Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 3729
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Kasa na zabytki rozdana

Sobota, 27 marca 2010, 9:12
Aktualizacja: 11:52
Autor: PAW
Wałbrzych/REGION: Kasa na zabytki rozdana
Zamek Grodno doczeka się wreszcie remontu
Fot. red
Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał dotacje na remonty zabytków. Wśród zadań, które otrzymają dofinansowanie, znalazły się również te, które będą realizowane w naszym regionie.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego zadecydował, że dotacja w wysokości ponad 5 milionów złotych zostanie przeznaczona na remonty 110 zabytkowych budowli. W porównaniu z rokiem ubiegłym zauważalny jest wzrost liczby instytucji starających się o remonty zabytków. W tym roku zarząd rozpatrzył 295 wniosków, a do zrealizowania zostało zaakceptowanych 110. Dzięki tym środkom finansowym uda się uratować od zniszczenia wiele dzieł architektury drewnianej i mnóstwo innych zabytków, których na naszym terenie nie brakuje, a które znajdują się w bardzo złym stanie technicznym.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego przy podziale środków finansowych brał pod uwagę pilność podjęcia prac zabezpieczających konstrukcję więźb dachowych, konieczność wykonania drenaży odwadniających, wsparcie prac ratowniczych – kontynuowanych, które rozpoczęły się w latach ubiegłych, prac kończących rozpoczęte inwestycje, prac konserwatorskich w obiektach znaczących dla regionalnego dziedzictwa kulturowego.

Wśród zadań, które otrzymają dotację, są również remonty zabytków z naszego regionu. 70 tys. zł dofinansowania zostało przeznaczonych na remont Zamku Grodno. Chodzi o wymianę pokrycia dachu z gontu łupanego, remont konstrukcji więźby dachowej – uzupełnienie i wymiana elementów stropu, naprawa wzmocnień i wypełnienie luzów w połączeniach ciesielskich.

Wsparcie w wysokości 20 tys. zł otrzyma również Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. W tym przypadku dofinansowanie zostanie przeznaczone na konserwację, rekonstrukcję, wykonanie dokumentacji ołtarza i ambony.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group