Piątek, 12 kwietnia
Imieniny: Damiana, Juliusza
Czytających: 3746
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Ostatni wirtuoz Romantyzmu

Środa, 15 lutego 2023, 6:46
Autor: red
Wałbrzych: Ostatni wirtuoz Romantyzmu
Fot. organizatorzy
W piątek 17 lutego o godzinie 19.00 zapraszamy do Filharmonii Sudeckiej na wyjątkowo ciekawy koncert.

17.02.2023, godz. 19:00

MIROSŁAW BŁASZCZYK – dyrygent
SARA DRAGAN – skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII SUDECKIEJ

G. Rossini Uwertura do opery Semiramida
H. Wieniawski I koncert skrzypcowy fis-moll op. 14
F. Mendelssohn-Bartholdy III Symfonia a-moll Szkocka op. 56

Notatka il faut risquer (trzeba ryzykować), umieszczona w głosie solowym Koncertu fis-moll mówi wszystko o karkołomnych trudnościach wykonawczych piętrzących się przed grającym. To dzieło Henryka Wieniawskiego należy do najtrudniejszych koncertów w całej literaturze skrzypcowej. Ten niezwykle efektowny, popisowy utwór, oprócz najwyższych umiejętności oraz specyficznych predyspozycji instrumentalnych, wymaga od wykonawcy wyjątkowego hartu ducha, a także swojego rodzaju instrumentalnej odwagi. Tego z pewnością nie zabraknie solistce – Sarze Dragan.

Sara Dragan jest jedną z najbardziej obiecujących skrzypaczek swojego pokolenia. Od 2013 r. pracuje pod okiem legendarnego pedagoga – prof. Zakhara Barona. Studiuje w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie, Zakhar Bron Academy w Interlaken (Szwajcaria) oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Zdobyła I miejsce/Grand Prix na 60 konkursach skrzypcowych w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Azji. Jako solistka grała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, takich jak: Filharmonia Berlińska, Carnegie Hall, Walt Disney Hall of Los Angeles Philharmonic, Konzerthaus Berlin czy Haeundae Cultural Center Concert Hall w Korei Południowej. W 2022 r. podjęła współpracę z jedną z najbardziej prestiżowych agencji na świecie - Columbia Artists International (NYC). Podczas amerykańskiej trasy (31 koncertów w 17 stanach) jako solistka wykonała koncerty Wieniawskiego i Czajkowskiego wraz z Maestro Wojciechem Rodkiem i Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej.

Mirosław Błaszyk, pod batutą którego zagra Orkiesta Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej, ukończył z odznaczeniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie dyrygentury K. Stryi. W latach 1998-2013 był dyrektorem artystycznym, od roku 2013 dyrektorem Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach. Od 2017 r. pełni funkcję kierownika artystycznego i pierwszego dyrygenta Opery i Filharmonii Podlaskiej. Ma na swoim koncie wiele prawykonań. Filharmonicy Śląscy pod jego batutą byli pierwszymi w Polsce wykonawcami IV Symfonii „Tansman. Epizody" H. M. Góreckiego, zamykając cykl światowych prawykonań tego utworu (2014/2015 Londyn – Los Angeles – Amsterdam – Łódź/Katowice). Jako drugie na świecie w 2016 r. wykonanie to wydano na CD. Z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. „Górecki. Mikołaj/Henryk Mikołaj" (DUX 0924) nominowana była do nagrody „Fryderyk" 2013.

Bilety na koncert w cenie: 40/43* zł – normalny, 30/32* zł – ulgowy dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (bilety@filharmonia-sudecka.pl, 501-674-397) oraz w bileterii online: www.filharmonia-sudecka.bilety24.pl.

*Cena w serwisie Bilety24.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group