Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 3346
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nobel dla Tokarczuk!

Czwartek, 10 października 2019, 13:04
Aktualizacja: Sobota, 12 października 2019, 8:57
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Nobel dla Tokarczuk!
Fot. archiwum
Literacka Nagroda Nobla powędrowała do Olgi Tokarczuk i Petera Handke. Wybór został ogłoszony w sali Domu Giełdy w Sztokholmie. W trakcie uroczystej gali przyznano dwie nagrody: ta za rok 2018 powędrowała do Olgi Tokarczuk! Laur za rok 2019 otrzymał Austriak Peter Handke.
Przypomnijmy, że w 2018 roku nagrody Nobla z dziedziny literatury nie przyznano. Z tego powodu wyróżnienie z poprzedniego roku przeszło na tę edycję.

Jak informuje portal Onet.pl "nowy sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm ogłosił nazwiska dwóch laureatów literackiego Nobla. Decyzję, kto otrzyma najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie, zostało przegłosowane przed południem przez członków Akademii na podstawie propozycji Komitetu Noblowskiego.

Wartość Nagrody Nobla w każdej dziedzinie to 9 mln koron (ok. 780 tys. euro). Ceremonia wręczenia nagród odbywa się 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla."

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 118 lat. Jej polscy laureaci to Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980) i Wisława Szymborska (1996).

- Wspaniała wiadomość! Olga Tokarczuk, zasłużona dla miasta Wałbrzycha oraz Ambasadorka naszego miasta laureatką literackiej Nagrody Nobla!!! W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". To wielka radość i ogromny zaszczyt dla Wałbrzycha - tak pogratulował w mediach społecznościowych pisarce prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Olga Tokarczuk w 2016 roku odebrała tytuł "Zasłużona dla Miasta Wałbrzycha". Oto, co wówczas powiedziała:
- Pierwszy raz przyjechałam do Wałbrzycha, kiedy miałam 20 lat i już wówczas to miasto zrobiło na mnie wielkie wrażenie –wspomina pisarka. – Po kilku latach wraz z mężem zamieszkaliśmy w Wałbrzychu, tu urodził się mój syn, tu zakładałam pierwsze kluby Anonimowych Alkoholików i angażowałam się społecznie. Poznałam tu wielu niesamowitych ludzi i Wałbrzych zawsze był mi bliski. Teraz tu nie mieszkam, ale przyjeżdżam do rodziny bardzo często. To miasto wzbudziło we mnie pewien rodzaj wrażliwości. Wałbrzych zawsze był miastem wielokulturowym i społeczeństwo było zawsze empatyczne, przyjacielskie. Tym wyróżnieniem czuje się zaproszona do życia w więzi z Wałbrzychem i wałbrzyszanami.

Olga Tokarczuk to wybitna prozaiczka i eseistka, jedna z najpopularniejszych oraz najchętniej czytanych polskich pisarek, autorka uhonorowana wieloma nagrodami (m.in. nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek czy nagrodą Fundacji im. Kościelskich). Wielokrotna laureatka nagrody czytelników „Nike”. Należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy.

Twoja reakcja na artykuł?

51
69%
Cieszy
1
1%
Hahaha
2
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
1%
Złości
19
26%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (93) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group