Poniedziałek, 23 listopada
Imieniny: Adeli, Klementyny
Czytających: 2993
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kulinarne Talenty w wałbrzyskim „Gastronomiku"

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 3 kwietnia 2013, 12:41
Aktualizacja: 17:13
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Kolejnym sukcesem gastronomicznym może się pochwalić wałbrzyski „Gastronomik”, czyli Zespół Szkół nr 7 w Wałbrzychu. Tym razem uczeń III klasy kucharskiej Damian Kamiński został finalistą V Jubileuszowego Konkursy Ogólnopolskiego „Kulinarny Talenty 2013”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Pan Robert Sowa, znany i ceniony w Polsce szef kuchni.

Celem konkursu było wyłonienie wybitnych talentów kulinarnych, aktywizacja i stymulacja rozwoju zawodowego młodych kucharzy, a także poszukiwanie nowych kierunków w gastronomii. Do konkursu przystąpiło ponad 200 uczniów szkół gastronomicznych i młodych kucharzy do 23 roku życia. Spośród nich jury w składzie Robert Sowa, Konrad Birek i Katarzyna Michalak wyłoniło jedynie 12 finalistów.

Finał konkursu odbył się 21 marca podczas XVII Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro w Warszawie. Uczestnicy konkursu musieli na żywo i podczas trwania targów sporządzić konkursowe potrawy. Każdy z finalistów musiał przygotować w ciągu 35 minut: 7 porcji przystawki, zawierającej wędzonego łososia norweskiego „Limito” oraz 7 porcji dania głównego, do przygotowania którego należało użyć antrykotu z sezonowanej wołowiny. Presja czasu i niełatwe w obróbce składniki uczyniły z tego konkursu wspaniałe widowisko gastronomiczne.

Po dniu pełnym kulinarnych wrażeń jury techniczne w składzie: Jerzy Pasikowski, Grzegorz Kazubski, Tomasz Borucki i Marcin Budynek oraz jury degustacyjne: Ula Chincz, Anna Popek, Michał Olszański, Tomasz Iwan i Marcin Mroczek wyłoniło laureatów konkursu "KULINARNY TALENT 2013".

1 miejsce zdobył Kacper Maziuk (Hotel Sheraton Sopot; szef rekomendujący: Krystian Szidel), który przygotował: rillettes z łososia z żółtkiem plastycznym pod pomidorową pianą oraz antrykot sous-vide z sosem Prosciutto di Parma i wiśnią w amaretto.
2 miejsce przypadło Krzysztofowi Pawlikowi (Restauracja Amber Room Warszawa; szef rekomendujący: Robert Skubisz) za: parfait z łososia z marynowanymi różyczkami brokułow, blinami gryczanymi, kwaśną śmietaną i kawiorem z wiśni oraz danie główne: smażony antrykot z puree ze szpinaku, pianą marchewkowo-chrzanową, fondantem ziemniaczanym, żółtą fasolką szparagową z boczkiem i sosem winnym z zielonym pieprzem.
3 miejsce zajął Piotr Kuziela z Warszawy rekomendowany przez Kurta Schellera, który przygotował roladę z wędzonego łososia norweskie z musem z awokado na blinie z zielonego groszku z kawiorem cytrynowym i pianą wasabi oraz stek z antrykotu wołowego z fondantem grzybowym.

Wśród tak znakomitego grona Damian Kamiński uplasował się ostatecznie na 8 pozycji V finału Ogólnopolskiego Konkursu Roberta Sowy „Kulinarny Talent 2013”. Ten sukces zawdzięcza wielkiej pracowitości i rozwijaniu pasji gastronomicznych na kierunku kucharz w Zespole Szkół nr 7 w Wałbrzychu. Kucharzem, który rekomendował i przygotowywał Damiana do konkursy jest Pan Rajmund Królik, szef restauracji „Sambal”, który od 2 lat prowadzi również praktyczną naukę zawodu w wałbrzyskim „Gastronomiku”.

Niebywałym sukcesem Zespołu Szkół nr 7 w Wałbrzychu jest fakt, że wśród 12 finalistów konkursu obok Damiana Kamińskiego znalazł się również inny wałbrzyszanin Bartosz Peter. Bartosz to zeszłoroczny absolwent Zespołu Szkół nr 7 w Wałbrzychu, który reprezentował tym razem restaurację czterogwiazdkowego hotelu COPERNICUS z Torunia gdzie szefem rekomendującym był Sebastian Krauzowicz.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group