Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 4452
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Krytycznie o podziale środków

Piątek, 8 lipca 2022, 8:52
Aktualizacja: 9:09
Autor: opr. PAW
Wałbrzych/REGION: Krytycznie o podziale środków
Fot. Roman Szełemej/facebook
Komisja Europejska w Polsce wyraziła blisko 500 uwag do przygotowanego przez Zarząd Województwa programu podziału Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021–2027.

Zarząd Województwa przedstawia podział środków jako swój wielki sukces, tymczasem wielu samorządowców z Dolnego Śląska apeluje, aby władze Województwa Dolnośląskiego podjęły pilnie prace nad całkowicie nową wersją programu operacyjnego dla naszego województwa.

- Wydarzenia ostatnich tygodni potwierdzają opinie wielu samorządowców, że przygotowania programu funduszy europejskich dla Dolnego Śląska, które prowadził Urząd Marszałkowski, idą w złym kierunku - ocenia sytuację prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. - Komisja Europejska przedstawiła miażdżący raport na temat tego programu. Jedna z uwag mówi, że program został przygotowany bez zasady partnerstwa, która jest fundamentem.

Samorządowcy zwracają uwagę, że zgłaszali mnóstwo własnych uwag i pomysłów, ale UMWD nie wziął ich pod uwagę i nie znalazły one uznania przy tworzeniu tego programu. Samorządowcy zwracają również uwagę, że ten program nie zyskał akceptacji komisji wspólnej rządu i samorządu. Wszystkie inne województwa taką akceptację uzyskały. Samorządowcy mają żal o to, że ich propozycje prawdziwej współpracy były odrzucane i że byli traktowani instrumentalnie i przez to nie mieli żadnego realnego wpływu na tworzenie programu.

- Chodzi przecież o 10 miliardów złotych, które mają być wykorzystane w latach 2021-2027 - kontynuuje Szełemej. - Mamy już rok 2022 i ryzyko, że możemy tych pieniędzy nie zdążyć wykorzystać jest coraz większe. Jako przedstawiciel subregionu wałbrzyskiego przypominam, że Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma pomóc gminom pogórniczym, takim choćby jak Wałbrzych.

Twoja reakcja na artykuł?

13
13%
Cieszy
33
32%
Hahaha
5
5%
Nudzi
5
5%
Smuci
38
37%
Złości
9
9%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (47)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group