Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Czwartek, 19 lipca 2018 Godz.: 01:57:34 Imieniny: Marcina, Wincentego, Wodzisława Czytających: 8568 , Zalogowanych: 1 . Niezalogowany

Wiadomości, REGION, Świebodzice

Bezcenny sarkofag odnowiony

Niedziela, 22 października 2017, 06:32
red
Miej świadomość
 
Najnowsze ogłoszenia
Rower górski Merida Matts Deor
Rower górski Gary Fischer Full
Sushi master Jelenia Góra
Pellet
Jagody sprzedam
Pawilon handlowy sprzedam
Kawalerka w Karpaczu
Spa
Huawei Mate 10 lite 4 GB R/64
Zatrudnię pracownika budowlane
Lokal na sklep ok 70m2
Audi A4 B6 Avant 2002r
Потрібні співробітники
!Samodzielni księgowi_kadrowi!
Mam do sprzedania
Oddam narożnik
Bilety, wejściówki i karnety
Wiaty, altany, tarasy, balustrady
Dam pracę
Ford Fiesta MK6 1,4 tdci

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry7
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty9
Inne41
 
Fot. UM Świebodzice

To pierwsza renowacja sarkofagu w regionie. W krypcie rodu Hochbegów, znajdującej się przy kościele pw. Św. Mikołaja w Świebodzicach, stanął w pełni odnowiony sarkofag, w którym spoczywa Zuzanna Jadwiga Schaffgotch, druga żona Hansa Heinricha I Hochberga.

- To był ogromny nakład prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych, łącznie ze wzmocnieniem konstrukcji i odtworzeniem polichromii. Prace trwały cztery miesiące, to pierwsze takie zadanie na terenie delegatury wałbrzyskiej, z czego ogromnie się cieszę – mówi Maria Ptak, Kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

R E K L A M A

- Dzięki konserwacji, odtworzeniu inskrypcji, możemy poznać jeszcze bardziej historię rodu Hochbergów. Na obu burtach sarkofagu umieszczone są herby rodowe i inskrypcje, mówiące wiele o przeszłości rodu, koligacjach rodzinnych, itd. – mówi Tomasz Trzos, konserwator dzieł sztuki z pracowni konserwatorskiej w Tychach, który prowadził prace renowacyjne.

Po oczyszczeniu sarkofagu konserwatorzy odczytali m. in., że „tutaj spoczywają doczesne szczątki wysoko i znamienicie urodzonej Pani, Zuzanny Jadwigi, Pani von Hochberg z Książa, urodzonej jako Schaffgotsch, Pani na Książu, Świebodzicach, Boguszowie, Białej Nyskiej i Lubiechowie, po wielu cierpieniach rozstała się z życiem roku 1692, 6 sierpnia, wyjątkowo chwalebnie przeżywszy 59 lat 35 tygodni […]” .

Pierwszy, odnowiony sarkofag, będzie można zobaczyć i dokładnie obejrzeć.

- Jest przygotowane godne miejsce w krypcie, i będzie można ten wyjątkowy zabytek zobaczyć, to jest w końcu nasze dobro wspólne – mówi ksiądz Józef Siemasz, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja.

Sarkofagi zostały wpisane do rejestru zabytków, pierwsze środki na eksplorację krypty i wpisanie obiektów do rejestru zabytków zostały przekazane przez Gminę Świebodzice. Na konserwację pierwszego sarkofagu parafia pozyskała dotację z Ministerstwa Kultury. Koszt renowacji zabytkowej trumny to ok. 80.000 zł.

- Jestem ogromnie dumny, że udało się odnowić pierwszy z sarkofagów, to wspaniałe dziedzictwo kulturowe tej ziemi, bo przecież Świebodzice i Książ są ze sobą nierozerwalnie związane, właśnie poprzez rodzinę Hochbergów, do których niegdyś należało całe nasze miasto - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Mam nadzieję, że zabytek będzie nie tylko rarytasem dla turystów, ale i przyczynkiem do przeprowadzenie ciekawych lekcji historii.
Dodatki: Zapisz | Drukuj | Wyślij | Zapamiętaj
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  22-10-2017 10:14 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Szyderstwo historii . Pruska kasata klasztorów na Śląsku spowodowała likwidację klasztorów i tym samym mauzoleum Piastów Śląskich w Krzeszowie i Lubiążu. Ogromnym staraniem odnowiono Mauzoleum Piastów Świdnicko - Jaworskich w Krzeszowie. Teraz Polska odnawia groby i mauzolea niemieckie . W tym kontekście trzeba zapytać czy Państwo Polskie w równym stopniu zadba o groby na przykład Piastów Śląskich spoczywających w podziemiach opactwa cystersów w Lubiążu?

  22-10-2017 12:38 | ~gohciu | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
OPgromnym staraniem pruska "kasata" zachowała istniejące wówczas... Mauzoleum... istniało i za 3 rzeszy....Baardzo skromnym hmm...mniemaniem. A cystersi w Lubiążu byli chyba Czechami? Pierwsi? A Piastowie - nie przeceniaj szanowny Janosiku - Piastowstwa. Już Henryk Brodaty był wg. co prawda Thietmara / podlego szui, anty- Piasta/ największym przyjacielem książąt "zza Odry" - za czyim sprawstwem?

  22-10-2017 12:52 | ~gohciu | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
Dodam jeszcze że Wałbrzych powinien uhonorować rodzinę... Ciecierzyców/von Czettritz - gdyż to są założyciele a więcej właściciele niegdysiejszejgo wioskomiasta pn. Walbrich... Następnie rodzinę von Hohberg... Chociażby przez osobę dra. Paula Rittera. Bo pruscy właściciele????hihihaha są negowani przez Polskę szanowną//

  22-10-2017 13:20 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Kasata Pruska klasztorów i zabór dzieł sztuki uderzała głównie w klasztory i kościoły katolickie. Była pokłosiem kontrybucji Napoleona I na Prusaków. Król Pruski dokonując zaboru klasztorów i kościołów katolickich (nieznane mi są grabieże ewangelickich) chciał spłacić w ten sposób kontrybucję i jednocześnie wyrugować katolicyzm. W samym Lubiążu zagrabiono kilkaset płócien. Klasztor zamieniono na lazaret, później na fabrykę zbrojeniową . W okresie wojny był stalag. Dzieła zniszczenia dokonała Armia Czerwona i brak nadzoru władz polskich. Obecnie z wielkim pietyzmem odnawiany ale mauzoleum jest w opłakanym stanie.

  22-10-2017 13:25 | ~Troll | *.adsl.inetia.pl (77.253.*.*)
~gohciu |-lepiej spójrz na limes Sorabicus i..wtedy zarządaj korekty naszej państwowości,która sięgać będzie prawomyślnie aż do granic dawnego państwa Franków.Ciekawe- co?

  22-10-2017 14:19 | ~Janosik | *-02.vectranet.pl (178.235.*.*)
Do gohciu. Chrzest Polski dał początek religii katolickiej i państwowości Polan za sprawą Czechów. Czesi zaczęli polską chrystianizację za sprawą Dobrawy. Czeskie związki z Polską w tej materii nie można przecenić. Co się tyczy Ziemi Śląskiej i Piastowiczów to Ziemią Śląską władali kolejno: Polska 966 – 1392 to 426 lat , Czechy 1392 – 1526 to 134 lata, Austria 1526 – 1763 to 237 lat Prusy i Niemcy 1763 – 1945 to 182 lata Polska od 1945 do dzisiaj to 72 lata. Porównując liczby to Polska mocno jest posadowiona korzeniami ze swoja historią na tej ziemi.

  22-10-2017 18:30 | ~Podatnik | *.adsl.tpnet.pl (217.99.*.*)
Czy ja śnię, za n a s z e podatników pieniądze i to ogromne odnawiamy groby niemiaszków i bez pitolenia o skarbach kulturowych i zabytkach historii, sprawę załatwia się prosto - rachunek szacunkowy przed renowacją rządowi niemieckiemu, jak nie akceptuje to zgodnie z polskim prawem grób po 25 latach zaorany.

  22-10-2017 19:35 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Dlaczego nasze władze prowadzą beznadziejnie głupią i naiwną politykę konserwacji niemieckiej prywatnej własności skoro niemcy nie chcą zwrócić zagrabionych dzieł sztuki podczas wojny? Przecież o ten sarkofag upomną się spadkobiercy Hochbergów i wygrają przed każdym sądem!

  23-10-2017 11:18 | idler73 |  
Gohciu, sama prawda, w 100%. @wyzwalacz, błądzisz chłopaku, piszesz o czymś, o czym najwyraźniej pojęcia nie masz.

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Hochbergowie na zawodach w Książu Hochbergowie na zawodach w Książu 

Wałbrzych Środa, 13:58
18 lipca 2018

Książęca familia Hochbergów po raz kolejny gościła w rodzinnym Zamku Książ.
Stare dokumenty odnalezione w Głuszycy  

Głuszyca Środa, 15:35
18 lipca 2018

Do niezwykłego odkrycia doszło dzisiaj w Głuszycy. W szafie, znajdującej się w dawnym ewangelickim...
Trwa rozbiórka pawilonów na Zielonym Rynku [FOTO] Trwa rozbiórka pawilonów na Zielonym Rynku   (1)

Wałbrzych Środa, 14:15
18 lipca 2018

Zielony Rynek, miejsce, które kiedyś tętniło życiem, zniknie z mapy Wałbrzycha. Właśnie...
Marcin W. odpowie za zabójstwo konkubiny Marcin W. odpowie za zabójstwo konkubiny 

REGION, Kamienna Góra Środa, 13:16
18 lipca 2018

Prokuratura Rejonowa w Kamiennej Górze prowadzi śledztwo przeciwko Marcinowi W., który dokonał...
Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych ocenia Strategię Rozwoju Sudety 2030 Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych ocenia Strategię Rozwoju Sudety 2030  (2)

REGION Środa, 13:07
18 lipca 2018

Prezentujemy uwagi Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych dotyczące konsultowanego projektu...
Samorząd Województwa krytycznie ocenia zmiany wprowadzone w projekcie "Mieszkanie Plus" Samorząd Województwa krytycznie ocenia zmiany wprowadzone w projekcie "Mieszkanie Plus" 

Kraj/Wałbrzych Środa, 12:50
18 lipca 2018

Samorząd Województwa Dolnośląskiego ponownie opiniuje projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i...
Strażnicy miejscy prowadzą prelekcje w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych Strażnicy miejscy prowadzą prelekcje w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych 

Wałbrzych Środa, 12:18
18 lipca 2018

Wakacje to czas, w którym młodzi wałbrzyszanie mogą w końcu wypocząć po 10 miesiącach nauki. Przez...
Nowe Prawo zamówień publicznych – konsultacje Nowe Prawo zamówień publicznych – konsultacje 

Wałbrzych/powiat wałbrzyski Środa, 11:57
18 lipca 2018

Koncepcja nowego Prawa zamówień publicznych – zapraszamy na konsultacje do Wałbrzycha.
Wałbrzyska strefa z imponującym wynikiem Wałbrzyska strefa z imponującym wynikiem 

Wałbrzych/REGION Środa, 11:52
18 lipca 2018

Blisko 12 milionów złotych wyniósł zysk spółki zarządzającej Wałbrzyską Specjalną Strefą...
Dziś podpisanie umowy w sprawie remontu Palmiarni Dziś podpisanie umowy w sprawie remontu Palmiarni  (3)

Wałbrzych Środa, 09:47
18 lipca 2018

Jak informuje na swoim profilu społecznościowym prezydent Roman Szełemej, dziś ma zostać podpisana...
Jubileuszowe widowisko "Afryka'' 2018 Cyrku Safari w Wałbrzychu Jubileuszowe widowisko "Afryka'' 2018 Cyrku Safari w Wałbrzychu  (5)

Wałbrzych Środa, 08:45
18 lipca 2018

Już w ten piątek oraz w sobotę Cyrk Safari pojawi się w Wałbrzychu.
Zawodniczki AZS PWSZ będą rywalizować na Igrzyskach Studenckich  

Wałbrzych Wtorek, 15:05
17 lipca 2018

15 lipca w miejscowości Coimbra w Portugalii rozpoczęły się Europejskie Igrzyska Studenckie. Udział w...
Zobacz więcej artykułów
 
 
Kalendarz wydarzeń
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

W czwartek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo