Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 3219
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Najem a kupno nieruchomości

Środa, 25 marca 2020, 14:41
Aktualizacja: 21:48
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Najem a kupno nieruchomości
Fot. użyczone
Wielu młodych dorosłych preferuje kupno nad najmem mieszkania, widząc w tej pierwszej opcji zdecydowanie więcej zalet. Niemniej warto pochylić się nad obydwoma rozwiązaniami, sprawdzając, którego podjęcie jest słuszniejsze.

Wydatki

Dynamizacja polskiego rynku nieruchomości jest niewątpliwym zjawiskiem. To warunkuje nie tylko szereg korzyści, ale i niestety wad, związanych m.in. z wysokimi opłatami za najmowanie mieszkania w przypadku dużych polskich miejscowości. Średnia kwota w tym przypadku sięga 2 tys. zł. Znaczna część społeczeństwa nie ma dostępu do takich kwot, a na domiar złego znane są przypadki, gdy standardy takich mieszkań znacznie rozmijają się z ceną. Będzie to wydatek szczególnie bolesny dla singli.

Zwracając się ku hipotece, warto mieć na uwadze możliwość uiszczania niższych rat, w przeciwieństwie do tych związanych z najmem. To sprawia, że perspektywa kilkumiesięcznego, czy kilkuletniego mieszkania u osób prywatnych, nie jest dla nas korzystna finansowo. Pamiętajmy jednak o tym, że planując nabyć lokum, suma do spłacenia będzie większa, niż tak uzyskana w ramach finansowania. Chcąc odciążyć się finansowo, warto byłoby zastanowić się nad wynajęciem jednego z pokoi, co z pewnością pomoże w regularnym spłacaniu całości.

Zalety posiadania własnego mieszkania

Będąc właścicielami własnego mieszkania, zapewniamy sobie komfort związany z bezpieczeństwem, nieporównywalnie większy, niż w przypadku tego „wypożyczonego”. Ma to związek z obecnością własnoręcznie wybranych rozwiązań wnętrzarskich i architektonicznych. Poza tym jesteśmy chronieni przed ryzykiem zerwania umowy ze strony wynajmującego. Elementarny zdaje się temat wydawania pieniędzy krótkofalowo, w miejscu korzystniejszego długofalowego działania. Nie odzyskamy ich w przypadku najmu, a z kolei przeznaczając je na raty kredytu hipotecznego, po spłacie ostatniej, stajemy się posiadaczami danych czterech ścian.

Możemy je wykorzystać na różne sposoby, do użytku własnego, dla gości, czy wynajmu. Dla niektórych jednak wizja minimum kilkumiesięcznego spłacania zobowiązań bankowych jest nie do przyjęcia, z powodu chociażby konieczności pozostania w jednym miejscu, do momentu, w którym dług zniknie.

Podsumowanie

Ostateczny wybór jest kwestią w pełni indywidualną, na którą wpływa szereg czynników, również finansowych. Mimo to, ze względu na ilość profitów, zdecydowanie się na kredyt hipoteczny zdaje się lepszym rozwiązaniem.

Partner artykułu: Expander

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group