Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 4969
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Na czym polega fenomen Dogecoina?

Środa, 20 września 2023, 6:30
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Na czym polega fenomen Dogecoina?
Fot. użyczone
Dogecoin nie ma sprecyzowanego zastosowania (poza tym, że jest aktywem o charakterze spekulacyjnym). Jest to kryptowaluta, która powstała dla żartu. Mając to na uwadze mogłoby się wydawać, że nie powinna mieć świetlanej przyszłości. Tymczasem jest to altcoin, który od lat cieszy się sporym zainteresowaniem.

Co więcej, kurs Dogecoin wielokrotnie notował ogromne wzrosty a kapitalizacja tej kryptowaluty sprawia, że DOGE od lat utrzymuje na topowych pozycjach w rankingu kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej. W niniejszym artykule przyglądamy się temu z czego wynika fenomen tego projektu.

Media społecznościowe

Należy rozpocząć od tego, że Dogecoin to kryptowaluta, która kojarzy się z memicznym wizerunkiem psa rasy Shiba Inu. Ten sympatyczny i lekko prześmiewczy zarazem wizerunek sprawia, że Dogecoin jest projektem, który w viralowy sposób wzbudza zainteresowanie w mediach społecznościowych. Co więcej, projektowi prawdopodobnie pomaga fakt, że zainteresowanie kryptowalutą DOGE wykazują znani przedsiębiorcy, celebryci i influencerzy. W kontekście Dogecoina często podawany jest przykład Elona Muska który w mediach społecznościowych publikował posty dotyczące tego projektu.

Ciekawe właściwości techniczne

Dogecoin często jest krytykowany za brak praktycznego zastosowania i brak ograniczenia podaży (przez co jest to aktywo podatne na inflacje). DOGE jest aktywem spekulacyjnym i inwestycja w taki projekt jest wyjątkowo ryzykowna. Niemniej jednak jest kilka aspektów, które sprawiają, że projekt wyróżnia się na tle konkurencji również pod względem pozytywnym. Na przykład, w porównaniu do innych kryptowalut, opłaty za przesyłanie Dogecoina są stosunkowo niższe. Dzięki czemu kryptowaluta DOGE może być z powodzeniem wykorzystywana do mikropłatności. Ponadto, Dogecoin wyróżnia się relatywnie szybkimi transakcjami, umożliwiając przetwarzanie bloków co minutę (w przypadku Bitcoina ta sama operacja zajmuje około 10 minut).

Aktywna i lojalna społeczność

Dogecoin nie jest kryptowalutą, która ma ambitne plany rozwojowe (co różni ją od takich projektów jak Ethereum czy Cardano). Jednak nie zmienia to faktu, że cyfrowa waluta z wizerunkiem sympatycznego psa cieszy się uznaniem wśród użytkowników Internetu. Wiele osób zaangażowało się w promocję i rozwój Dogecoina poprzez tworzenie memów oraz różnorodnych inicjatyw (np. charytatywnych przy użyciu kryptowaluty DOGE). Zaangażowana społeczność przyczyniła się do kreowania marki i szerokiej rozpoznawalności projektu. Mimo że Dogecoin nie jest tak powszechnie znany jak Bitcoin w mediach głównego nurtu, to wśród społeczności osób zainteresowanych kryptowalutami zdobył status kultowego projektu.

Kilka słów podsumowania

Podsumowując, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na czym polega fenomen Dogecoina. Natomiast prawdopodobnie duży wpływ na sukces tego projektu miał jego memiczny charakter. Dogecoin zdobył sobie szerokie grono zwolenników, którzy doceniają jego zabawny i niekonwencjonalny wizerunek.

Wbrew stereotypom, w świecie finansów nie wszystko musi być sztywne i poważne. Użytkownicy Internetu często poszukują szeroko pojętej rozrywki. Wydaje się, że Dogecoin łącząc humorystyczny ton do poważnej kwestii jaką jest technologia blockchain i kryptowaluty trafił w dziesiątkę. W ten sposób dotarł do szerokiego grona odbiorców, w tym także do osób wcześniej niezainteresowanych kryptowalutami. W efekcie Dogecoin stał swoistym zjawiskiem kulturowym. Była to jedna z pierwszych kryptowalut, która pokazała, że niekonwencjonalne podejście do promocji może przyciągnąć uwagę i stworzyć oddaną społeczność inwestorów. Na bazie fenomenu Dogecoina popularność zdobyło kilka innych „memicznych” kryptowalut (takich jak Shiba Inu, HuskyToken, Akita Inu Coin itd).

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group