Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 1936
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Msza papieska po raz ósmy

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 3 kwietnia 2012, 8:50
Aktualizacja: Środa, 4 kwietnia 2012, 14:51
Autor: Sven
Fot. Sven
Kilkaset osób wzięło udział w mszy świętej poświęconej pamięci Jana Pawła II, która tradycyjnie odbyła się w rocznicę śmierci papieża na stadionie przy ulicy Ratuszowej.

Mimo chłodu i tylko chwilami przedzierających się przez chmury promieni słonecznych, kilkaset osób przybyło na VIII Mszę Papieską. Uroczystości trwały kilka godzin. W programach muzyczno – modlitewnych zaprezentowała się młodzież wałbrzyskich szkół noszących imię Jana Pawła II, zgromadzone duchowieństwo wzięło udział w Drodze Krzyżowej, odprawiona została msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Ignacego Deca, przypomniane zostały ważne homilie papieskie, „Ludzie Jana Pawła II” zaprezentowali poemat „Tryptyk Rzymski”, odprawiony został Apel Jasnogórski, a o 21:37 oddany został hołd Janowi Pawłowi II.

W krótkim wystąpieniu prezydent Roman Szełemej stwierdził, że zgodnie z nauką Jana Pawła II trzeba pomagać tym, którym się nie powiodło, słabym i chorym, dawać szansę zdolnym i pracowitym, chcącym zmieniać rzeczywistość na lepszą: - Bo jak wiadomo, co nam błogosławiony Jan Paweł II powiedział, a ja tę zasadę wyznaję: „Dla chrześcijanina nie ma sytuacji beznadziejnych” – podsumował prezydent.

W wygłoszonym kazaniu biskup Ignacy Dec skupił się na zasadach cywilizacji życia i miłości głoszonych przez papieża. Jednym z jej wyznaczników jest pierwszeństwo osoby przed rzeczą.

- Dzisiaj widać gołym okiem jak próbuje się podporządkowywać człowieka ekonomii, różnym ideologiom i utopiom.
Przykładem tego jest likwidacja szkół, projekt wydłużenia wieku emerytalnego. Niektórzy mówią wprost, że jest to kolejny „skok na kasę” a nie działanie zabezpieczające dobro człowieka. Dzisiejszych liberałów kole w oczy rzekome bogactwo Kościoła, samochody biskupów i księży, a sami często rozkradają mienie społeczne i uprawiają korupcję dbając o własną kasę, a nie o prawdziwe dobro ludzi – mówił Ignacy Dec.

W innym miejscu potępił także, jako nieetyczną, inżynierię genetyczną i zapłodnienie in vitro, a jako przyczynę dzisiejszego kryzysu ekonomicznego podał odejście w ekonomii od zasad prawa naturalnego: - Nieuczciwość bankierów, finansistów, ludzi wielkiego biznesu powoduje krach gospodarczy i finansowy, którego skutki i ciężary przerzuca się na niewinnych, zwykłych ludzi. Przykłady na to mamy w Europie, naszym kraju, także w Wałbrzychu – podsumował biskup świdnicki stwierdzając na koniec, że Telewizja Trwam nie otrzymała miejsca na cyfrowym multipleksie, bo władze weszły na drogę manipulacji, która mało ma wspólnego z wolą narodu i wystraszyły się prawdy głoszonej przez Telewizje Trwam, Radio Maryja i Nasz Dziennik.

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~ministrant 3-04-2012 9:11
A mialo tego cyrku juz nie byc.Ludzie szukaja jedzenia po smietnikach a tu sie organizuje takie cyrki.
~nie xionc 3-04-2012 9:23
Dec zna się na wszystkim: od wiązania kokardek po powstanie wszechświata. Ale w tym bełkocie jedno było fajne - fragment o likwidacji szkół rzucony w obecności Romana Sz.
~ 3-04-2012 9:52
To jeden z najpiękniejszych dni roku w życiu Wałbrzycha :)
~marcin 3-04-2012 10:28
Drogi ministrancie: cyrk będzie, do póki głosy "naśladowców" JPII będą miały wartość wyborczą. To taka nasza Polska "normalność". Kościoła nie interesują najbiedniejsi, żebracy i bezdomni. Kościół jest zainteresowany kasą i jej pozyskiwaniem ze źródeł państwowych. Na całym cywilizowanym świecie kościoły same organizują i finansują takie uroczystości, władze świeckie ograniczają się do zapewnienia zaplecza logistycznego oraz bezpieczeństwa. A w Polsce ? A w biednym Wałbrzychu ? Sam dobrze wiesz. Byłem i jestem temu przeciwny, co opisałem na innym forum. "Naśladowcy" JPII zaatakowali mnie fanatycznym jadem, agresją, nienawiścią, nietolerancją, czyli .... zapewne wszystkim tym czego nauczał ich idol. Pozdrawiam braci katolików i ich stale rosnącą nienawiść !!!!
~zenit 3-04-2012 11:00
Pieniadze wydalo miasto a z tacy kasa do kosciola.Zyc nie umierac.Polska bardzo madry kraj.
~OBŁUDA 3-04-2012 11:27
prezydent Roman Szełemej stwierdził, że zgodnie z nauką Jana Pawła II trzeba pomagać tym, którym się nie powiodło, słabym i chorym, dawać szansę zdolnym i pracowitym, chcącym zmieniać rzeczywistość na lepszą: - Bo jak wiadomo, co nam błogosławiony Jan Paweł II powiedział, a ja tę zasadę wyznaję: „Dla chrześcijanina nie ma sytuacji beznadziejnych”
~gość portalu 3-04-2012 11:35
Ludzie po śmietnikach szukają jedzenia a wy siedzicie na walbrzyszek.com i piszecie takie bzdury. - taki sam brak sensu i logiki. Cyrk był ostatnio na piaskowej, wczoraj była Msza. Właśnie ona antyklerykałów najbardziej kłuje w oczka.
~Wałbrzych 3-04-2012 11:36
Bo ludzie szukają jedzenia po śmietnikach bo Palikoty oszukują ludzi biorą kase za nic .
~do Wałbrzycha 3-04-2012 12:36
Im kler ma większą władzę w kraju tym naród biedniejszy, przykładem mogą być kraje Ameryki Południowej, lecz teraz tam społeczeństwo wybudziło się z amoku i przegania czarną stonkę.
~nie xionc 3-04-2012 12:47
Do gościa portalu: zarzucasz innym brak logiki, a gdzie w Twojej wypowiedzi jest związek przyczynowo-skutkowy? Chyba, że domagasz się, abym zamiast pisac na forum, poszedł pomóc szukac jedzenia w śmietnikach. Nie chce mi się. Wolę wykazywac błędy logiczne takich, jak ty.
~Do gościa portalu. 3-04-2012 14:40
Facio, zapraszam cie do śmietnika. Może więcej tam będzie z ciebie pożytku.
~WIERNY 3-04-2012 14:42
Dzięki wypowiedzi Ignacego Deca większa część społeczeństwa Wałbrzyskiego dowiedziała się o poczynaniach naszego prezydenta odnośnie szkół. DZIĘKUJEMY
~gość portalu 3-04-2012 15:01
Do Pana "nie xionc": to nie moja logika. To ten oświecony poprzednik chyba domagał się aby ludzie którzy przybyli się pomodlić poszli pomóc ludziom chodzącym po śmietnikach. A do Pana "zenit". Tacy nie było. Byli wolontariusze z puszkami. Pieniądze przeznaczonę będą na potrzeby wałbrzyskiego hospicjum. A dokładniej dla ludzi chorych na nowotwór którzy sami sobie pomóc już nie mogą. I to jest bieda, bo ktoś kto chodzi po śmietnikach widać do pracy jest zdolny. A "do Wałbrzycha" czemu nie podano przykładu krajów afrykańskich? Tam Kościół nie ma "władzy" i chyba za bogaci nie są? Ameryka Północna walczy z nadwagą, Południowa z niedowagą. To jest dopiero paradoks!
~Radek 3-04-2012 15:17
Piękne i odważne kazanie bp. Ignacego Deca, dobrze że mimo zimna tylu ludzi zdecydowało się przyjechać, modlić się, śpiewać i po prostu być razem, to jest atmosfera którą się pamięta i dowód na to że Wałbrzych nie składa się tylko z takiego dna jakiego dosięgają prezentowane tu wypowiedzi. I choć ze względu na pamięć o Ojcu Świętym spróbujcie znależć w sobie choć resztki pokory i po prostu sie nie wypowiadajcie...
~a gdzie 3-04-2012 15:28
Biało-niebieskie fany z napisami Górnik Wałbrzych? Gdzie płonące szaliki Śląska i zgód? Gdzie młyn?
~ewi 3-04-2012 15:35
Polacy lubią cyrki, wałbrzyszanie widac też to smutne, a na tym żerują politycy no i księża.
~DO REDAKCJI 3-04-2012 15:50
Równo o 21.37 na trybunie kibice Górnika a dokładnie grupa Ultras Górnik zajmująca się oprawami na meczach odpalili kilkanaście rac morskich w kształcie krzyża ! Czemu nie ma z tego zdjęć ?
~marcin 3-04-2012 16:11
@Radek to musiało być fenomenalne. I znowu wypowiedź ultrapolaka i superkatolika, który określił oponentów, cytuje za autorem "dnem" .Prawdziwa wypowiedź szczęśliwego, dojrzałego, rozumnego wielbiciela, skąd inąd wspaniałego człowieka Karola Wojtyły (bo tak się naprawdę nazywał - no ale, wy rozumni wiecie !) Sami spójrzcie ile miłości jest w tej wypowiedzi. Oczywiście uwarunkowanej (trudne słowo Radek, wiem).
~benkmen 3-04-2012 16:46
Włos mi się na głowie zjeża! ONI mają gdzieś papieża, który mówił o ludziskach, co to żyją na śmietniskach!!
~Wodz 3-04-2012 20:02
Do gamoni piszących tutaj o szkołach. Wasze gó... warte referendum będzie kosztować więcej niż organizacja tych wszystkich mszy razem przez 8 ostaniach lat ! Chyba nie myślicie że przyjedzie 30 tys osób zagłosować!?
~gość portalu 3-04-2012 20:04
Podsumujmy więc zacne wywody oświeconych antyklerykałów tymi oto dwoma zdaniami: "Bo człowiek nie jest taki, co by siedział w cieniu. Chciałby się buntować, ale nie ma przeciw czemu."
~thorez 3-04-2012 20:08
A co by sie stalo ,gdyby biskup Dec przekazal swoje apanaze na np Dom Dziecka albo Schronisko dla bezdomnych?
~Din 3-04-2012 21:21
Cyrk to był na Podzamczu a na stadionie to była Msza Św. Przykro, że w wielu z Was nastąpiło takie przewartościowanie połączone z brakiem szacunku i moralności
~csr 4-04-2012 0:48
Din badz tak laskawy i oswiec mnie, od kiedy antyklerykalizm ma cos wspolnego z brakiem moralnosci i od kiedy kosciol katolicki ma na te moralnosc monopol. a przykre w tym wszystkim jest jedynie to, w jak chamski sposob ublizasz ludziom, o ktorych nic nie wiesz.
~do wodza 4-04-2012 16:47
a papież na twój widok w grobie się przewraca,bo tyle w tobie nienawiści.
~do wodza 4-04-2012 16:53
Papież przez ciebie w grobie się przewraca,bo w tobie tyle złości i nienawiści.A w Mszy św.uczestniczyli nauczyciele,rodzice,uczniowie z likwidowanych szkół,bo my kochamy Jana Pawła II i szanujemy Biskupa,który stanął w naszej obronie.
~Wodzu 4-04-2012 16:58
PRZYPNIEMY CI ŻÓŁTĄ WSTĄŻECZKĘ I ZAPRASZAMY NA REFERENDUM!
~Podziękowania 7-04-2012 16:39
Podziękowania Księdzu Prałatowi z parafii Aniołów Stróżów za troskę o dzieci z likwidowanych szkół.Aż się łezka zakręciła podczas święcenia pokarmów,tak serdecznie Ksiądz składał życzenia.W naszej parafii w Dziećmorowicach proboszcz nie przejmuje się losem swoich owieczek i to jest przykre.Nie składa nawet życzeń świątecznych,dzieci nie chodzą do kościoła,więc po co buduje kaplice?
~ 8-04-2012 21:03
Cudowna Msza Sw. Dziękujemy !!
57jurand 9-04-2012 16:10
Kilkaset osób , nawet nie tysiąc tak czymać . Ostatnie podrygi zdychającej Ostrygi.
~rod 9-04-2012 21:02
a te zdjęcie to Kabaret
~x 9-04-2012 21:59
Kilkaset?A podobno w tym kraju 96% to katolicy...he he.Rozumiem ze chlopcy w sukienkach oddali kase z tacy do kasy miejskiej...
~ 11-04-2012 18:21
do x Kasa z tacy była dla hospicjum !
~rod 3-05-2012 7:22
cyrk ,kabaret i tyle a te dziewczyny moze mnie by poszeptały do ucha

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group