jeden z poniższych warunków:

a) rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Wałbrzychu ze wskazaniem miasta jako miejsca swojego zamieszkania, bez względu na to, czy osiągają dochód, a także członkowie ich rodzin w rozumieniu art. 6 pkt 14 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1876 z późn. zm.),

b) rozliczają w mieście podatek rolny z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Do korzystania z Programu uprawnione są także dzieci własne osób, o których mowa w ust. 1 oraz dzieci pozostające pod ich opieką prawną:
a) do ukończenia przez nie 18 roku życia,
b) do ukończenia przez nie 25 roku życia – w przypadku młodzieży uczącej się,
c) bez ograniczenia wieku w przypadku dzieci niepełnosprawnych pozostających pod opieką rodzica.

Gmina Wałbrzych ułatwi osobom uprawnionym dostęp do usług publicznych w obszarach takich jak:

1) kultura i sztuka;
2) sport i rekreacja;
3) oświata i wychowanie;
4) turystyka i wypoczynek;
5) ochrona zdrowia i pomoc społeczna;
6) handel i usługi
7) komunikacja miejska
8) strefy płatnego parkowania

poprzez poszerzanie zakresu zwolnień z opłat i ulg w korzystaniu z tych usług. Osobom uprawnionym umożliwi się korzystanie z obiektów użyteczności publicznej gminy Wałbrzych oraz obiektów i usług partnerów za opłatą obniżoną w stosunku do opłaty obowiązującej w tych obiektach albo bez konieczności ponoszenia takiej opłaty, zgodnie z odrębnymi regulacjami w tym przedmiocie.

„Karta Mieszkańca Kocham Wałbrzych" wydawana będzie imiennie i jest dokumentem identyfikującym osobę uprawnioną. Uzyskanie „Karty Mieszkańca Kocham Wałbrzych" odbywać się będzie na podstawie wniosku złożonego w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu. Pierwszy egzemplarz karty wydawany jest bezpłatnie.

Uprawnienia, o których mowa w uchwale, będą w zależności od kompetencji wynikały z odrębnych uchwał Rady Miejskiej w Wałbrzychu, zarządzeń Prezydenta Miasta Wałbrzycha.

Twoja reakcja na artykuł?

126
75%
Cieszy
10
6%
Hahaha
2
1%
Nudzi
3
2%
Smuci
3
2%
Złości
23
14%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (39)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group