Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 3293
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowe Impulsy już w Wałbrzychu i Jeleniej Górze

Poniedziałek, 27 maja 2013, 15:48
Aktualizacja: 15:49
Autor: red
Wałbrzych: Nowe Impulsy już w Wałbrzychu i Jeleniej Górze
Fot. PAW
Od 1 kwietnia po dolnośląskich torach kursują już pierwsze dwa nowoczesne pociągi zakupione przez należącą do samorządu województwa Spółkę Koleje Dolnośląskie. Przewoźnik odebrał kolejne trzy pojazdy, które od 1 czerwca wyjadą na tory. Nowe pociągi kosztowały 100 mln zł, z czego blisko 70 mln zł pochodzi z unijnej dotacji przekazanej za pośrednictwem programu regionalnego.

Nowe pociągi obsługują połączenia Wrocław – Węgliniec przez Legnicę i Bolesławiec, a od 9 czerwca w weekendy zaczną jeździć na trasie Wrocław – Wałbrzych - Jelenia Góra. Nowoczesne 31WE „Impuls” to nowa jakość podróżowania dla mieszkańców Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Jadąc do Wrocławia, mogą oni korzystać z internetu, podładować komórkę czy przewinąć niemowlę na specjalnie przygotowanym przewijaku. Komfort podroży poprawiają także szyby pochłaniające promienie słoneczne, klimatyzacja i wygodne fotele, zaś niskopodłogowe wejście ułatwi poruszanie się osobom na wózkach i młodym rodzicom. Na licznych udogodnieniach technicznych (np. elektroniczne układy sterowania pojazdem, kamery zamiast lusterek czy monitoring wnętrza) skorzysta także obsługa pojazdu, co również wpływa na poprawę bezpieczeństwa podróżowania.

Poprawa komfortu podróży to nie wszystko. Koleje Dolnośląskie ciągle się rozwijają – uruchamiają kolejne połączenia . Od 27 kwietnia żółto-białe autobusy szynowe jeżdżą z Jeleniej Góry do Trutnova, zapewniając lokalne połączenia międzynarodowe. Od 9 czerwca zaczną jeździć na trasie Kłodzko – Polanica Zdrój. W dalszej perspektywie będzie możliwa realizacja kolejnych połączeń w ramach aglomeracji wałbrzyskiej, jeleniogórskiej i wrocławskiej, ponieważ Koleje Dolnośląskie starają się o dofinansowanie zakupu kolejnych nowoczesnych pojazdów trakcyjnych. Spółka złożyła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wniosek o zakup 6 nowych trójczłonowych zespołów trakcyjnych na potrzeby realizacji zadań przewozowych komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Jeżeli zostanie on przyjęty już w latach 2014-2015 kolejne nowoczesne pociągi Kolei Dolnośląskich wyjadą na tory Dolnego Śląska.

Informacje o pojeździe:

Elektryczny zespół trakcyjny 31WE „Impuls” to czteroczłonowy, niskopodłogowy pojazd, który ma blisko 75 m długości, 202 miejsca siedzące oraz 256 stojących. Posiada 4 asynchroniczne silniki trakcyjne o łącznej mocy 2 tys. kW, dzięki którym rozwija prędkość do 160 km/h, a przyspiesza do 100 km/h w czasie od 20 do 30 sekund w zależności od obciążenia.
Dnia 19 lutego 2013 skonstruowany przez nowosądecką spółkę Newag czteroczłonowy „Impuls” – jako pierwszy w Polsce – przekroczył prędkość 211 km/h.

Tabor przystosowany do jazdy z prędkością 160 km/h został zakupiony z udziałem środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego na lata 2007 - 2013.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group