Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6141
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Mikołajkowy koncert eskapistki Gaby Kulki

Poniedziałek, 8 grudnia 2014, 16:50
Aktualizacja: Wtorek, 9 grudnia 2014, 12:34
Autor: Katarzyna Szwarc
Wałbrzych: Mikołajkowy koncert eskapistki Gaby Kulki
Fot. Katarzyna Szwarc
W ubiegłą sobotę wszyscy chętni melomani mogli spędzić Mikołajkowy wieczór przy muzyce Gaby Kulki i jej zespołu, którzy wystąpili w wałbrzyskim Klubie A'Propos.

Kobieta-orkierstra – pisze, śpiewa, gra, komponuje i przede wszystkim nie daje się zaszufladkować. Zdobywczyni m.in. Mateusza Programu Trzeciego Polskiego Radia w kategorii „wydarzenie”, głównej nagrody Europejskiego Festiwalu Piosenki Autorskiej TransVOCALE we Frankfurcie oraz brązowego Tukana na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Przełom w karierze artystki nastąpił 5 lat temu, kiedy to jej druga płyta – „Hat, Rabbit” – pokryła się złotem, a rok później sama Gaba Kulka została laureatką najważniejszej polskiej nagrody przemysłu muzycznego – Fryderyka w kategorii „wokalistka roku”.

Koncert w Wałbrzychu był ostatnim tegorocznym przystankiem zespołu na trasie promującej swój najnowszy album – „The Escapist”. Jako pierwszy na scenie pojawił się support w postaci... muzyków Gaby, wraz z samą artystką, lecz w rolę wokalisty wcielił się Wojciech Traczyk – na co dzień grający na kontrabasie oraz gitarze basowej. Zaprezentował on kilka swoich autorskich utworów, które znalazły się na jego nowo wydanej płycie.

Po szybkiej zmianie garderoby, zespół ponownie zagościł na scenie – tym razem w swoim pełnym składzie, bo poszerzony o saksofonistę – Wacława Zimpla. Wałbrzyszanie usłyszeli większość utworów z najnowszego albumu Gaby Kulki, m.in. tytułowy „The Escapist”, „Phantom Limb”, „Z Marcepana”, „X”, czy też pierwszy singiel promujący nowy album – „Wielkie Wrażenie”. Pojawiły się również covery – zespół zaprezentował piosenkę Petera Gabriela „No Self Control” oraz „Keep Your Eyes Peeled” grupy Queens of the Stone Age. Występy Gaby Kulki charakteryzują się użyciem niebywałej skali głosu – z łatwością potrafi ona zejść z najwyższych do najniższych tonów, ani o milimetr nie ocierając się o fałsz. Jednak artystka nie skupia się tylko i wyłącznie na śpiewie – swoje utwory wykonuje na instrumentach klawiszowych oraz na ukulele.

Wokalistka bardzo chętnie wchodziła w interakcje z zebraną publicznością. Po zaśpiewaniu piosenki Petera Gabriela, w reakcji na wspomnienie przez widza innego utworu tego samego artysty („Biko”), zażartowała i szybko zaimprowizowała wykonanie piosenki pt. „Bigos”. Lecz nie wszystkim zebranym spodobało się tak lekkie prowadzenie wieczoru. Gdy z tyłu sali padło pytanie niezadowolonego widza – „to koncert czy kabaret?” – reszta publiczności zdecydowanie wybuczała krytyka i wzięła artystkę w obronę. Ta jednak nie przejęła się złośliwymi uwagami, jednocześnie grzecznie prosząc fanów o zaprzestanie odgryzania się malkontentowi i kontynuując występ, czym ostatecznie pokazała swą wielką klasę.

Sobotni koncert był drugą wizytą Gaby Kulki w Wałbrzychu i podobnie jak w ubiegłym roku, został on całkowicie wyprzedany, co tylko pokazuje jak wielu oddanych fanów mieszka w tym rejonie. W trakcie wieczoru, zespół wspominał swój poprzedni występ w naszym mieście – m.in. ucząc się na błędach, dopasował się do nietypowego planu sali Klubu A'Propos, tym razem ustawiając się tak, aby być widocznym dla jak większej liczby osób. Rok temu w tym samym miejscu nie zagrał jednak Wacław Zimpel, lecz zespół zdradził, iż wysłali do niego pocztówkę z Wałbrzycha, aby saksofonista miał jakąś pamiątkę z tego miejsca – publiczność przyjęła ten pomysł oklaskami. Wałbrzyszanie długo nie chcieli pozwolić, aby grupa na dobre zniknęła ze sceny – nie obyło się bez bisów. Po koncercie wszyscy chętni mogli kupić albumy i gadżety (np. torby czy przypinki) oraz spotkać samą Gabę Kulkę, która wprost zarażała wszystkich zgromadzonych swoją pozytywną energią. Był to jednocześnie ostatni koncert w Klubie A'Propos w 2014 roku.

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group