Czwartek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 2781
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kolejne spotkanie w sprawie rewitalizacji Śródmieścia

Czwartek, 17 września 2015, 7:12
Aktualizacja: Piątek, 18 września 2015, 7:03
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Kolejne spotkanie w sprawie rewitalizacji Śródmieścia
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Publicznym Gimnazjum nr 1 przy ulicy Limanowskiego w Wałbrzychu odbyło się kolejne spotkanie dotyczące rewitalizacji Wałbrzycha. Poprzednie spotkanie skierowane było głównie do mieszkańców i szefów instytucji kultury a tym razem głównymi adresatami byli zarządcy nieruchomości i wspólnot mieszkaniowych.

- Dzisiejsze spotkanie jest skierowane przede wszystkim do mieszkańców Śródmieścia, członków wspólnot mieszkaniowych, zarządców i dla osób indywidualnych, które tutaj prowadzą działalność gospodarczą. Program rewitalizacji jest wynikiem "mielenia" poglądów, opinii i różnego rodzaju ścierania się koncepcji. Znalezienie konsensusu i rozwiązania, które będzie odpowiadało wszystkim jest niemożliwe. Raczej chodzi o to, żeby uzyskać jak największy poziom akceptacji wspólnie przyjętych rozwiązań. Tu nic nie jest narzucone - powiedział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej

Na początku spotkania Prezydent Szełemej wyjaśnił zebranym czym jest rewitalizacja i przypomniał, że proces ten od kilku lat przebiega w obrębie Śródmieścia a jako przykłady podał projekty zrealizowane w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji w latach 2007-2015, których całkowita wartość wyniosła przeszło 45 milionów złotych, z czego blisko 28 milionów złotych stanowiło dofinansowanie. W ramach rewitalizacji Śródmieścia wykonano renowację 45 kamienic między innymi przy ulicy Moniuszki, Sienkiewicza, Słowackiego, przebudowany został też Plac Kościelny i Magistracki a przy ulicy Rycerskiej powstał duży parking.

- Obszarem rewitalizacji jest Starówka. Wiemy doskonale, że jest to obszar praktycznie w całości chroniony przez konserwatora zabytków. Są bardzo poważne ograniczenia wynikające z topografii miasta, które ma w istocie charakter miasta położonego w górach, także możliwości i rozwiązań nie jest aż trak wiele, ale oczywiście są i po to są takie spotkania, żeby je wszystkie sprawdzić, zweryfikować, spróbować się zetrzeć i wypracować jakiś konsensus - powiedział Prezydent Roman Szełemej

Podczas spotkania dr hab. inż. arch. Tomasz Ossowicz z Biura Rozwoju Wrocławia na przykładach polskich i zagranicznych miast omawiał różnego rodzaju sposoby i formy rewitalizacji. Spotkanie tak jak poprzednio nie ograniczało się jedynie do prelekcji i prezentacji. Uczestnicy spotkania mogli pracując w grupach wypracowywać własne koncepcje rewitalizacji i zagospodarowania przestrzennego ulicy Młynarskiej, Placu Kościelnego, Placu na Rozdrożu, Placu Grunwaldzkiego i całego Śródmieścia.

Spotkanie zorganizowano w ramach prowadzonego w naszym mieście cyklu rozmów i konsultacji ze wszystkimi środowiskami i ineteresariuszami procesów rewitalizacyjnych Wałbrzycha a efektem końcowym tych spotkań ma być „Gminny Program Rewitalizacji Wałbrzycha na lata 2015-2025”. Do końca września br ma trwać opracowywanie części diagnostycznej programu a do końca października konsultacje społeczne. Następnie podjęta zostanie uchwała wyznaczająca obszar lub obszary rewitalizacji, powołany zostanie Komitet Rewitalizacyjny a w czerwcu 2016 roku rozpocznie się nabór wniosków dotyczących rewitalizacji w ramach ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group