Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1784
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Oświadczenie Koła Racji Polskiej Lewicy

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 14 września 2010, 8:21
Aktualizacja: 8:22
Autor: red
Zwrócili się do nas przedstawiciele Koła Racji Polskiej Lewicy, by opublikować ich oświadczenie w sprawie ustanowienia Matki Bożej Bolesnej patronką Wałbrzycha.

Oto treść oświadczenia:

Miejskie Koło RACJI Polskiej Lewicy w Wałbrzychu protestuje przeciw bezprawnemu wstrzymywaniu przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha Pana Piotra Kruczkowskiego i Przewodniczącą Rady Miejskiej Panią Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską rozpatrzenia przez Radę naszego wniosku z dnia 23.03.2010r. (sygnowanego przez sześciu członków RACJI PL) o uchylenie Uchwały Nr XXXVI/334/09 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 27 marca 2009r. w sprawie ustanowienia Matki Bożej Bolesnej Patronką Miasta Wałbrzycha, którą to uchwałę oceniamy jako niekonstytucyjną, przekraczającą statutowe kompetencje Rady Miejskiej i godzącą w interes prawny mieszkańców Wałbrzycha nie będących wyznawcami religii katolickiej.

Nb. wyjaśnić tu należy, że nie mamy nic przeciwko temu, by Kościół ustanawiał świętych patronów dla swoich wiernych, sprzeciwiamy się natomiast przejmowaniu tych prerogatyw przez samorządy, narzucaniu przez nie patronatu świętych Kościoła Katolickiego całym społecznościom lokalnym, złożonym z ludzi różnych wyznań i bezwyznaniowców, oraz udziałowi władz w uroczystościach kościelnych i partycypowaniu w kosztach tych uroczystości.

Mimo wielokrotnych monitów z naszej strony dotąd nie nadano biegu sprawie, a pismo nasze nadal leży w szufladzie Przewodniczącej Rady (na początku informowano nas, że pismo zaginęło). Nie pomógł nawet, będący wynikiem naszej skargi do Wojewody Dolnośląskiego na opieszałość wałbrzyskiego Ratusza, wydany przez Wojewodę nakaz bezzwłocznego rozpatrzenia wniosku RACJI PL. Od daty upomnienia przez Wojewodę Dolnośląskiego odbyły się już trzy kolejne sesje Rady Miejskiej i na żadnej nie zastosowano się do polecenia Wojewody.

Mamy powody przypuszczać, że dla Zarządu i Prezydium Rady Miejskiej Wałbrzycha nasz wniosek był bardzo niewygodny, zwłaszcza w czasie, gdy trwały już przygotowania do uroczystości ogłoszenia Matki Bożej Bolesnej Patronką Wałbrzycha (3 maja2010r.) i jest niewygodny teraz, w przeddzień Dnia Patronki Wałbrzycha (15 września).
Ale nie przestaniemy domagać się respektowania przez Ratusz obowiązującego prawa, które nakazuje samorządom rozpatrywanie wniosków bez zbędnej zwłoki. Wnioski nie wymagające wielu ekspertyz powinny być ujęte w porządku obrad Rady na pierwszej kalendarzowo sesji, a wnioskodawca powinien otrzymać odpowiedź w ciągu 30 dni. W tym przypadku na odpowiedź czekamy już ponad pięć miesięcy.
Oprócz takich działań jak nagłaśnianie przyjętej przez Ratusz metody zamiatania sprawy pod dywan, zwracamy się też z apelem do członków Rady ze wszystkich opcji - także do tych radnych, którzy głosowali za ustanowieniem MBB Patronką Wałbrzycha, by - jeśli jeszcze prawo jest dla nich ważniejsze od widzimisię Prezydenta czy Przewodniczącej, albo od życzeń biskupa Deca - złożyli interpelacje w ww. sprawie na najbliższej sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha. A tych spośród radnych, którzy w ww. uchwale tak jak my dostrzegają kolejny przejaw postępującej klerykalizacji państwa, prosimy o poparcie naszego wniosku

Przewodniczący Miejskiego Koła
RACJI PL w Wałbrzychu
Jerzy Krzysztofek

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~dyzio marzyciel 14-09-2010 8:40
... tymczasem ratusz oddajmy pod patronat świętemu Dyzmie ...
~~~ 14-09-2010 9:16
Uchwała może być uchylona lub znowelizowana na wniosek radnych a nie na wniosek 5 osób , które są członkami innej organizacji.Chcielibyście , żeby wasze uchwały uchylało np. PIS?
~Karol 14-09-2010 12:52
Ból, Cierpienie, Słabość, ofiara - NIE CHCE Żeby Matka Boska Bolesna Była Patronem Wałbrzycha, Jeżeli ktoś chce, Żeby była mu patronkom to niech sobię powiesi jej wizerunek w pokoju
~aAs 14-09-2010 13:03
Ja już tylko tak z dokumentatorskich zapędów: ten protest wydaje się być już wyłącznie biciem piany po fakcie. Patronat, zdaje się - został już nadany, o czym czytamy i to nie jest tak, że ten patronat wymyślił jeden, czy drugi miejski radny z trzecim, czy czwartym prezydentem ...
~sAs 14-09-2010 16:18
... o czym mogliśmy przeczytać na innych regionalnych portalach. Link do stosownego artykułu wkleiłem, ale został usunięty przez moderatora ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group