Wtorek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 3538
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Wałbrzyszanin Ministrem MSWiA

Piątek, 10 maja 2024, 13:32
Aktualizacja: 15:15
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Wałbrzyszanin Ministrem MSWiA
Fot. archiwum
Premier Donald Tusk przyjął rezygnacje ze stanowiska czterech ministrów, którzy wystartują w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Z urzędu ustąpili: Marcin Kierwiński, Bartłomiej Sienkiewicz, Borys Budka oraz Krzysztof Hetman. Jednocześnie szef rządu wskazał nowych ministrów, którzy pokierują resortami. Będą to: Tomasz Siemoniak, Hanna Wróblewska, Jakub Jaworowski, oraz Krzysztof Paszyk. Oficjalne powołanie nowych ministrów nastąpi w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim.

Rezygnacja ministrów startujących do PE

Premierowi zależało na tym, aby ministrowie, którzy rozpoczną kampanię do europarlamentu, nie łączyli tej aktywności z pracą w rządzie. Donald Tusk ocenił jednocześnie, że odchodzący ministrowie dobrze wykonali swoje zadania.

- Oczekiwałem od tych ministrów działania efektywnego, czasami twardego. Pierwsze miesiące, to były miesiące „rozbijania muru”. Dzisiaj nadchodzi czas porządkowania – tłumaczył Prezes Rady Ministrów, przedstawiając zmiany w rządzie. - Jesteśmy tutaj po to, żeby maksymalnie i optymalnie wykorzystywać możliwości i okoliczności. Liczy się wyłącznie interes państwowy – dodał.

Premier Donald Tusk przyjął rezygnacje ze stanowiska:

Marcina Kierwińskiego – Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji;
Bartłomieja Sienkiewicza – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
Borysa Budki – Ministra Aktywów Państwowych;
Krzysztofa Hetmana – Ministra Rozwoju i Technologii.

Szef rządu podziękował odchodzącemu Ministrowi Rozwoju i Technologii Krzysztofowi Hetmanowi za „kawał dobrej roboty” oraz Ministrowi Aktywów Państwowych Borysowi Budce za „trudną i niewdzięczną misję w pierwszych miesiącach porządkowania i przebudowy spółek Skarbu Państwa”.

Szczególne słowa uznania Premier skierował do odchodzącego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.

- Chciałem bardzo podziękować w imieniu widzów i całej opinii publicznej, dla której uzdrowienie w mediach publicznych było jednym z zasadniczych zadań, jakie nałożono na Koalicję 15 października – mówił Donald Tusk.

Podczas uroczystości w KPRM, szef rządu pożegnał także dotychczasowego szefa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcina Kierwińskiego, który „przetrwał ataki tych, którzy myśleli, że bezkarność będzie na stałe wpisana w rzeczywistość Rzeczypospolitej”.

- Bardzo dziękuję za to, że Polacy odzyskali dzięki Tobie wiarę w to, że polityk nie będzie bezkarny tylko dlatego, że jest politykiem – powiedział szef rządu.

W Parlamencie Europejskim polskich przedstawicieli czeka ciężka praca, żeby wzmacniać jedność Unii Europejskiej i przekonywać partnerów do naszej wizji rozwoju i obrony kontynentu.

Nowi ministrowie w rządzie

Prezes Rady Ministrów wystąpi do Prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie w skład Rady Ministrów:

Tomasza Siemoniaka – na stanowisko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji;
Hanny Wróblewskiej – na stanowisko Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
Jakuba Jaworowskiego – na stanowisko Ministra Aktywów Państwowych;
Krzysztofa Paszyka – na stanowisko Ministra Rozwoju i Technologii.
Tomasz Siemoniak będzie w rządzie łączył dwie funkcje: Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Koordynatora ds. Służb Specjalnych.

- Sytuacja w Polsce, sytuacja na naszych granicach, ciągły stan zagrożenia, między innymi w relacjach z Białorusią – to wszystko każe nam wzmocnić rząd i służby. I jeszcze lepiej koordynować działania wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju. Tutaj doświadczenie, wyniesione z kierowaniem Ministerstwem Obrony Narodowej, także się przyda – tłumaczył Donald Tusk. Premier przyznał, że do Tomasza Siemoniaka ma „bezgraniczne zaufanie”.

Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego pokieruje Hanna Wróblewska.

- Ci wszyscy, którzy są zainteresowani polską kulturą, bardzo dobrze rozumieją moje motywacje – powiedział szef rządu. - Całe życie i dorobek Hanny Wróblewskiej, to najlepsze argumenty na rzecz jej nominacji. Jestem przekonany, że będziemy świetnie współpracowali ze wszystkimi środowiskami, które tworzą polską kulturę i sztukę – dodał.

Nowym Ministrem Aktywów Państwowych zostanie były minister w Kancelarii Premiera, Jakub Jaworowski. Do jego zadań należeć będzie nadzór nad spółkami Skarbu Państwa oraz budowanie między nimi synergii.

- Spółki Skarbu Państwa będziemy oczywiście dalej czyścić. Symbolem tego bałaganu stał się pan Daniel Obajtek i sytuacja w Orlenie. Tam już ten proces czyszczenia trwa, ale na nowego ministra czeka w tej przestrzeni jeszcze dużo zadań – przyznał Donald Tusk. - Zależy nam, żeby spółki Skarbu Państwa, szczególnie te o strategicznym znaczeniu, prowadziły wspólnie z rządem przemyślaną strategię na rzecz polskiej gospodarki – dodał.

Tekę Ministra Rozwoju i Technologii otrzyma Krzysztof Paszyk, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Ci, którzy go znają wiedzą, że to jest człowiek „skała” i można na nim polegać. Krzysztof Paszyk jest jedną z tych osób, która gwarantuje, że będziemy dalej pracowali w koalicji w sposób jednolity i synergistyczny – ocenił szef rządu.

Uroczystość odwołania ministrów oraz wręczenia nominacji nowym ministrom odbędzie się w poniedziałek, o godz. 10.30, w Pałacu Prezydenckim.

Źródło: www.gov.pl

Twoja reakcja na artykuł?

25
32%
Cieszy
9
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
6
8%
Złości
39
49%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (86)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group