Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 4559
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nikotynka kusiła na próżno

Piątek, 28 maja 2010, 12:59
Aktualizacja: 12:59
Autor: MS
Wałbrzych: Nikotynka kusiła na próżno
Dzieci w swoim żywiole
Fot. Magdalena Sakowska
W Zespole Szkolno–Przedszkolnym nr 2 na ul. Królewieckiej odbyła się trzecia konferencja „Zachowanie moją wizytówką”. Składała się z prezentacji ukazującej wyniki działań uczniów i z przygotowanego przez nich z pomocą nauczycieli przedstawienia.

Prezentację przedstawiła profesjonalnie Patrycja Mąka z piątej klasy, poruszając problemy takie jak palenie papierosów przez uczniów i dorosłych.
– A przecież zamiast jednej paczki papierosów można kupić dzieciom cztery jajka -niespodzianki – mówiła.
Pokazała prace plastyczne wykonane przez koleżanki i kolegów, omówiła projekt „Pomocna dłoń”, mający na celu zintegrowanie klas zerowych z klasami wyższymi, uczenie tolerancji, kształtowanie wrażliwości na ludzkie problemy i odruchów pomocy.

– Uczniowie na zajęciach wzajemnie poznawali siebie, budowali poczucie własnej wartości, uczyli się o więzi społecznej. Sami byli inicjatorami metod i ciekawych form wspólnej pracy, wykonywali plakaty i prezentacje multimedialne dotyczące pojęcia tolerancji, a jako podsumowanie projektu opracowali „Dekalog życzliwości” i zorganizowali „Dzień życzliwości” – mówiła Patrycja. – Uczyli się też o agresji, jak powstaje i jak sobie z nią radzić.

Dzieci odważnie porwały się nawet na wulgaryzowanie języka – zapewne go nie zmienią, ale może nie będą się biernie poddawać i „płynąć z prądem”.
– Mieliśmy hasło: „Mówiąc jak człowiek z marginesu, nie osiągniesz sukcesu”.
W kwietniu zorganizowany został konkurs zatytułowany „Czy znasz zasady savoir-vivre?”, a 19 maja forum uczniów szkół ponadpodstawowych, na którym m. in. zapoznali się z zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Następnie dzieci z klas III-VI wykonały przedstawienie pt. „Pięknie żyć”, recytując ekologiczne wiersze o dzikiej róży i tęczy, śpiewając starsze od siebie piosenki Boba Dylana (Odpowie ci wiatr), Stanisława Sojki (Tolerancja), Lombardu (Przeżyj to sam). I obiecały, że jak dorosną, poprawią stan naszego środowiska. Miejmy nadzieję, (jeśli) pożyjemy – zobaczymy.

- Ja jestem Nikotynka, wspaniała dziewczynka – zalecał się nałóg do pewnego chłopca.
A koledzy zalecali mu inne rozrywki: sportowcy grę w piłkę, dziewczyny taniec, harcerze wędrówkę. Był też kolega, który pił, żeby zapomnieć i urocza Narkomania, która miała na głowie węża. Na końcu pojawili się Mały Książę i Lis, a po nich dziewczyna z różą – Nadzieja.

- Poprzednie konferencje też dotyczyły zachowania, ale organizowaliśmy je kilka lat temu – mówi dyrektor Barbara Wolszczak. - Wróciliśmy teraz do tego pomysłu, a następną planujemy za dwa lata.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się radni, policjanci, ksiądz, przedstawiciele „Solidarności”, a rodzice obejrzą spektakl pod koniec roku szkolnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group