Piątek, 10 lipca
Imieniny: Amelii, Antoniego, Filipa
Czytających: 2757
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nieodśnieżone auto jest zagrożeniem w ruchu

Wiadomości: Wałbrzych/Kraj
Środa, 28 stycznia 2015, 6:30
Aktualizacja: Sobota, 31 stycznia 2015, 18:39
Autor: opr.red.
Fot. red.
Od kilku dni w całej Polsce pada śnieg. Drogi są śliskie i trzeba jeździć wyjątkowo ostrożnie. Wałbrzyscy policjanci przypominają na co trzeba zwrócić szczególną uwagę jeżdżąc zimą. Nieodśnieżony samochód, brudne lub zalepione śniegiem reflektory czy tablice rejestracyjne mogą słono nas kosztować.

Nie brakuje wykroczeń, za które mandat można dostać tylko, gdy pada śnieg lub jest mróz.

Dokładnie odśnieżmy samochód

Zgodnie z art. 66 ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę.
Kierowca musi mieć zapewnione odpowiedni pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być więc przynajmniej szyby w przednich drzwiach, szyba czołowa a także lusterka. Oczywiście najlepiej, żeby wszystkie takie były, to tylko i wyłącznie poprawi nasze bezpieczeństwo.
Zabrudzone i oblepione śniegiem nie mogą być też przednie i tylne reflektory, tablice rejestracyjne, czy kierunkowskazy. Śnieg nie może zalegać również na dachu samochodu, przedniej masce, czy pokrywie bagażnika. Może stwarzać on zagrożenie dla innych kierowców. Może spaść na szybę samochodu jadącego za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.

Mandaty za te przewinienia zaczynają się od 20, a kończą na 500 zł. Dodatkowo za nieczytelne tablice rejestracyjne można dostać 3 punkty karne.

Postój z włączonym silnikiem zabroniony

Kierowca może dostać stuzłotowym mandat także za zbyt długi postój z włączonym silnikiem. Konkretniej, zabroniony jest postój na terenie zabudowanym, nie wynikający z przepisów ruchu drogowego, trwający więcej niż jedną minutę. Silnik może być uruchomiony tylko podczas odgarniania śniegu z samochodu.
Natomiast gdy podczas dłuższego postoju cały czas grzejemy się silnikiem albo zostawiamy auto na chodzie i oddalamy się, wówczas zgodnie z art. 60 kodeksu drogowego policjant może nas za to ukarać. Przepis mówi bowiem o tym, że kierowca nie może oddalać się od pojazdu, którego silnik jest w ruchu. Nie może także powodować uciążliwości związanych z nadmierną emisją dwutlenku węgla lub hałasem.
Przepis zabrania także pozostawiania auta z włączonym silnikiem w obrębie obszaru zabudowanego.

Taryfikator mandatów zimowych przewinień

- nieodśnieżony samochód: 20-500 złotych, 6 punktów karnych
- nieoczyszczone szyby i lusterka: 20-500 złotych
- nieczytelne tablice rejestracyjne: 200 złotych, 3 punkty karne
- włączony silnik w zaparkowanym aucie w terenie zabudowanym: 100 złotych

ŹRÓDŁO: www.walbrzych.policja.gov.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~kierowca 28-01-2015 9:13
niestety źle to wygląda, a zły przykład idzie również z ... głuszyckiej policji. Wczoraj przed godziną 9.00 policyjny radiowóz jechał przez centrum Głuszycy ośnieżony ostro, tylko przednie szyby wycieraczka ogarnęła. Pojazd wyglądał jak transporter opancerzony śniegiem - wstyd.
~seba 28-01-2015 19:01
Głuszyckiej Policji to proponuje kupić nowe auto bo bieda aż piszczy
~admira gąbka 29-01-2015 8:42
w calym powiecie straaaaszne te auta maja...silniki az faluja na postoju...kto je naprawia... zapewne fachofcy
~gość portalu 29-01-2015 9:22
szczególnie nie odśnieżona tablica stwarza zagrożenie w ruchu...ciekawe tylko w jaki sposób - jak według policji ???
~gall 29-01-2015 12:53
nieodsniezona tablica utrudnia identyfikacje pojazdu. gosciu portalu i teraz wyobraz sobie sytuacje ze taki pojazd potrąca na pasach Twoja matke ... i ucieka z miejsca... pozostaje szukać wiatru w polu...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group