• Czwartek, 21 lutego 2019
  • Godz. 21:49
  • Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
  • Czytających: 4551
  • Zalogowanych: 3
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Ostrzeżenie meteorologiczne dla Wałbrzycha i regionu

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Czwartek, 21 czerwca 2018, 12:53
Aktualizacja: 14:55
Autor: red
Fot. DUW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem, które mogą dzisiaj przejść nad regionem.

Ostrzeżenia dotyczą powiatów: dzierżoniowskiego, jaworskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, Wałbrzycha, wałbrzyskiego, wołowskiego, Wrocławia, wrocławskiego, ząbkowickiego, a także bolesławieckiego, głogowskiego, górowskiego, Jeleniej Góry, jeleniogórskiego, Legnicy, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, polkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego.

Miejscami prognozuje się burze z opadami deszczu od 10 mm do 25 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie możliwy grad. Porywy wiatru do 80 km/h mogą występować także poza burzami, przy przechodzeniu chłodnego frontu atmosferycznego późnym popołudniem.

Wojewoda apeluje do mieszkańców Dolnego Śląska, aby w czasie burz i wichur zachowali szczególną ostrożność:

1. W mieszkaniu i domu nalezy zamknąć wszystkie okna, na balkonie, tarasie i podwórku zabezpieczyć znajdujące się tam przedmioty.

2. Wyłączyć sprzęt elektryczny, szczególnie w domkach letniskowych, ponieważ anteny ściągają pioruny.

3. Nie rozmawiać przez telefon komórkowy na otwartej przestrzeni, a najlepiej go wyłączyć, gdyż włączony wytwarza pole elektromagnetyczne, które może przyciągnąć pioruny.

4. W czasie burzy lepiej zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu i przeczekać.

5. Burzom towarzyszy często silny wiatr - nie należy więc parkować pod drzewami, rusztowaniami, reklamami, stalowymi konstrukcjami, a szczególnie słupami energetycznymi.

6. Burzę najlepiej przeczekać w domu. Jeżeli natomiast zastanie nas na otwartej przestrzeni - nie należy biec i chować się pod pojedynczymi wysokimi drzewami, słupami itp.

7. Jeżeli przeczekujemy burzę pod budynkiem, należy uważać, by nie oprzeć się o instalację odgromową (piorunochron).

8. Przebywanie w wodzie podczas burzy (w kajaku, łódce czy też kąpać się) jest bardzo niebezpieczne. Każda „wypukłość" na wodzie przyciąga pioruny, dlatego gdy widzimy nadciągające ciemne chmury, należy jak najszybciej udać się w kierunku brzegu.

9. Przebywając w górach podczas burzy, należy:

unikać zagłębień terenu,
usiąść ze złączonymi nogami na plecaku bez metalowych elementów lub karimacie, co izoluje od ziemi, a tym samym chroni przed rozchodzącymi się po niej od pioruna ładunkami elektrycznymi,
zejść ok. 100 m poniżej grzbietu, na jego zawietrzną stronę - jest ona najmniej narażona na uderzenia piorunów,
nie kłaść się.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group