Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 4303
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Około 7 tysięcy Ukraińców w Wałbrzychu

Środa, 6 kwietnia 2022, 10:38
Aktualizacja: 11:24
Autor: PAW
Wałbrzych: Około 7 tysięcy Ukraińców w Wałbrzychu
Fot. archiwum
– Ukraina była zawsze nam bliska, zwłaszcza takie miasta jak Borysław, Drohobycz, Lwów. A teraz bliska nam jest cała walcząca Ukraina – mówi prezydent Roman Szełemej.

Wałbrzych od 24 lutego pomaga uchodźcom z Ukrainy. Mamy obecnie w naszym mieście ponad dwa tysiące zarejestrowanych uchodźców. Drugie tyle uchodźców przebywa w Wałbrzychu, ale nie zostali oni zarejestrowani przez Urząd Miejski. Ponadto dochodzi całkiem pokaźna grupa obywateli Ukrainy, którzy w Wałbrzychu przebywają już od dłuższego czasu, bowiem tu znaleźli zatrudnienie.

- Społeczność ukraińska znacznie się nam powiększyła i liczy obecnie pewnie w granicach 7 tysięcy osób - mówi prezydent. - Przybyli tu ludzie, którzy znaleźli tu przystań i pomocną dłoń od wałbrzyszan. Nasi mieszkańcy wykazali się olbrzymią ofiarnością i sercem. Teraz potrzeba więcej systematycznej pracy, działania. Staramy się stworzyć tym uchodźcom warunki do normalnego życia. Nie jest to łatwa sprawa i stąd wciąż kilkadziesiąt osób przebywa w Hali Wałbrzyskich Mistrzów przy ulicy Wysockiego.

Ponadto kilkadziesiąt osób wciąż przebywa w hotelach czy internatach. Miasto chce szukać mieszkań dla tych nowych obywateli naszego miasta, bowiem nikt nie wie, ilu z nich pozostanie w Wałbrzychu na stałe, a ilu powróci do Ukrainy po wojnie. To wielkie wyzwanie dla miasta i jego władz, jak zaadoptować tych ludzi do szybkiego przyzwyczajenia się do życia w Wałbrzychu.

Twoja reakcja na artykuł?

14
29%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
1
2%
Smuci
9
19%
Złości
23
48%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group