Sobota, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 2992
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Makieta sztolni

Czwartek, 19 września 2019, 8:42
Aktualizacja: Piątek, 20 września 2019, 9:11
Autor: JAZ
Wałbrzych: Makieta sztolni
Fot. JAZ
W Starej Kopalni zaprezentowano niezwykłą makietę przedstawiającą przekrój Lisiej Sztolni.

Miejsce, które powstało równo 225 lat temu i dokładnie 18 września, obchodzi rocznicę. Makieta powstawała blisko trzy miesiące. Okraszona została wieloma detalami, które działają na wyobraźnię.
- Te wszystkie detale, zwierzęta, palące się ognisko, piec czy woda w kanale są przede wszystkim skierowane do dzieci - mówi Jan Jędrasik, prezes Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

Makieta Lisiej Sztolni utworzona została przez wałbrzyskiego artystę Tomasza Marońskiego. Od wczoraj można ją oglądać w Sali Lampowej nad Salą Łańcuszkową. Fenomenem sztolni, która została wpisana na listę Zabytków Dziedzictwa Kulturowego Europy, był transport urobku. Na wzór angielskich rozwiązań technologicznych, zastosowanych w Wałbrzychu dzięki zmianom, jakie wprowadził podróżujący po Europie pruski inżynier Friederich Von Reden, urobek z Lisiej Sztolni wywożono łodziami.

Dzięki makiecie możemy się zapoznać z miejscem, którego na żywo nikt w najbliższej przyszłości nie zobaczy. Obiekt jest zamknięty do zwiedzania. Dzięki wyobraźni możemy się jednak choć na moment znaleźć w tamtych czasach.

Twoja reakcja na artykuł?

7
70%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
10%
Złości
1
10%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group