Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 2637
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Odpadom dają nowe życie

Niedziela, 28 sierpnia 2016, 6:40
Autor: red
REGION: Odpadom dają nowe życie
Fot. użyczone
– Uzyskaliśmy wymagany przez Unię Europejską poziom recyklingu odpadów opakowaniowych: papieru, szkła, metalu, odpadów sztucznych czy elektrozłomu. Gminy tworzące nasz system spełniają wymagania, jakie nakłada ustawa o utrzymaniu czystości i porządku. Odpady energetyczne wykorzystujemy w sposób gospodarczy, także do produkcji paliw energetycznych – informuje prezes Sanikom sp. z o.o. w Lubawce, Andrzej Wojdyła.

Dziś spółka obsługuje 23 dolnośląskie gminy w zakresie przetwarzania odpadów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych w tej dziedzinie, dobremu systemowi transportowemu i logistycznemu, coraz mniej odpadów trafia do składowania. Każdy z nas rocznie wytwarza około 315 kg odpadów.

Sanikom edukuje mieszkańców. Ze strony internetowej sanikom.com.pl można pobrać grę, która uczy sprawnego segregowania odpadów. Spółka organizuje z ośrodkami kultury zajęcia ekologiczne, konkursy. Uczestniczy w wielu wydarzeniach odbywających się w dolnośląskich gminach. Do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, na ścieżki edukacyjne przyjeżdżają wycieczki. Pracownicy Sanikomu pokazują procesy przetwarzania odpadów. Wspierają ich bohaterowie filmu „nieNiepotrzebni”: Bjuti, Rolli, Wiadzio, Major, Czarliczak, MC, którzy otrzymują nowe życie. Powstały już trzy odcinki popularnej bajki, którą można oglądać między innymi w TVP ABC.

Sanikom do 1998 roku był zakładem budżetowym. Po przekształceniu w spółkę prawa handlowego błyskawicznie odnalazł się w nowej rzeczywistości. Aby utrzymać się na rynku, być konkurencyjnym, inwestował w rozwój firmy, pracowników. Wyróżniający się tabor, funkcjonalne bazy i instalacje to wizytówki lubawskiego Sanikomu. Prezes zarządu Andrzej Wojdyła przyznaje, że rozmach inwestycji w ostatnich latach był ogromy: w Lubawce wybudowano Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, kwaterę na odpady, kompostownię, sortownię, w Kamiennej Górze- bazę transportową z punktem selektywnej zbiórki odpadów. W Pielgrzymce działa stacja przeładunkowa wraz z rampą i urządzeniem do zagęszczania odpadów. Podobną inwestycję zrealizowano w Jaworze, gdzie znajduje się także punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Ponadto w Lubawce i Czarnym Borze zostały zrekultywowane wysypiska śmieci- powstały ścieżki dydaktyczne. W ekologię zainwestowano około 66 mln zł. Ponad połowę tej kwoty Sanikom pozyskał z różnych funduszy Unii Europejskie. Ogromną rolę w każdym projekcie odegrał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, który współfinansował procesy inwestycyjne, udzielał pożyczek.
- Jeszcze przed zmianą ustawy wprowadzającej nowe systemy zagospodarowania odpadów opracowaliśmy nową strategię, którą wciąż realizujemy dzięki własnej determinacji i możliwościom, jakie stworzyła Unia Europejska – mówi prezes zarządu Sanikom sp. z o.o. w Lubawce, Andrzej Wojdyła.

Sanikom zamierza także przeprowadzić badania rynkowe. Ich wynik będzie bardzo istotny dla dalszego rozwoju wywodzącego się z Lubawki przedsiębiorstwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group