Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 3551
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Oszczędności po wałbrzysku

Wtorek, 4 października 2022, 14:15
Aktualizacja: 14:22
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Oszczędności po wałbrzysku
Fot. red
Prezydent Roman Szełemej wydał zarządzenie w sprawie określenia zasad oszczędzania energii i ciepła w trakcie sezonu grzewczego w Urzędzie Miejskim, jednostkach budżetowych, samorządowych zakładach budżetowych oraz w spółkach miejskich na terenie miasta Wałbrzycha.

O tym, że miasto przygotowuje pakiet oszczędnościowy wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu, co zresztą prezydent Roman Szełemej potwierdził podczas wrześniowej sesji rady miasta. Teraz wiemy konkretnie gdzie Gmina Wałbrzych zamierza szukać tych oszczędności.

Określono zasady funkcjonowania w nadchodzącym okresie grzewczym począwszy od 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 roku. I tak: temperatura we wszystkich pomieszczeniach w budynkach użyteczności publicznej powinna
maksymalnie wynosić 19 stopni Celsjusza, przy czym w pomieszczeniach technicznych i magazynowych powinna zostać obniżona do 10–15 stopni Celsjusza (do najniższego bezpiecznego poziomu jednak nie wyższej niż 15 stopni Celsjusza). Powierzchnie wspólne, takie jak: korytarze, foyer, hole itp. nie powinny być w ogóle ogrzewane, jeżeli to możliwe. Należy zadbać o przegląd oraz szczelność okien i drzwi wejściowych oraz ich zamykanie. W trakcie dłuższej nieobecności w pokoju lub podczas wietrzenia należy zakręcać głowicę termostatyczną w grzejniku. Należy zadbać o maksymalne wykorzystanie powierzchni biurowej (kumulacja pracowników), dokonać zmian w zakresie wspólnych przestrzeni (współdzielenie). Jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania pracy zdalnej i pozwala na to rodzaj pracy wprowadzamy możliwość pracy zdalnej na czas sezonu grzewczego. Decyzję o skierowaniu na pracę zdalną każdorazowo podejmuje kierownik danej jednostki.

Wprowadzono również zasady odnośnie użytkowania i oszczędzania energii. W tym wypadku mowa o tym, że wszystkie budynki miejskie, instytucje kultury, zabytki, placówki oświatowe, itp. nie będą oświetlane w godzinach nocnych, tj.: od godz. 22.00 do godz. 6.00. Należy pozostawić jedynie niezbędne oświetlenie awaryjne i bezpieczeństwa. Ponadto zobowiązuje się wszystkich pracowników do: gaszenia światła w pomieszczeniach, tam gdzie to możliwe wskazane jest stosowanie naturalnego oświetlenia. Należy wyłączać zbędne oświetlenia w przestrzeniach wspólnych (klatki schodowe, ciągi korytarzowe, itp.). Powinniśmy przestrzegać natychmiastowego wyłączania ładowarek po naładowaniu służbowego sprzętu (laptopa, telefonu). Oszczędności to także sprawdzania przed wyjściem z pracy, czy wszystkie sprzęty biurowe, tj.: komputery, monitory, drukarki, itp. zostały wyłączone. W zarządzeniu mowa również o niekorzystaniu z platformy dla niepełnosprawnych lub windy jeżeli stan zdrowia pracownika tego nie wymaga, a także o ograniczaniu drukowania jedynie do tych dokumentów, które są absolutnie niezbędne w formie papierowej. Wprowadza się zakaz korzystania z prywatnych sprzętów pobierających prąd. Zobowiązuje się wszystkich pracowników do oszczędzania wody w miejskich instytucjach,
a kierowników tych instytucji zobowiązuje się do przeprowadzenia akcji informacyjnych dla pracowników.

Twoja reakcja na artykuł?

45
27%
Cieszy
71
42%
Hahaha
3
2%
Nudzi
10
6%
Smuci
7
4%
Złości
32
19%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (55)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group