Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 2749
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kopalnia po feriach

Wtorek, 19 stycznia 2021, 8:47
Aktualizacja: 8:48
Autor: red
Wałbrzych: Kopalnia po feriach
Fot. organizatorzy
Zakończyły się ferie zimowe – w tym roku były one nietypowe ze względu na pandemię koronawirusa. Stara Kopalnia w Wałbrzychu przez ostatnie dwa tygodnie prowadziła zajęcia edukacyjne w formie online w ramach Górniczych Ferii Zimowych. Chętnych do skorzystania z oferty nie brakowało!

Od 4 stycznia dostępna była oferta zajęć zarówno dla grup zorganizowanych, jak i dla osób indywidualnych. W programie znalazły się lekcje muzealne dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolaków, które pozwalały uczestnikom na poznanie i zrozumienie specyfiki pracy górnika oraz na poznanie tradycji górniczych. Podczas zajęć dzieci mogły zobaczyć podziemia, maszyny górnicze oraz cenne eksponaty. Na zakończenie każdej lekcji uczestnicy otrzymywali materiały oraz zadanie do wykonania – np. stworzenie własnego czako lub rozwiązanie karty zadań – w celu utrwalenie zdobytej wiedzy. Obie oferty Górniczych Ferii Zimowych były dostępne online, dlatego mogły wziąć w nich udział dzieci z całej Polski: „Z naszych zajęć edukacyjnych prowadzonych w okresie ferii skorzystali uczestnicy m.in. z Warszawy, Gdyni, Łodzi, ale także z Wałbrzycha i okolic. Otrzymaliśmy bardzo pozytywne informacje zwrotne, a zainteresowanie dalszymi działaniami edukacyjnymi cały czas rośnie” – mówi Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni. Oferta edukacyjna jest cały czas dostępna – szczegółowe opisy zajęć i wszystkie informacje znajdują się na stronie www.starakopalnia.pl

W miniony weekend Stara Kopalnia była obecna w Zamku Książ podczas akcji Zimowe Smaki Aglomeracji Wałbrzyskiej wraz z innymi wałbrzyskimi instytucjami i restauracjami. Na stoisku Starej Kopalni można było spróbować Gorącej Barbary – korzennej, rozgrzewającej herbaty idealnej na zimową porę.

W tym tygodniu Stara Kopalnia zaprasza na otwarcie wystawy Jana Lebestein - malarza i grafika, ilustratora książkowego, znanego i bardzo cenionego, nie tylko w Polsce. Od 1960 r. mieszkał i działał we Francji, gdzie odniósł międzynarodowy sukces artystyczny. Uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając doń elementy abstrakcyjne i surrealistyczne. Tworzył głównie fantazyjne prace, napełnione motywami ludzko-zwierzęcymi, pełne ekspresji i symbolicznej poetyckości. Wystawa Jan Lebenstein 1930 – 1999 pomyślana jest jako obszerna retrospektywa prac tego wybitnego polskiego artysty, zbiegająca się z 90-tą rocznicą jego urodzin. W jej ramach  prezentowane są różnorodne dzieła Jana Lebensteina, należące do zbiorów polskich kolekcjonerów: Marii i Marka Pileckich, Urszuli i Piotra Hofman oraz kolekcjonera z Sopotu. Ekspozycja, traktując w sposób wieloaspektowy drogę twórczą i postać artysty,  zawiera ponad 70 jego dzieł: obrazów olejnych, gwaszy, rysunków i innych form graficznych, pochodzących z różnych okresów jego działalności. Całość ma na celu zaprezentowanie twórczości artysty, jako jednej
z najważniejszych figur, w polskiej sztuce, drugiej połowy XX w. Wystawa została zorganizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie i przygotowana do prezentacji w Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia w Wałbrzychu we współpracy z Agencją Zegart. Ze względów bezpieczeństwa wernisaż odbędzie się w formie online na Facebook’u instytucji w najbliższy piątek o godzinie 18.00.

Twoja reakcja na artykuł?

1
13%
Cieszy
1
13%
Hahaha
1
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
63%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group