• Wtorek, 21 maja 2019
  • Godz. 11:11
  • Imieniny: Kryspiana, Tymoteusza, Walentego, Wiktora
  • Czytających: 2184
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Otwarcie wystawy „Listy Daisy wracają do Wałbrzycha– wspólnie ocalmy historię” w Zamku Książ

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 26 stycznia 2013, 9:03
Aktualizacja: 22:53
Autor: Michalina
Fot. Michalina
25 stycznia, o godzinie 18 odbyło się uroczyste otwarcie nowej wystawy pod tytułem „Listy Daisy wracają do Wałbrzycha– wspólnie ocalmy historię” na Trzecim Piętrze Zamku Książ. Otwarcie poprzedzone zostało galą, w której uczestniczyło wielu zaproszonych gości oraz krótkim koncertem.

Wystawa prezentuje kolekcję autentycznych listów Księżnej Daisy oraz innych archiwaliów rodziny von Hochberg. Jest ona niewątpliwie związana z obchodami roku 2013, jako Roku Księżnej Daisy von Pless na Dolnym Śląsku. Wspomniana kolekcja została nabyta przez Fundację Księżnej Daisy von Pless przy pomocy finansowej kilku fundatorów- osób prywatnych oraz przedsiębiorstw, którzy zostali uhonorowani podczas uroczystości. Poza fundatorami, wśród zaproszonych gości znalazł się Prezydent Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej, Zastępca Prezydenta Zygmunt Nowaczyk, przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Romańska, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Jerzy Tutaj, radni, przedstawiciele władz Pszczyny, z którą Księżna Daisy była związana oraz członkowie Fundacji Daisy von Pless z Mateuszem Mykytyszynem i Magdaleną Woch na czele.

-Chcemy by postać Daisy von Pless przestała być postacią subregionalną i by stałą się rozpoznawalną ikoną naszego miasta i Zamku Książ- mówił Jerzy Tutaj- Ta wystawa to wspaniała inicjatywa, dzięki której ten region jeszcze głębiej zakotwiczymy na Dolnym Śląsku- dodał wicemarszałek.

Przemówił także prezydent Roman Szełemej: -Zawsze uważałem, że ważniejszą kwestią jest naprawa dróg, budowa mieszkań etc., ale zdaję sobie sprawę, że ta „duchowa nadbudowa” naszego miasta jest też bardzo istotna. I, jak widać, ta „nadbudowa” idzie nam całkiem dobrze.

Poza uhonorowaniem współfinansujących kolekcję, wyróżnienia zostali także niedawno powołani członkowie rady programowej Fundacji Księżnej Daisy. Następnie, muzyczny kwartet z Katowic zagrał kilka utworów pochodzących z lat 20. Oraz 30., czyli czasów, kiedy żyła Księżna Daisy. Po koncercie odbyło się otwarcie wystawy na Trzecim Piętrze i bankiet.

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~tylko spokój 26-01-2013 9:48
"Ta wystawa to wspaniała inicjatywa, dzięki której ten region jeszcze głębiej zakotwiczymy na Dolnym Śląsku- dodał wicemarszałek." Bleblebleble......zakotwiczymy, hehehe, a co, odpływa? Pleć pleciugo byle długo. Obsesja na punkcie księżnej Daisy przybiera niepokojące rozmiary.Nie ma, zdaje się, jeszcze w Wałbrzychu ulicy, to duże niedopatrzenie.
~forest 26-01-2013 11:15
Jeśli mamy w Wałbrzychu ulicę Komuny Paryskiej, z którą trudno Wałbrzych utożsamiać, to dlaczego niby nie mielibyśmy mieć ul. Daisy? Tej Daisy, która dla zwykłej ludności wałbrzyskiej tak wiele robiła? Czy to jest obsesja? A może to chorobliwa fanaberia w głowie kogoś, kto nie zna historii tego miasta? Zawsze, kiedy uderzy się w stół, odzywają się nieproszone... nożyce.
~Rebel Yell 26-01-2013 11:16
Moze MOPS bedzie nosil jej imie ?
tomekprzewodnik 26-01-2013 11:33
Jeżeli mamy w Wałbrzychu ul. Komuny Paryskiej, z którą trudno Wałbrzych utożsamiać, to niby dlaczego nie mielibyśmy mieć ul. Daisy? Tej Daisy, która tak wiele dla społeczności tego miasta zrobiła? Czy to nie jest obsesja, że mamy w Wałbrzychu ul. Piłsudskiego? A cóż takiego zrobił dla Wałbrzycha Józef Piłsudski? A może największą obsesją są chorobliwe niepokoje osób, które kompletnie nie znają historii? Kiedy uderzy się ręką w stół, to zawsze podskakują nożyce... o ile tylko na nim leżą...
~nosferatu 26-01-2013 11:41
@tylko spokój A co Ci księżna Daisy przeszkadza ? Zapewne znasz jej historie, powiązaną z Wałbrzychem ? A może nie, tylko piszesz bzdury ot tak sobie, ze złośliwości cechującej pewien odłam Polaków ? Wystawę listów i szacunek do tej osoby nazywasz obsesją ? Na jakiej podstawie ? Będę się cieszył, jeżeli któraś z ulic miasta będzie nosiła Jej imię. Podobnie jak wielu innych Wałbrzyszan.
~Ehehe 26-01-2013 14:49
To pewnie świdnicki wieśniak który zazdrości nam naszej księżnej :P
~Rebel Yell 26-01-2013 16:57
Taka ona wasza jak Pszczynian. Ciekawe czy wydawala wiecej na biedote czy na siebie.
~hehehe 26-01-2013 22:36
Wystawa listów była raczej pretekstem do pokazania w obiektywie wałbrzyskiej elity smażącej sie we własnym sosie. Szczególnie rzuca się w oczy trenowanie ukłonów na japońską modłę, uśmiechy doktorów nauk wszelakich, wzbierająca tusza mecenasa i najnowszy model kapelutka red. Kokowskiej. Tak trzymać i otwierać co tydzień nową wystawę ,aby towarzystwo wzajemnej asekuracji miało zajęcie.
~Rebel Yell 27-01-2013 10:41
Swiat sie konczy, niemcom stawiamy pomniki. Ktos czytal te listy ? Zeby pozniej nie było w tlumaczeniu "droga Helgo nie wiem czemu Adolf tak pali tych zydow, przeciez to taki dobry chlopiec byl..."
~Gość 5-02-2013 12:08
Wszystko ładnie i pięknie tylko nie wiem dlaczego zapłacono taką kasę za te listy?Przecież te listy normalnie były skradzione.Jakim prawem właściciel buszował po zamku ,przywłaszczył sobie dobro narodowe a po latach zażądał za to kasy?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group