Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 2865
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Listy w sprawie wałbrzyskich szkół

Środa, 11 stycznia 2012, 14:59
Aktualizacja: 15:15
Autor: RED
Cezary Sokół, przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego w Wałbrzychu napisał listy otwarte do Leszka Millera i Donalda Tuska. Obydwa dotyczą sytuacji w wałbrzyskiej oświacie.

Wałbrzych 9 stycznia 2012 roku
STRONNICTWO
DEMOKRATYCZNE

Pan
Leszek Miller
Przewodniczący SLD

Szanowny Panie Przewodniczący,

List otwarty do Pana pozwolę sobie zacząć od cytatu:
„[...] SLD Leszka Millera wprowadził Polskę do Europy, a teraz musimy wprowadzić Europę do każdego polskiego domu.
Co to oznacza? – Pensje i emerytury na europejskim poziomie, bezpieczne autostrady, refundację środków antykoncepcyjnych, metodę in vitro za darmo, wyższą płacę minimalną i opiekę lekarską w każdej szkole.[...]”
Skoro w każdej to również i w wałbrzyskich, niestety za sprawą pańskich kolegów słowa te mogą się ziścić, nie dlatego, że w każdej szkole będzie opieka medyczna, ale dlatego że tych szkół nie będzie... a naszym dzieciom bliżej będzie do edukacji opisywanej przez Marię Konopnicką w „Janku Muzykancie” niż do wizji szkoły w programie wyborczym „Jutro bez obaw” pod którym podpisał się zarówno Pan jak i liderzy list do Sejmu.
Kolejny cytat: „-Po sześciu latach rządów prawicy wszystko, co państwowe: służba zdrowia, koleje, drogi, oznacza dziadowskie. Gdyby PO prowadziła warzywniak, „w pierwszym dniu zabrakłoby ziemniaków, drugiego dnia malowałaby pomidory na czerwono, żeby oszukać, że są świeże”, a trzeciego dnia doprowadziłaby sklep do bankructwa. .[...]”

Dzisiaj tak właśnie wygląda Wałbrzych, pomalowane do połowy latarnie, posprzątany Plac Magistracki, muzeum w budowie, ścieżka rowerowa w planach, a na utrzymanie szkół zabrakło pieniędzy.
Miastem rządzi koalicja, PO i SLD, tego SLD, które w wyborach nie poparło swojego kandydata na Prezydenta Miasta Mirosława Lubońskiego, ale poparło bezpartyjnego, popieranego przez Platformę i wspieranego przez Grzegorza Schetynę Romana Szełemeja i wspólnie z nim rządzi Wałbrzychem po dziś dzień.
Z inicjatywy Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja na najbliższej sesji ma zostać przegłosowana uchwała Rady Miasta Wałbrzycha, która spowoduje zlikwidowanie sześciu wałbrzyskich szkół, takich jak:
1. Szkoła Podstawowa nr 12 przy ul. Mickiewicza,
2. Szkoła Podstawowa Nr 17 przy ul. 1 Maja,
3. Szkoła Podstawowa nr 31 na Osiedlu Górniczym,
4. Zespół Szkół Nr 1 z ul. Sosnowej, Gimnazjum Nr 4 przy ul. 1 Maja
5. Gimnazjum nr 5 z ul. Wańkowicza.

Uchwała ma zostać przegłosowana głosami Radnych Platformy Obywatelskiej i SLD.
Likwidacja tych szkół to nie tylko oszczędności w bankrutującym mieście, to również pogorszenie dostępu do edukacji setek wałbrzyskich dzieci, to zamach na ich przyszłość.

Od kilku tygodni Radni SLD biorą udział w przedstawieniu jakie funduje mieszkańcom zespół Pana Prezydenta ds. likwidacji szkół, aktywnie wspierając tę koncepcję.

Wałbrzych 9 stycznia 2012 roku
STRONNICTWO
DEMOKRATYCZNE

Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej

Szanowny Panie Premierze,

Po raz kolejny piszę do Pana z powodu Wałbrzycha i jego mieszkańców list otwarty.
Wałbrzych na przestrzeni ostatniego roku stał się dla nas wszystkich synonimem „ korupcji i fałszerstw wyborczych” . Powtórzone wybory w których wygrał w pierwszej turze, pański dzisiaj już partyjny kolega, Roman Szełemej miażdżącą większością głosów.
Wygrał ponieważ obiecał zmiany na jakie wałbrzyszanie nadal czekają.

Niestety zamiast zmian jedyne co ich spotkało to „ medialne opowieści o grodzkości miasta”, grupowe zwolnienia w upadających spółkach komunalnych, zamykane szkoły i nieliczenie się z głosem mieszkańców.
Miasto wymaga reform, trudnych decyzji i silnej ręki. Ale dlaczego za wizje muzeum „Stara Kopalnia”, milionowe kredyty na spłatę zadłużenia zaciągniętego w poprzedniej kadencji mają płacić najmłodsi?

W kampanii samorządowej pojawił się Pan na plakatach z hasłem: „ Nie róbmy polityki, budujmy szkoły”, wielu, bardzo wielu wałbrzyszan Panu uwierzyło wybierając członków Platformy do Rady Miasta i wybierając apolitycznego Prezydenta wspieranego aktywnie w kampanii przez Marszałka Grzegorza Schetynę. Wałbrzyska Platforma otrzymała drugą szansę na naprawienie swoich błędów.

Dzisiaj wałbrzyszanie są już po serii spotkań z Panem Prezydentem Romanem Szełemejem i jego zespołem ds. likwidacji wałbrzyskich szkół. W czasie tych spotkań przekonywali go do tego, że likwidacja szkół nie ma żadnego uzasadnienia zarówno demograficznego jak i ekonomicznego, na poparcie swoich tez przedstawili dowody, historię szkół i ich osiągnięcia, od Zespołu Pana Prezydenta usłyszeli: „ szkoły zamkniemy nie my tylko radni”.
Jednak to z inicjatywy Pana partyjnego kolegi Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja ma zostać przegłosowana uchwała Rady Miasta Wałbrzycha, która spowoduje zlikwidowanie sześciu wałbrzyskich szkół, takich jak:

1. Szkoła Podstawowa nr 12 przy ul. Mickiewicza,
2. Szkoła Podstawowa Nr 17 przy ul. 1 Maja,
3. Szkoła Podstawowa nr 31 na Osiedlu Górniczym,
4. Zespół Szkół Nr 1 z ul. Sosnowej, Gimnazjum Nr 4 przy ul. 1 Maja
5. Gimnazjum nr 5 z ul. Wańkowicza.

Uchwała ma zostać przegłosowana głosami Radnych Platformy Obywatelskiej i SLD.
Likwidacja tych szkół to nie tylko oszczędności w bankrutującym mieście, to również pogorszenie dostępu do edukacji setek wałbrzyskich dzieci, to zamach na ich przyszłość.

Szanowny Panie Premierze, ponieważ serio traktuję słowa z plakatu wyborczego, proszę Pana o przysłanie do Wałbrzycha ekspertów, którzy rzetelnie, wspólnie z nauczycielami i rodzicami przygotują reformę wałbrzyskich szkół. Kierując się przede wszystkim dobrem dzieci. Mam nadzieję, że wnioski wypracowane wspólnie z nauczycielami i rodzicami pomogą wałbrzyszanom podjąć właściwą decyzję w trakcie referendum dotyczącym przyszłości wałbrzyskiej oświaty, a Pana partyjny kolega Prezydent Miasta Wałbrzycha do tego czasu powstrzyma się od działań mających na celu likwidację szkół.


Koncepcję opracowaną przez lewicowego polityka – Wiceprezydenta Miasta Pana Zygmunta Nowaczyka. Pani Danuta Marosz, w ostatnich wyborach lider listy SLD nie widzi niczego zdrożnego w głosowaniu za likwidacją szkół o pozostałych radnych nie wspomnę, ale oni również nie mają oporów aby zagłosować za tym pomysłem.
Szanowny Panie Przewodniczący, do czego prowadzi likwidacja szkół nie muszę Panu zapewne tłumaczyć, że Platforma ją przeprowadzi równie bezwzględnie jak w Łodzi również zapewne nie ma Pan złudzeń. Tylko dlaczego ma się to stać rękami radnych SLD? Mam nadzieję, że na to pytanie odpowie Pan mieszkańcom Wałbrzycha,ponieważ Radni pańskiej partii nie chcą im niestety tego wytłumaczyć.

Z poważaniem
Cezary Sokół

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group