Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 4636
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Konkurs poetycki dla młodzieży

Wtorek, 28 grudnia 2010, 7:27
Aktualizacja: 7:28
Autor: Sven
Wałbrzych: Konkurs poetycki dla młodzieży
Fot. Sławomir Pawlik
Zbliża się kolejna edycja „Konkursu Jednego Wiersza”, organizowanego w Bibliotece pod Atlantami w Wałbrzychu. Kiedyś z udziałem, a od dwóch lat imienia Ireny Boreckiej.

W 1998 roku z inicjatywy Elżbiety Sury, polonistki i poetki oraz Elżbiety Kwiatkowskiej – Wyrwisz, szefowej Działu Regionalnego w Bibliotece pod Atlantami, po raz pierwszy zorganizowany został „Poranek Poetycki w Bibliotece”.

Spotkania są okazją do rozmów o literaturze, o warsztacie poetyckim, ale także szansą na prezentację przez młodzież swojej twórczości, często ukrywanej na dnie szuflady. Nieodłącznym elementem poranków jest konkurs poetycki. Tematykę wierszy wymyślają uczestnicy. Twórczość młodych poetów ocenia jury oraz publiczność. Jest ona także wydawana drukiem.

W poprzedniej edycji obie nagrody zdobył Damian Haberny, uczeń ZS im. Marii Skłodowskiej - Curie w Szczawnie – Zdroju. Oto nagrodzony utwór:

Na pogrzebie

Umarł raz milioner
słychać szmerek gości
zebranych tu,
aby deportować kości.

Każdy sobie tutaj
spadku cicho czeka…
Wśród nich się wyróżnia –
łzami – twarz człowieka.

Dyskretnie pytają.
Ty płaczesz? Dlaczego?
Też tu coś dziedziczysz?
- Nie. Właśnie – dlatego!

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas V i VI szkół podstawowych, gimnazjalistów i szkół średnich z terenu powiatu wałbrzyskiego. Szczegółowy regulamin znajduje się na stronie internetowej Biblioteki pod Atlantami: www.atlanty.walbrzych.pl.

Na koniec jeszcze kilka słów na temat patronki konkursu. Doktor Irena Borecka była bibliotekoznawcą i pedagogiem. Pracowała w szkole podstawowej i średniej. Wykładała na wyższych uczelniach w Olsztynie, Zielonej Górze i w Wałbrzychu. W wałbrzyskiej PWSZ pełniła też funkcję prorektora do spraw nauczania i dydaktyki. Zawodowo skupiała się na biblioterapii – „dziale terapii zajęciowej wykorzystującej użycie wyselekcjonowanych materiałów czytelniczych jako pomocy terapeutycznej w medycynie i psychiatrii, a także poradnictwie w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie. Biblioterapia zakłada wykorzystanie książek i czasopism dla regulacji systemu nerwowego i psychiki człowieka. Bada również możliwości profilaktycznego traktowania książki i czytelnictwa w szerszych zbiorowościach społecznych” (Wikipedia).

Irena Borecka pozostawiła po sobie spory dorobek naukowy z własną metodą terapeutyczną na czele. Od początku działania „Poranków Poetyckich w Bibliotece” brała w nich udział. Zmarła w 2008 roku.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group