Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 3574
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kontrowersje wokół projektu stomatologicznego

Czwartek, 21 maja 2015, 15:32
Aktualizacja: Piątek, 22 maja 2015, 6:57
Autor: PAW
Wałbrzych: Kontrowersje wokół projektu stomatologicznego
Fot. red
Na dzisiejsze sesji podjęto uchwałę o wprowadzeniu w życie projektu utworzenia w 5 szkołach w mieście gabinetów stomatologicznych. Nie obyło się bez dyskusji.

- Program zakłada opiekę stomatologiczną w latach 2015-2017. Na razie projekt będzie realizowany w 5 szkołach – tłumaczy Elżbieta Klisz, sekretarz miasta. – Opieką zostaną objęte dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Projekt był szeroko konsultowany i omawiany.

Okazuje się, że gmina na ten cel wyda około 1 miliona 400 tysięcy złotych. Lekarz dentysta zarobi w takim gabinecie ponad 5300 zł brutto, a asystentka stomatologiczna około 3500 zł brutto.Za wprowadzeniem opieki dentystycznej w szkołach jest radny Ryszard Nowak , który uważa, że ten krok za dobry i ma nadzieję, że to poprawi stan uzębienia wałbrzyskich dzieci i młodzieży. Zdaniem Jacka Szwajgiera, obecny program ma wiele punktów, które będzie trzeba z czasem skorygować, bowiem zawierają one niedociągnięcia. Podobnego zdania jest Alicja Rosiak.
- Dobór kadr do tych gabinetów powinien być transparentny – twierdzi Rosiak. - Jestem jak najbardziej za takimi gabinetami i za taką opieką, ale projekt jest finansowany przez Gminę Wałbrzych i wszelkie kryteria i zasady powinny być przejrzyste.

Koordynatorem projektu jest stomatolog z wieloletnim doświadczeniem Maciej Żak, który stara się rozwiać wszelki wątpliwości.
- Ideą jest zapobieganie i ograniczenie przyrostu próchnicy u wałbrzyskich dzieci i młodzieży – tłumaczy Żak. – Dziecko to bardzo wymagający pacjent, który wymaga odpowiedniego podejścia, cierpliwości i nie można na nim zarobić. Będziemy stawiać na profilaktykę, ale oczywiście lekarz stomatolog też będzie podejmował leczenie, choć chcemy unikać leczenia kanałowego.

Docelowo takich gabinetów w Wałbrzychu ma być 15 i mają mieć do nich dostęp dzieci ze wszystkich dzielnic miasta. Według radnego Marka Rząsowskiego, opieką stomatologiczną należałoby w niedalekiej przyszłości objąć wszystkie wałbrzyskie dzieci, a nie tylko te, które uczęszczają do szkół publicznych. Zastępca prezydenta Zygmunt Nowaczyk nie wyklucza takiego rozwiązania.
- To projekt wieloletni i na pewno trzeba będzie go systematycznie korygować, wprowadzać poprawki – tłumaczy Nowaczyk.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group