Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 4136
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Na ratunek

Piątek, 2 sierpnia 2019, 6:30
Aktualizacja: 13:22
Autor: red
Wałbrzych: Na ratunek
Fot. organizatorzy
Zamek Książ w Wałbrzychu dołączył do Wielkiej Akcji Pomocy Hortensji i innym chorym. W najbliższą sobotę (3 sierpnia) na dziedzińcu honorowym zamku odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku. W godzinach od 10:00 do 20:00 będzie można zarejestrować się jako dawca i tym samym pomóc wałbrzyszance Hortensji i innym osobom.

W tym tygodniu wielka weekendowa akcja rejestrowania dawców szpiku pod nazwa "Wałbrzych na ratunek Hortensji i innym". Objął ją patronatem prezydent miasta, dr Roman Szełemej.
- To pomaganie w sprawach życia i śmierci. Wałbrzych jest od kilku miesięcy na mapie polskiej hematologii, bo udało nam się w naszym szpitalu otworzyć oddział i to przybliża nas w Wałbrzychu jeszcze bardziej do problemów pacjentów onkohematologicznych, którzy są pacjentami bardzo wymagającymi. Wierzę, że w ciągu kilku lat rozpoczniemy w naszym mieście przeszczepianie szpiku, który jest darem życia - wyjaśnia Roman Szełemej.

Rejestracje w Zamku Książ w Wałbrzychu i innych miejscach w naszym mieście organizuje Fundacja DKMS zajmująca się poszukiwaniem dawców szpiku dla chorych na białaczkę. W Wałbrzychu zarejestrowało się dotąd w bazie 4880 osób, z czego 21 zostało rzeczywistymi dawcami, więc wałbrzyszanie uratowali prawdopodobnie życie 21 chorym.

Rejestracja dawcy trwa 10 minut, większość z tego czasu zajmuje wypełnianie dokumentów. Jest przeprowadzany wstępny wywiad lekarski, potem pobiera się wymaz wacikiem z wnętrza policzka pozwalający ustalić kod DNA. Zarejestrować mogą się wszystkie osoby w wieku 18-55 lat, ważące więcej niż 50 kg, ale bez nadwagi (na przykład w przypadku wzrostu 170 cm tylko do 120 kg wagi). Trzeba mieć przy sobie dowód tożsamości. Można mieć tatuaże, kolczyki, mogą się rejestrować także kobiety w ciąży.

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group