Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 5528
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Książ: Książańskie fascynacje. Cztery odsłony zamku

Czwartek, 14 lutego 2013, 16:06
Aktualizacja: Piątek, 15 lutego 2013, 8:20
Autor: Robert Bajek
Książ: Książańskie fascynacje. Cztery odsłony zamku
Fot. Robert Bajek
“Książańskie fascynacje. Cztery odsłony zamku.” – pod takim tytułem w zamku Książ została zaprezentowana w dniu dzisiejszym nowa publikacja na temat Zamku. Wydawcą publikacji jest Stowarzyszenie Inteligencji Twórczej w Wałbrzychu. Koncepcja wydania jest dziełem Elżbiety Marii Kokowskiej. Tekst napisały Katarzyna Matuła i Magdalena Woch. W publikacji wykorzystano zdjęcia Kazimierza Masiuka. Wydawnictwo zostało dofinansowane ze środków Gminy Wałbrzych. Partnerem projektu jest Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o..

Cztery odsłony to cztery tematy dotyczące zamku. Pierwszy z nich – „Magia miejsca” opisuje wyjątkowość Książa – trzeciego co do wielkości zamku w Polsce i jednego z największych w Europie i jego barwną historię. Część druga – „Dziedzictwo rodu Hochbergów” mówi o historii tego potężnego rodu. Trzecia część – „Morze zieleni” to opis zamku, jego położenia, okolicy, parkach i ogrodach. Część czwarta – „Mroczne tajemnice” opowiada o starych legendach, podaniach i tajemnicach, które budowla wciąż skrywa.

Całość jest swoistym przewodnikiem po zamku Książ, opisującym miejsca może trochę mniej znane, ale warte zobaczenia a także opowiadającym historię zamku, jego mieszkańców i właścicieli, okolicy. Wszystkie cztery części łączy w całość wspólna szata graficzna. W publikacji znajdują się teksty po polsku, angielsku i niemiecku. Tłumaczenia tekstu dokonała Magdalena Woch.

Na spotkaniu zostały poruszone również inne kwestie dotyczące planów zamku Książ, które omówił Krzysztof Urbański – Prezes Zamku Książ. Z dwóch złożonych do Ministerstwa Kultury wniosków o dofinansowanie został odrzucony wniosek o środki na remont dachu nad częścią barokową. W tej sprawie zostało złożone odwołanie, które będzie rozpatrywane w lutym bądź marcu. Drugi wniosek, dotyczący remontu Mauzoleum Hochbergów został zaakceptowany. Prace obejmą przede wszystkim dach i elewację zewnętrzną. Ministerstwo Kultury zobowiązało się przekazać kwotę 100 tysięcy złotych na ten cel. Ponieważ szacunkowy koszt renowacji wynosi 250 tysięcy złotych, został złożony drugi wniosek o dofinansowanie, tym razem do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

-W ramach funduszy uzyskanych przy naszej współpracy przez Gminę Wałbrzych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska ma zostać przeprowadzony remont przedzamcza – mówi Krzysztof Urbański – W ramach tego projektu będzie remontowany zbiornik przeciwpożarowy i Ogród Idy. Projekt ten będzie rozszerzony o oświetlenie i monitoring parku.

Prace związane z terenami zielonymi będą finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, natomiast pozostała część prac zostanie sfinansowana ze środków Gminy Wałbrzych. Łączna wartość inwestycji wyniesie około półtora miliona złotych, z czego ponad połowa pochodzić będzie ze środków zewnętrznych.

– Nadal uważamy, że priorytetem jest remont dachu. Całkowity koszt to około 10 milionów złotych. Mamy już projekt i pozwolenia, czekamy jedynie na środki – mówi Krzysztof Urbański.

Kolejną ważną sprawą jest podjęcie przez Zamek Książ współpracy z Muzeum Gross Rosen i stworzenia nowej wystawy w zamku Książ w Sali 107 pod tytułem “Filie Obozu Gross- Rosen”. Muzeum pozyskało z Ministerstwa Kultury 90 tysięcy złotych na ten cel. Będzie to stała ekspozycja Zamku Książ.

– Liczymy, że wystawa zostanie udostępniona już w czerwcu – mówi Krzysztof Urbański.

Następną ważną sprawą jest powołanie Muzeum Arystokracji Śląskiej, którego zbiory mają się znajdować na III piętrze Zamku Książ. Jest już wstępna koncepcja działania tego muzeum. Projekt ma zostać rozesłany do wszystkich osób, które podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia Muzeum. Wszystkie te osoby będą miały 2 miesiące na zapoznanie się z projektem i wprowadzenie swoich poprawek. Po tym czasie projekt nabierze swojego ostatecznego kształtu. Po uzgodnieniu wspólnego stanowiska zostanie złożony wniosek do Ministerstwa Kultury o powołanie nowej instytucji.

– Bardzo optymistycznym terminem powstania tej instytucji jest styczeń 2014 - mówi Krzysztof Urbański

Istotną kwestią, która została poruszona były również obchody XXV Festiwalu Kwiatów i Sztuki. W tym roku odbędzie się on pod znakiem Księżej Daisy. Specjalnie na ten cel przygotowano 26 tysięcy tulipanów. Planowanym terminem Festiwalu jest początek maja. Po raz pierwszy w związku z Festiwalem w komnatach Zamku Książ zaprezentuje się Muzeum z Pszczyny ze swoimi eksponatami dotyczącymi rodu Hochbergów. Ciekawostką będzie podawany na terenie zamku oficjalny deser Księżnej Daisy.

– We współpracy z pszczyńskim Muzeum organizujemy konkurs wiedzy historycznej dla dzieci. Zwycięzcy będą mogli zwiedzić nasze miasta. Dzieci z Wałbrzycha pojadą do Pszczyny a te z Pszczyny przyjadą do nas - mówi Krzysztof Urbański – Kolejną naszą wspólną inicjatywą jest udział w Targach w Katowicach. W wyniku dalszej współpracy my będziemy reklamować Pszczynę tutaj a w Pszczynie reklamowany będzie Zamek Książ i Festiwal Kwiatów

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group