Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3390
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Ku czci poległym górnikom

Poniedziałek, 23 grudnia 2013, 16:30
Aktualizacja: 18:58
Autor: red.
Wałbrzych: Ku czci poległym górnikom
Fot. Robert Bajek
Wczoraj na cmentarzu przy ulicy Moniuszki w Wałbrzychu przy pamiątkowej tablicy oddano hołd osiemnastu górnikom poległym 28 lat temu w katastrofie górniczej na kopalni „Wałbrzych”.

Obchody upamiętniające katastrofę rozpoczęły się przy tablicy „Ku czci poległym górnikom” dokładnie o godzinie 15.10 – o tej godzinie bowiem w roku 1985 w jednym z szybów Kopalni Węgla Kamiennego „Wałbrzych” doszło do wybuchu metanu.

Podczas ceremonii przypomniana została historia katastrofy a także tragicznie polegli górnicy. Uczestniczący w uroczystości Wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk podkreślał jak ważna jest pamięć o ofiarach tej katastrofy. Przy tablicy złożono wieńce i kwiaty, zapalono też znicze i minutą ciszy oddano hołd górnikom, którzy odeszli. W uroczystości udział wziął również Andrzej Zieliński – inicjator powstania tablicy upamiętniającej katastrofę, zabiegający o to, aby pamięć o jej ofiarach nigdy nie zaginęła. Andrzej Zieliński jako jedyny przeżył tę katastrofę.

W ramach upamiętnienia katastrofy wczoraj w kościele pw. Świętych Aniołów Stróżów o godzinie 7.30 odprawiona została również Msza Święta w intencji poległych górników.

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group