Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 6497
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Otwarcie filii UMW w Wałbrzychu

Czwartek, 21 września 2023, 11:27
Aktualizacja: 11:29
Autor: red
Wałbrzych: Otwarcie filii UMW w Wałbrzychu
Fot. Tomasz Walów, UMW
W październiku po raz pierwszy w historii studenci kierunku lekarskiego rozpoczną naukę w Wałbrzychu w filii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu 20 września w wałbrzyskiej Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa uroczyście otwarto filię Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
– Otwarcie filii kierunku lekarskiego UMW w Wałbrzychu to dla uczelni absolutnie historyczny moment. Myślę, że też dla regionu. Robimy to po to, by poprawić sytuację lekarzy w Polsce. Myślę, że to właśnie uniwersytety medyczne, które wiedzą, jak to robić, mają doświadczenie, kadrę i możliwości powinny kształcić lekarzy. Nieskromnie powiem, że my mamy zarówno 70 letnie doświadczenie, jak i wybitną kadrę – mówił prof. Piotr Ponikowski rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
– Po pandemii dyskusje o braku lekarzy stały się szczególnie aktualne, pojawił się też wymóg, żeby zwiększać liczbę lekarzy nie obniżając zarazem standardów kształcenia. Tego typu przedsięwzięcia wymagają szerokiej współpracy całego środowiska. Dlatego bardzo się ucieszyłem, że znalazło się grono samorządowców zdeterminowanych, by odnieść sukces i dwie uczelnie, które powiedziały: możemy zrobić to razem i zróbmy to razem. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu to najwyższa półka jakościowa, wystarczy popatrzeć na wyniki ewaluacji. Mamy tu do czynienia z doświadczona kadrą akademicką i wieloma wybitnymi praktykami, lekarzami. Wierzę, że obecność filii UMW w Wałbrzychu będzie także projakościowym impulsem dla naszych szpitali w regionie - mówił obecny na otwarciu Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Podkreślił także, że na szczególne uznanie zasługuje ekspresowe wręcz tempo, w którym powołano do życia filię wrocławskiej uczelni.

– Takich inicjatyw otwierania filii było w kraju wiele w tym roku i Państwowa Komisja Akredytacyjna miała na ogół długie listy zastrzeżeń. A tu mamy przypadek, kiedy tych zastrzeżeń nie ma i wszystko zostaje zaakceptowane już przy pierwszym podejściu, a przypomnę, że mówimy o wniosku liczącym 4000 stron dokumentów. Zrobienie tego w tak krótkim czasie jest ewenementem w skali Polski – dodał Wojciech Murdzek.

Jak podkreślał rektor UMW prof. Piotr Ponikowski, poziom kandydatów na studentów filii jest bardzo wysoki.

– Mamy 500 kandydatów na 50 miejsc, a najniższy poziom punktowy to 227, podczas gdy we Wrocławiu wynosił 240 punktów. To ewidentnie świadczy o tym, że przyszli tu studiować najlepsi studenci z Polski. Nie ma wątpliwości, że tworzymy razem historię - mówił rektor.

Dziekan wałbrzyskiej filii prof. Beata Sobieszczańska, podkreśla, że cały proces kształcenia przyszłych lekarzy w tym miejscu będzie identyczny, jak ten realizowany na UMW we Wrocławiu.

– Gwarantujemy młodym adeptom medycyny, którzy wybrali studia w Wałbrzychu, poziom kształcenia taki, jak na UMW. Nie odejdziemy od niego nawet na milimetr.

W wałbrzyskiej filii, podobnie jak we Wrocławiu, wykłady będą odbywać się on-line, natomiast ćwiczenia organizowane są w formie stacjonarnej. Na pierwszym roku kierunku lekarskiego są to ćwiczenia niekliniczne i laboratoryjne. Jednym
z trudniejszych przedmiotów na pierwszym roku medycyny od lat pozostaje anatomia. Wałbrzyscy studenci, jak samo jak ich koledzy we Wrocławiu, będą mogli poznawać tajniki ludzkiego ciała przy pomocy wirtualnego stołu sekcyjnego, specjalnie zakupionego przez UMW na potrzeby filii. To narzędzie dydaktyczne jest przydatne na początku drogi do zawodu lekarza, zanim studenci wezmą udział w zajęciach w prosektorium, jakie czekają ich w drugim semestrze.

Twoja reakcja na artykuł?

10
43%
Cieszy
3
13%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
10
43%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group