Sobota, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 3630
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Legia Akademicka w PWSZ

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 11 grudnia 2017, 14:21
Aktualizacja: Wtorek, 12 grudnia 2017, 9:44
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Auditorium Novum im. prof. Elżbiety Lonc Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Sileiusa w Wałbrzychu odbyło się spotkanie związane z wdrażanym właśnie pilotażowym projektem MON – Legią Akademicką.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałbrzychu jest jedną z czterech dolnośląskich uczelni, na której zostaje wprowadzony pilotażowy program Ministerstwa Obrony Narodowej, stworzony w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Oprócz wałbrzyskiej uczelni w programie uczestniczą również: Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Akademia Wychowania Fizycznego i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Legnicy. Warto zaznaczyć, że do programu może przystąpić każdy student studiów stacjonarnych, wieczorowych czy zaocznych, niezależnie od tego na jakiej uczelni studiuje, jeżeli złoży stosowny wniosek na uczelni, która bierze udział w tym programie. Program dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.

Na temat historii Legii Akademickiej, jej zadań, zasad funkcjonowania i naboru mówił major Mariusz Horudko z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kłodzku. W ramach podstawowego modułu zaplanowano zajęcia teoretyczne prowadzone na uczelni - 30 godzin wykładów, zakończonych egzaminem. Celem szkolenia podstawowego jest poznanie zasad zachowanie się w warunkach bojowych i poznanie podstawowych zasad ogniowych z wykorzystaniem broni strzeleckiej. Moduł obejmuje również szkolenie bojowe i logistyczne.

Moduł podoficerski obejmuje 20 godzin wykładów na uczelni i 15 godzin szkolenia teoretyczno-metodycznego, również zakończonego egzaminem. Celem szkolenia w ramach modułu podoficerskiego jest poznanie zasad dowodzenia drużyną w działaniach taktycznych, zasad kierowania ogniem w obronie i natarciu, zasad tworzenia dokumentów bojowych, czy zasad prowadzenia łączności na szczeblu drużyny. Uczestnicy modułu podoficerskiego dowiedzą się również jak występować w roli instruktora czy wychowawcy żołnierzy, należących do drużyny.

Kolejnym elementem programu są zajęcia praktyczne, odbywające się na poligonach. Aby do nich przystąpić należy zdać egzamin modułu teoretycznego i za pośrednictwem dziekanatu złożyć do WKU wniosek w sprawie odbywania ochotniczych ćwiczeń wojskowych. Zajęcia praktyczne prowadzone będą przez 22 dni. W module podstawowym zakończone zostaną egzaminem i przysięgą, natomiast w module podoficerskim egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala. Z tytułu odbywania zajęć praktycznych uczestnikom przysługuje uposażenie i wynosi ono dla szeregowego 91,20 zł. netto dziennie a dla kaprala 104 zł. netto dziennie. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania deklarację przystąpienia do programu podpisało 30 studentów.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group