• Czwartek, 12 grudnia 2019
  • Godz. 9:08
  • Imieniny: Adelajdy, Ady, Aleksandra, Dagmary, Konrada
  • Czytających: 2431
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Maestro Jerzy Maksymiuk zawita do Wałbrzycha

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 26 kwietnia 2012, 10:19
Aktualizacja: 10:19
Autor: opr. PAW
Fot. organizatorzy
Filharmonia Sudecka w obecnym czasie przygotowuje się do wielkiego wydarzenia tak dla samej instytucji, jak i dla wszystkich mieszkańców naszego powiatu. Wydarzeniem tym będzie koncert z udziałem maestro Jerzego Maksymiuka.

Ten wspaniały, światowej sławy dyrygent i kompozytor jest laureatem tak wielkiej ilości nagród, że nie sposób ich w tym miejscu wszystkich wymienić. Ale jeśli mielibyśmy wspomnieć te najważniejsze, to są nimi: wielokrotnie otrzymywane Fryderyki, Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży (1971), Nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji (1976), Nagroda Ministra Spraw Zagranicznych (1979), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1998), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" (2005), Diamentowa Batuta Polskiego Radia (2006), czy Nagroda „Super Wiktora" (2007). Wielokrotnie był również laureatem konkursów muzycznych w Polsce i za granicą. Jego działalność w Wielkiej Brytanii, wysoko ceniona przez krytykę, przyniosła mu tytuły: w 1990 - doctora honoris causa Strathclyde University w Glasgow i dwukrotnie laureata Gramophone Award: w 1993 - za The Confession of Isobel Gowdie Jamesa MacMillana (EMI) oraz w 1995 - za II i III Koncert fortepianowy Nikołaja Medtnera (Hyperion). W 1993 otrzymał honorowy tytuł Conductor Laureate BBC Scottish Symphony Orchestra.

Przez wiele lat związany był z Polską Orkiestrą Kameralną, która pod jego dyrekcją osiągnęła ogromne sukcesy, a w 1973 roku podjął współpracę z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z którą odbył tournées m.in. po Austrii, a w 1974 i 1976 - po Stanach Zjednoczonych. W latach 1975-77 stał na jej czele jako pierwszy dyrygent i kierownik artystyczny. Napisał muzykę do 114 filmów, w jego dorobku twórczym znajdują się liczne pieśni, oratoria, ballady, poematy, balety i wiele innych, rozmaitych kompozycji.

Jest artystą bardzo pracowitym i wymagającym, tak od siebie, jak od innych. Każde przygotowanie do występu pod batutą Maksymiuka wiąże się z ciężką pracą i licznymi próbami, ale efekty tej pracy za każdym razem stają się wielkim sukcesem. Interpretacja artysty jest bardzo szczególna. Zawsze tchnie świeżością, nowatorskim brzmieniem, stylistyką i przejrzystością.

Z Jerzym Maksymiukiem wałbrzyska publiczność będzie miała okazję spotkać się 4 maja o godzinie 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Sudeckiej. Maestro poprowadzi Orkiestrę F.S. We wspaniałym repertuarze. Wysłuchamy: Koncertu fortepianowego C - dur KV 467 – W.A. Mozarta, IV Symfonii B - dur op. 60 - L. van Beethovena i utworu skomponowanego przez naszego gościa, pt. „Liście gdzieniegdzie spadające" na orkiestrę kameralną i fortepian. Dodatkową atrakcją wieczoru będzie solistka grająca na fortepianie, Elżbieta Karaś- Krasztel.

Bilety rezerwować można dzwoniąc na nr telefonu: 74 842 28 93, lub drogą elektroniczną, na adres mailowy: info@filharmonia-sudecka.pl . Bilety są do nabycia w cenie 40,30,i 25 zł.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group