Niedziela, 7 marca
Imieniny: Pawła, Tomasza
Czytających: 1731
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Kto dzwoni? Jak sprawdzić właściciela numeru?

Sobota, 16 stycznia 2021, 6:36
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Kto dzwoni? Jak sprawdzić właściciela numeru?
Fot. użyczone
Telefony są dziś niemal wszechobecne – prawie każdy z nas ma w swojej torebce, kieszeni czy plecaku nowoczesnego smartfona, dzięki któremu pozostaje w niemal stałym kontakcie ze światem. Niebagatelną rolę odgrywa tu też internet, z którym bez problemu łączą się nasze urządzenia. Każdy kij ma jednak dwa końce – korzystanie z komórki wiązać się może z przykrymi konsekwencjami czy uciążliwościami. Użytkownicy smartfonów padają ofiarą oszustów, naciągaczy czy nieuczciwych sprzedawców – i to za pośrednictwem zwyczajnej rozmowy. Czy da się sprawdzić, kto do nas dzwoni?

Co grozi użytkownikom telefonów?

Nasze smartfony są często dość kosztowne i zawierają sporo danych na temat swoich właścicieli (włącznie z dostępem do social mediów, prywatnych zdjęć czy kont bankowych) - nic więc dziwnego, że są łakomym kąskiem dla kieszonkowców i złodziei. Nawet jednak w zaciszu naszego domu czyhają na nas różnorodne zagrożenia związane z używaniem telefonu. Oczywiście najpoważniejsze stanowi internet - wystarczy odwiedzić podejrzaną stronę lub kliknąć w fałszywy link. Czasem jednak nawet odłączenie się od globalnej sieci nie jest rozwiązaniem. Mowa tu o niechcianych numerach, połączeniach czy SMS-ach, które próbują nas oszukać lub wyłudzić pieniądze. Chyba każdy użytkownik telefonu spotkał się przynajmniej raz z sytuacją, w której dzwoni do niego nieznany numer. Oczywiście nie zawsze oznacza to próbę oszustwa - próbę kontaktu z nami może podejmować wówczas chociażby bank lub instytucja państwowa. Nieznany numer, który do nas dzwoni, może być także wynikiem utraty dostępu do swojego urządzenia bliskiej nam osoby - próbuje ona wówczas skontaktować się z nami z innego telefonu. Jak więc rozpoznać niechciane połączenie? Czy jesteśmy w stanie sprawdzić właściciela danego numeru? Jak rozpoznać nękające numery? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Jak rozpoznać niechciane połączenie?

Już na wstępie należy zaznaczyć, że uzyskanie wiedzy o właścicielu danego numeru nie zawsze jest możliwe. W sporej części przypadków z pomocą przychodzi nam jednak internet. Dobrym przykładem może być tutaj serwis https://infonumer.pl/ - pozwala on nam na wyszukanie informacji o danym numerze, które już znajdują się w sieci. Serwis generuje w ten sposób raport, z którego możemy dowiedzieć się nieco więcej o pochodzeniu numeru czy jego charakterze. Dzięki temu dowiemy się, czy inni internauci uważają numer za szkodliwy, neutralny czy nękający. Pozwoli nam to na jego zablokowanie czy unikanie odbierania tego rodzaju połączeń. Pamiętać należy oczywiście o zapoznaniu się z regulaminem każdego serwisu, który oferuje nam jakiekolwiek usługi.

Twoja reakcja na artykuł?

21
37%
Cieszy
7
12%
Hahaha
4
7%
Nudzi
1
2%
Smuci
6
11%
Złości
18
32%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group