Niedziela, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 2334
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: O ratownictwie medycznym w Świdnicy

Czwartek, 15 listopada 2012, 6:16
Autor: Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Świdnica: O ratownictwie medycznym w Świdnicy
Fot. użyczone
12 listopada w budynku Starostwa Powiatowego w Świdnicy odbyło się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych i organizacji zawodowych działających w jednostkach pogotowia Ratunkowego na terenie województwa dolnośląskiego z parlamentarzystami dolnośląskimi.

Spotkanie miało na celu przedstawienie politykom Dolnego Śląska aktualnych problemów pracowników i pracodawców oraz wypracowanie jednolitego stanowiska w sprawach dotyczących Systemu „Państwowe Ratownictwo Medyczne”, w tym podjęcie działań mających na celu przywrócenie systemowi ratownictwa medycznego charakteru publicznego. Na spotkanie przybyli pracodawcy i związkowcy z takich miast jak: Wrocław, Jelenia Góra, Świdnica, Legnica, Kłodzko, Dzierżoniów, Ząbkowice Śląskie oraz Wałbrzych.

Parlamentarzystów reprezentowali Posłowie Izabela Katarzyna – Mrzygłocka, Monika Wielichowska, Anna Zalewska, Agnieszka Kołacz – Leszczyńska, Henryk Kmiecik oraz Senator Wiesław Kilian. Spotkanie prowadziła Wicestarosta Świdnicki Alicja Synowska. Oprócz dyrektorów i związkowców ratownictwo medyczne reprezentowali Mateusz Komza Przewodniczący Polskiej Rady Ratowników Medycznych oraz Jowita Niemiec członek Rady Ratowników Medycznych.

W pierwszej części spotkania Jowita Niemiec przybliżyła zebranym system ratownictwa medycznego na Dolnym Śląsku, po czym głos oddano przybyłym na spotkanie dyrektorom i związkowcom dolnośląskich pogotowi ratunkowych. W emocjonujących wypowiedziach dyrektorzy wielokrotnie wspominali, iż proponowany system kontraktów na świadczenie usług w zakresie ratownictwa medycznego, w którym głównym kryterium stanowić będzie cena, może spowodować nieodwracalne skutki w sprawnie już działającym systemie państwowym a co za tym idzie, może stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców objętych tym systemem.

-Cieszymy się, że stanowisko Konwentu Powiatów Dolnego Śląska, Marszałków RP oraz Rady Powiatu Świdnickiego znalazły pozytywny odzew wśród bezpośrednio zainteresowanych, czyli ludzi zajmujących się na co dzień ratownictwem medycznym. Jakość, ciągłość, bezpośredni nadzór samorządów, lata inwestycji w sprzęt i szkolenie kadry, znajomość terenu i lokalnych realiów, dobra współpraca pogotowia ze szpitalem to kwestie, które są naszym zdaniem równoznaczne z ceną za wykonane usługi – mówiła Alicja Synowska Wicestarosta Świdnicki.

Dlaczego zmieniać system, który doskonale się sprawdza? Skoro z systemu konkursowego wyłączono Lotnicze Pogotowie Ratunkowe to dlaczego nie można wyłączyć całego ratownictwa medycznego a jeśli już wprowadzać konkursy to tylko tam gdzie wykryto nieprawidłowości – to chyba najczęściej pojawiające się głosy w burzliwej, ale merytorycznej dyskusji.

Na spotkaniu parlamentarzyści podkreślali dobrą wolę i chęć współpracy w pozytywnym załatwieniu tak palącej kwestii, jaką niewątpliwie jest sprawny system ratownictwa medycznego. Na koniec uzgodniono wspólne stanowisko składające się z następujących punktów:

1.Aneks obowiązujących umów na świadczenia zdrowotne w rodzaju ratownictwo medyczne do 2016 roku.
2.Analiza występujących problemów, w tym ograniczeń kryteriów oceny ofert w systemie PRM i propozycje ich rozwiązania.
3.Finansowanie systemu PRM bezpośrednio przez Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem Wojewodów, z jednoczesną likwidacją postępowań konkursowych,
4.Utworzenie jednolitego systemu PRM o charakterze publicznym,
5.Zachowanie ciągłości projektów unijnych,
6.Możliwość realizacji procesu inwestycyjnego,
7.Opracowanie parametrów jakościowych udzielania świadczeń zdrowotnych w rodzaju ratownictwo medyczne.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group