Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 3834
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Koncert Wielkopostny „Stabat Mater”

Wtorek, 26 marca 2013, 6:10
Autor: Michalina
Wałbrzych: Koncert Wielkopostny „Stabat Mater”
Fot. Michalina
W niedzielny wieczór miał miejsce Koncert Wielkopostny pod tytułem „Stabat Mater” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej oraz Chóru Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Koncert planowo miał odbyć się w Kościele pw. Św. Piotra i Pawła na Podzamczu, ale przez wzgląd na bardzo niskie temperatury przeniesiony został do siedziby Filharmonii Sudeckiej dla bezpieczeństwa występujących artystów oraz większego komfortu widzów.

Muzycy wykonali dwie kompozycje oparte na średniowiecznym utworze „Stabat Mater Dolorosa”- pierwsza z nich autorstwa włoskiego kompozytora Giovanniego Battisty Pergolesi, a druga Karola Szymanowskiego z polskim tłumaczeniem łacińskiego utworu. Przerywniki między wykonaniami stanowiły wiersze czytane przez prowadzącą koncert Krystynę Swobodę.

Poza Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej oraz Chórem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, w koncercie wystąpiła również trójka solistów: Joanna Zawartko (sopran), Maria Zawartko (alt) oraz Adam Woźniak (baryton). Przygotowaniem chóru zajęła się Agnieszka Franków- Żelazny i to ona, w zastępstwie za Jerzego Koska, dyrygowała orkiestrą podczas koncertu.

Mimo wielu niedogodności, niesprzyjającej pogody i wypadków losowych koncert wielkopostny odbył się w Filharmonii Sudeckiej. I chociaż publiczność nie była zbyt liczna, melomani, którzy jednak zdecydowali się przybyć na koncert na pewno nie żałowali, bo było to wydarzenie bardzo wzruszające i wywołujące właściwą dla interpretowanych tekstów refleksję.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group