Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 2653
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowy żłobek na Starym Zdroju

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 9 sierpnia 2013, 19:23
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 sierpnia 2013, 10:41
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Na Starym Zdroju przy ulicy Giserskiej 7 dzięki staraniom Gminy Wałbrzych i Fundacji Edukacji Europejskiej powstał nowy żłobek, w którym miejsce znajdzie 50 dzieci. Od 5 do 23 sierpnia trwa rekrutacja. Żłobek rozpocznie pracę już 2 września. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Ten kolejny żłobek jest bliźniaczo podobny do tego wybudowanego przy ulicy Niepodległości. Koszt to około 2 500 000 złotych, dofinansowanie prawie 700 000 złotych w ramach programu "Maluch 2" prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jesteśmy miastem, które wybudowało w ramach tego programu najwięcej żłobków w Polsce. Ten żłobek objęty jest programem ogłoszonym w ramach konkursu na środki ministerialne - jest to program powrotu na rynek pracy osób dotychczas bezrobotnych. W ten sposób, dzięki udziałowi i wygraniu tego konkursu, nasze miasto otrzymuje grant w wysokości prawie 1 500 000 złotych i praktycznie do końca 2014 roku żłobek będzie bezpłatny. Dla tych wszystkich, którzy spełnią kryteria udziału w tym programie, żłobek po prostu jest bezpłatny, więc wszystkie pięćdziesięcioro dzieci to będą dzieci z rodzin, których rodzice w ramach powrotu do pracy oddają dziecko do żłobka, aktywnie poszukują pracy i te zasady są takie same jak w żłobku przy ulicy Kasztelańskiej, gdzie ten program odniósł wielki sukces - tak o nowym żłobku mówił dzisiaj prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Rekrutacją znacznej części personelu zatrudnionego w żłobku oraz przyjętych dzieci zajmuje się Fundacja Edukacji Europejskiej. Wszystkie materiały dla rodziców, aby mogli zapoznać się z zasadami naboru, znajdują się zarówno na stronie internetowej FEE jak również w siedzibie Fundacji przy ulicy Dmowskiego 2, gdzie rodzice mogą uzyskać wszelkie niezbędne informacje. Oprócz konieczności spełnienia wymagań zawartych w projekcie, o kolejności przyjęć do żłobka decydował będzie również status materialny i wielodzietność rodziny.

Jeżeli chodzi o dalsze plany związane z przyszłością tego typu placówek w Wałbrzychu, prezydent Szełemej powiedział:

- Będziemy obserwować obszar związany z miejscami w żłobkach. Wydaje mi się z pierwszych informacji, że już pojawia się zapotrzebowanie na kolejne miejsca. Realizując trzy żłobki udostępniamy 175 miejsc. Mamy sygnały, że potrzeba jeszcze kilkadziesiąt. Jeśli będzie taka potrzeba nie będę się wahał - natychmiast rozszerzymy ten program o kolejne placówki. Trzeba też powiedzieć, że to się wszystko wpisuje w program poprawy sytuacji demograficznej. Przypominam, że kiedy deklarowaliśmy ten program żłobkowy w 2011 roku, tak naprawdę mało kto jeszcze o tym mówił. Dzisiaj wiemy, że realizacja zapotrzebowania na miejsca w żłobkach w sposób pośredni wpływa też na poprawę dzietności społeczeństwa, a więc poprawia tragiczną sytuację demograficzną. Chcemy, aby w Wałbrzychu był dobry klimat, warunki dla wychowywania, rodzenia dzieci, tak żeby miasto odbudowywało swoje demograficzne podstawy.

Prezydent Roman Szełemej zwrócił również uwagę na dodatkowy aspekt sprawy, a mianowicie rynek pracy. Podkreślił, że w trzech powstałych w ramach programu żłobkach utworzono 100 miejsc pracy.

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~Brawo 9-08-2013 13:23
Piękny obiekt aż miło popatrzeć i dzieci będą miały bardzo dobre warunki
~Ed 9-08-2013 13:46
Nic tylko przyklasnąć temu, że realizuje się przedsięwzięcia, które nie tylko stwarzają warunki do zakładania rodziny, podejmowania pracy przez młode matki ale i tworzą nowe miejsca pracy. BRAWO Panie Prezydencie!
~księgowy 9-08-2013 15:48
Bzdura, małe dziecko ma jedynie zdrowe warunki przy matce a nie przy obcej opiekunce i to jeszcze w takiej zbiorowej hodowli. Jak to jest że dawniej ojciec mógł utrzymać matkę i kilkoro dzieci a teraz nawet jeśli oboje z rodziców doginają, ledwo starcza im do pierwszego? Sytuacja demograficzna będzie coraz gorsza, bo żłobki tez kosztują a na to idą pieniądze z podatków zabieranym tym co tworzą miejsca pracy, więc to dalej wygania młodych ludzi do innych krajów. ....... w bambus.
~księgowy 9-08-2013 17:34
Jeszcze coś, rynek pracy; Każde tworzone 1 miejsce pracy w budżetówce jest okupione likwidacją 3 miejsc pracy w sektorze prywatnym. Osoby te najczęściej bezpowrotnie opuszczają Polskę. Są to działania dobijające i tak już ledwo dyszącą gospodarkę Polski. Gratuluję świetnego humoru budżetowcom, niedługo i wy zakosztujecie gehenny tych co musieli podjąć decyzję o wyjezdzie,
~Stara 9-08-2013 17:42
Dziękujemy
~do Ed 9-08-2013 18:47
?
~ 9-08-2013 18:48
Tak, cudownie 100 miejsc pracy. Jak na wywalonych z pracy nauczycieli to chyba jednak nie za wiele? A swoją drogą mam nadzieję, że ,,kadra" posiada odpowiednie kwalifikacje i nie są to przypadkowe osoby.
~dabb 9-08-2013 19:16
brawo :) tez dolozylem cegielke do niego. zeby dzieci mialy cieplo ;p
~księgowy 9-08-2013 19:37
Tu jest wyjaśnienie dla nerwusów na czym polega zniszczenie tych 300 miejsc pracy w sektorze prywatnym spowodowana tworzeniem 1 miejsca pracy w "budżetówce"; Ponieważ budżetówka w tym żłobek jest zasilany pieniędzmi pochodzącymi z podatków, będzie stanowił on dodatkowe obciążenie dla budżetu. Aby sfinansować np.dodatkowy żłobek gmina domaga się na ten cel min.pieniędzy od rządu który to zaczyna podnosić podatki i inne haracze, w pierwszym rzędzie dla przedsiębiorstw niepaństwowych które generują największe wpływy podatkowe. Dusi nimi tym samym i niszczy najmniejsze i najsłabsze firmy rodzime, powodując tym samym bezrobocie i ucieczki za granicę. Ilość publicznego pieniądza jest ograniczona, w innych krajach w których po prostu daje się ludziom zarobić, rodzice wynajmują "baby sitter"
~księgowy 9-08-2013 19:44
Ciągnąc wątek, jedna prywatnie wynajęta opiekunka jest kilkakrotnie więcej opłacalna w stosunku do 1 opiekunki żłobka który ma potężny ogon administracyjno-urzędowy który nic nie produkuje, generujący potężne koszta jednostkowe. Podsumowując; Żłobek ten jest populistycznym obiektem mającym za zadnie zapewnić rządzącej ekipie głosy lumpenproletariatu i ludzi nie chcących widzieć od strony finansowej absurdu tego przedsięwzięcia. Ten kraj po prostu zdycha przez kompletny brak strategii finansowej rządzących, co dowodzi że demokracja ludowa jest systemem do bani. Jaka szkoda że przyjdzie jeszcze się kilka lat męczyć zanim nastąpi kolejny upadek i reset systemu.
~Irena 9-08-2013 22:41
Niestety też wolałabym wynająć opiekunkę! Co by nie mówić nie da sie tego porównać ze żłobkiem.
~ 10-08-2013 5:40
księgowy, wyjedź z Polski, załóż swoje panstwo w którym zostaniem jedynym właściwym Ojcem Dyrektorem. Stworzysz swój idealny system i może wreszcie się spełnisz, bo jak narazie poza wylewaniem swoich żali, nie spełniasz swoich ambicji i nie realizujesz pomysłów, których nawet nie potrafisz tutaj przedstawić. Tylko słychać stękanie i wieczne "konsumpcja", "koszta" itd. Może wreszcie przedstaw swoje wizje i pomysły co? Bo narzekać to ja też potrafie
~Misio 10-08-2013 7:15
6 komentarzy pozytywnych, cztery negatywne - ale za to jednego autora. Biegunka słów przy obstrukcji myśli, panie księgowy.
~nosferatu 10-08-2013 8:32
@księgowy, jakim prawem nazywasz ludzi lumpenproletariatem ? Czy podobnie, jak większość Tobie podobnej "elity" uważasz, że każdy, kto ma odmienne zdanie niż Ty jest lewakiem ? Wychodzi na to, że oprócz ewidentnych problemów psychicznych, jesteś po prostu zwykłym chamem. Żłobki i przedszkola są BARDZO potrzebne, z bardzo wielu różnych powodów, o których pisać Ci nie będę, Twój zawężony sposób postrzegania rzeczywistości i tak tego nie przyjmie do wiadomości. Po za tym co ma żłobek do strategii finansowej kraju !????!!!!! Z jednym się zgodzę, reset jest potrzebny, ale zresetować trzeba Twój umysł.
~Do Księgowego 10-08-2013 10:06
Ty się nie wypowiadaj gdzie dziecku jest najlepiej WIELKI ZNAWCO OD WSZYSTKIEGO CZYLI OD NICZEGO
~ 10-08-2013 10:30
Księgowy ma racje. Wałbrzyszanie to tani lumpenproletariat, który można przekupić byle pierdołą. Komuna pozostawiła po sobie poważne zmiany w mentalności ludzkiej. To tak jak dwie Koree, ta polska, czyli Korea Południowa i ta wałbrzyska Korea Północna ze swoim "wszechmocnym wodzem" Nie do końca można się jednak zgodzić z wypowiedzią o opłacalności inwestycji żłobkowych, czy innych obiektów. Zyskują na nich nie tylko ci z budżetówki, ale i prywaciarze, którzy te obiekty budują a księgowy nie wliczył ich do swojej kalkuacji.
~Rebel Yell 10-08-2013 14:38
Ksiegowy nie dodal rowniez do wyliczanki kolegow no profit ich rodzin i przyjaciol i innych takich nepotyzmow i kumoterstwa.
~Asia 10-08-2013 15:07
Tępaku, obecne młode matki, które zostawiają dzieci w żłobku nie mają pojęcia o komunie, jak więc ta może na nich wycisnąć jakiekolwiek piętno?
~AVE CEZAR 10-08-2013 19:50
a dyrektorka bedzie ta sama osoba co na Podgorzu i Podzamczu panie prezydencie???zeby zaoszczedzic na funduszach???
~Kuesnacht 10-08-2013 20:51
Asiunia- po przeczytaniu twojego postu naszła mnie taka refleksja: wściekła baba z mokrą ścierą!
~mamagda 10-08-2013 21:38
A ja zgadzam sie z ksiegowym w 100%. Male dziecko powinno byc przy matce tak dlugo jak to tylko mozliwe... Nic dzieciom nie zapewni lepszego rozwoju.. Jak bliskosc mamy. W glowie sie nie miesci oddawac na przechowanie male dzieci, a kilkumiesieczne to juz ....
~mamagda 10-08-2013 21:40
Nosferatu, to moze napisz nam jednak, skoro twierdzisz ze tak bardzo sa potrzebne zlobki i przedszkola... Dlaczego??
~Żłobkowo 11-08-2013 1:40
Przedszkola są potrzebne ludzie muszą rodzić i do pracy iść a nie czekać na MOPS a dzieci zostawić muszą w żłobku. Tak wiele ludzi robi na świecie.
~Tośka 11-08-2013 6:50
Co z tego że 100 miejsc pracy na Podzamczu w żłobku jest zatrudnionych ok 22 Pań opiekunek tak przewiduje projekt w czasie prowadzenia żłobka przez Fundacje a po zakończeniu realizacji projektu zoatanie tych Pań może 10 i tak jest w każdej sytuacji gdzie żłobek prowadzi Fundacja a co dalej z tymi Paniami znów na bruk!!!!!!!!
~NIż 11-08-2013 17:25
Nie rozumiem,zakłada żłobki dla NIŻU demograficznego?A likwiduje szkoły i to o wysokim poziomie nauczania,a gdzie te dzieci będą się edukować?
~zetka 12-08-2013 7:31
100 miejsc pracy w trzech żłobkach. Prawie tyle samo pracowników co dzieci???
~do NIż 12-08-2013 10:51
a ile masz w Wałbrzychu tych żłobków co? szkół jest za dużo a żłobków brakuje, takie trudne do zrozumienia?
~do mamagda 12-08-2013 10:55
to czy matka powinna i jak długo mieć dziecko przy sobie czy woli oddać je do przedszkola to kwestia tylko jej indywidualnego podejścia i sumienia. skoro woli iść do pracy lub sytuacja ją do tego zmusza to odda dziecko pod opieke żłobka i tyle. W takim kraju żyjemy, że często matka decyduje się na krótszą opiekę nad dzieckiem niż powinna. To twoim zdaniem to wina kogoś kto zakłada żłobek?
~tak 15-09-2013 23:02
zgadza sie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group