Poniedziałek, 8 marca
Imieniny: Beaty, Jana
Czytających: 2197
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Kilka uwag o niedzielnych wyborach

Sobota, 4 grudnia 2010, 13:17
Aktualizacja: 13:18
Autor: Sven
Trwa cisza wyborcza. W USA, Niemczech i wielu innych państwach świata, takiego zapisu nie ma. Obowiązuje za to niepisana umowa między partiami. Polskie prawo jest pod tym względem dosyć surowe.

Nie wolno agitować poprzez rozklejanie plakatów, rozdawanie ulotek, zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień. Nie wolno również niszczyć i zrywać umieszczonych przed wprowadzeniem ciszy plakatów, billboardów, itp. Zakaz dotyczy także wszystkich mediów, w których nie ma w tym czasie programów politycznych, związanych z wyborami.

Za łamanie ciszy wyborczej, ustawodawca przewidział kary. Można dostać grzywnę do 5 000 złotych. Za zrywanie plakatów kara wynosi od 20 do 5 000 złotych z zamianą na areszt od 2 do 60 dni. Aby mieć pewność, że takie kary nas nie dotkną, wystarczy do godziny 22.00 w niedzielę powstrzymać polityczne emocje, a swoje poglądy wyrazić jedynie w akcie głosowania.

Jak w takim razie zagłosować, ,,aby głos był ważny? Tym razem dostaniemy tylko jedną kartę do głosowania w kolorze różowym. Znajdziemy tam dwa nazwiska kandydatów na prezydenta miasta, podane w kolejności alfabetycznej. W kratce obok jednego nazwiska stawiamy znak „X” . Brak „X” lub zaznaczenie obydwu nazwisk unieważnia głos. Oczywiście trzeba mieć dowód tożsamości i trafić do „naszego” lokalu wyborczego.

Wałbrzych jest jedną z 738 miejscowości i gmin, w których 21 listopada nie udało się wybrać wójta, burmistrza lub prezydenta. Województwo dolnośląskie jest pod tym względem na trzecim miejscu w kraju, zaraz po mazowieckim, gdzie będą wybierać gospodarzy aż w 115 gminach, lubelskim – 63, w dolnośląskim – 58. Poza Wałbrzychem, w naszym powiecie II tura wyborów odbędzie się w Czarnym Borze, Głuszycy, Mieroszowie i Szczawnie – Zdroju.

Są także sytuacje wyjątkowe. W ośmiu gminach niedzielne wybory się nie odbędą, ponieważ jeden z kandydatów zrezygnował z rywalizacji. W takim przypadku jego miejsce zajmie kandydat, który w pierwszej rundzie zajął trzecie miejsce. Powyższa sytuacja nie dotyczy naszego województwa, powiatu ani miasta.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Lepiej, we własnym dobrze pojętym interesie, nie wynosić z lokalu wyborczego otrzymanej karty do głosowania. Może to zostać odebrane jako próba dokonania fałszerstwa wyborczego. Po co się tłumaczyć, że miała to być jedynie pamiątka.

Masz głos. Daj głos!

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group