Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 4045
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: "Nasze 6–latki idą do szkoły"

Czwartek, 18 lutego 2016, 7:35
Aktualizacja: Niedziela, 21 lutego 2016, 9:55
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: "Nasze 6–latki idą do szkoły"
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Wałbrzychu odbyła się konferencja prasowa poświęcona akcji pod nazwą "Nasze 6–latki idą do szkoły". W ramach akcji zaplanowano też liczne spotkania dla rodziców 6–latków, mające na celu ułatwienie podjęcia decyzji o rozpoczęciu nauki w tym właśnie wieku.

W konferencji udział wzięli: Zygmunt Nowaczyk - Wiceprezydent Wałbrzycha, Urszula Polowy - Dyrektor Poradni, Joanna Dobrowolska - Kierownik Biura Edukacji i Wychowania UM, Marta Przyślewicz-Chruszcz - Dyrektor PSP nr 30 i Marta Chomicz, reprezentująca rodziców, których dzieci rozpoczęły swoją edukację w wieku 6 lat.

- Sejm RP przyjął ustawę o zmianie obowiązku szkolnego z 6 na 7 lat. W związku z tym pojawia się nowa sytuacja, która przede wszystkim dotyczy rodziców, którzy będą mieli ostateczną wolę i decyzję posłania dziecka w wieku 6 bądź 7 lat do szkoły. Wszystkie dotychczasowe działania i przygotowania, które były prowadzone w naszym mieście, obejmowały dzieci 5-letnie jako te dzieci, które były przygotowywane do podjęcia nauki w wieku 6 lat. Ponieważ nastąpiła zmiana, wielu rodziców jest w tej chwili w pewnym kłopocie czy posłać do szkoły dziecko w wieku 7 czy 6 lat. My jesteśmy przygotowani do przyjęcia pełnej populacji dzieci w wieku 6 lat. Oczywiście decyzja jest po stronie rodziców. 6 lat to dla dziecka chyba najlepszy czas na przyswajanie wiedzy i rozwój emocjonalny. Chcemy, aby ten okres, po wcześniejszym przygotowaniu dzieci, był w pełni wykorzystany. Rozwój jest bardzo mocno wspierany przez specjalistów, pedagogów, logopedów, wszystkich tych, którzy służą swoją radą, pomocą, doświadczeniem, wiedzą merytoryczną, aby rodzice tę decyzję mogli podjąć. Jest gwarantowana szeroka oferta zajęć dodatkowych, które są uruchamiane indywidualnie dla potrzeb rozwoju dziecka. Rozpoczęcie nauki w wieku 6 lat nie odbywa się w typowym systemie klasowo-lekcyjnym. Mamy dobrze przygotowanych, kompetentnych nauczycieli - powiedział Zygmunt Nowaczyk.

Wiceprezydent Wałbrzycha podkreślał również, że wszystkie wałbrzyskie szkoły są pod każdym względem bardzo dobrze przygotowane do tego, aby dzieci 6-letnie rozpoczęły w nich naukę. W programie "Nasze 6-latki idą do szkoły" zaznaczono, że rozpoczęcie obowiązku szkolnego w tym właśnie wieku to między innymi szansa na stymulację rozwoju poznawczego i emocjonalnego, szansa na wsparcie i rozwój motywacji do nauki i prawidłowego rozwoju, na utrzymanie pozytywnych relacji i kontaktów z rówieśnikami.

- W naszym kraju w ostatnich latach, 79 procent dzieci rozpoczęło naukę jako dzieci 6-letnie. Jest to znacząca grupa dzieci mająca już za sobą inicjację związaną z realizacją obowiązku szkolnego. Od kilku lat akcja Miasta Wałbrzycha dotyczy umożliwienia realizacji obowiązku szkolnego stosownie do potrzeb dziecka 6-letniego, w warunkach dostosowanych do potrzeb dziecka 6-letniego oraz na podstawie informacji związanych z oceną gotowości szkolnej dziecka, przeprowadzoną przez pracowników poradni. Od kilku lat poradnia prowadzi w wybranych szkołach i placówkach diagnozę dotyczącą oceny funkcji percepcyjno-motorycznych dzieci 6-letnich oraz diagnozę logopedyczną i diagnozę słuchu. Jest to podstawa do tego, aby dokonać oceny przed rozpoczęciem edukacji szkolnej przez dziecko 6-letnie. Jeżeli jest taka potrzeba, diagnoza jest poszerzana w kontakcie indywidualnym na terenie poradni - powiedziała Urszula Polowy.

Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zwracała uwagę, że wszystkie dzieci, które we wrześniu br. w wieku 6 lat mogą rozpocząć swoją szkolną edukację, przeszły specjalne przygotowania, pozwalające im na podjęcie nauki. Ostateczna decyzja należy oczywiście do rodziców, natomiast w podjęciu tej ważnej decyzji może pomóc kontakt z poradnią, gdzie opiekunowie otrzymają niezbędne wsparcie. Dodatkowo w każdej szkole podstawowej w Wałbrzychu został uruchomiony punkt konsultacyjny, w którym pracownicy poradni udzielają wsparcia rodzicom 6-latków i przekażą informacje o możliwości dokonania diagnozy dziecka.

- Wałbrzyskie placówki są bardzo dobrze przygotowane do podjęcia nauki przez dzieci 6-letnie. Baza jest świetnie wyposażona. Są świetlice i opieka świetlicowa po godzinach, co jest ważne dla rodziców. Nauka języka angielskiego to także jeden z istotnych elementów - dziecko w wieku 6 lat świetnie przyswaja i potrafi się świetnie bawić słowami języka obcego, bo nie jest to typowa nauka, ale nauka poprzez zabawę. W szkołach będą odbywały się konsultacje, by rodzic w marcu, kiedy zostanie uruchomiony program naborowy, mógł już podjąć konkretną decyzję o tym, czy zapisze dziecko w wieku 6 lat, czy jednak zdecyduje o tym, że dziecko powtórzy "zerówkę", bo tak należy to nazwać. Nie znamy podstawy programowej dla dzieci, które będą powtarzać oddział "zerówkowy", w związku z tym spodziewamy się, że najprawdopodobniej będą tam takie elementy jak liczenie, pisanie i nauka czytania. To dokładnie robią dzieci w klasie pierwszej - na temat przygotowania szkół mówiła Marta Przyślewicz-Chruszcz.

Na temat sytuacji w wałbrzyskich szkołach wypowiedziała się też Joanna Dobrowolska:

- Pomimo tego, iż dopiero w tym roku obowiązek podjęcia nauki w klasie 1 dla dzieci 6-letnich stał się faktem, to już w dwóch poprzedzających ten rok latach rodzicie decydowali się na to, żeby dziecko 6-letnie rozpoczynało naukę w klasie 1. Około połowa rodziców dzieci z danego rocznika taką decyzję podejmowała. Wówczas już zostały podjęte przez organ prowadzący starania o to, aby wszystkie możliwe obszary odbywania nauki zostały odpowiednio przygotowane i zabezpieczone, począwszy od spraw infrastrukturalnych, związanych niekiedy nie tylko z remontami, ale przebudowami bazy szkolnej, która została dostosowana do potrzeb dzieci 6-letnich, skończywszy na tym, iż w organizacji pracy szkoły zaznaczyły się tendencje do tego, by jednak na początku, nie eksperymentując, tworzyć dla dzieci 6-letnich autonomiczne warunki nauki. W wielu wałbrzyskich szkołach już od 3 lat udało się utworzyć osobne oddziały tylko i wyłącznie zbudowane z 6-latków. W szkołach, w których nie było do tego warunków, a jednak rodzice zdecydowali się na posłanie dzieci 6-letnich, gdzie koegzystowały one z dziećmi 7-letnimi w oddziałach klasowych, również przebieg edukacyjny, opiekuńczy, wychowawczy przebiegał bez najmniejszych zakłóceń. Z perspektywy organu prowadzącego możemy powiedzieć, że jesteśmy przygotowani na wszystko. Wałbrzyskie szkoły podstawowe są znakomicie przygotowane do tego, aby 6-latki rozpoczęły w nich naukę, a wałbrzyskie przedszkola są znakomicie przygotowane do tego, aby znalazło się tam miejsce dla tego dziecka, którego rodzic zadecyduje o opóźnieniu rozpoczęcia obowiązku szkolnego.

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu edukacji w wieku 6 lub 7 lat rodzice i opiekunowie mogą skorzystać z pomocy specjalistów - pedagogów i psychologów, którzy dokonają oceny gotowości szkolnej dziecka. W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ulicy Matejki 7 w Wałbrzychu działa już Punkt Konsultacyjny, a informacje o godzinach bezpłatnych konsultacji można znaleźć na stronie poradni: www.ppp.edu.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group