Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 3701
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Owady, których nie chcemy w swoim domu. Jak się ich pozbyć?

Środa, 30 września 2020, 12:00
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Owady, których nie chcemy w swoim domu. Jak się ich pozbyć?
Fot. użyczone
Twój dom jest bardzo miły i przytulny nie tylko dla Ciebie. Podobnie uważają pluskwy, prusaki, mole, rybiki i karaluchy oraz inne owady, które z przyjemnością wprowadzą się do twojego domu wszelkimi możliwymi sposobami. W artykule opisujemy najczęściej żyjące w naszych mieszkaniach stworzenia oraz jak się ich pozbyć.

Jak uniknąć niechcianych lokatorów?

Większość owadów wprowadza się do naszych domów z prostego powodu – bezpieczeństwo i jedzenie. Kuchnia jest doskonałą stołówką dla moli spożywczych i żywiaka chlebowca, rybiki uwielbiają wilgotne łazienki, a kątnik domowy w dzień czuwa w gęstej pajęczynie utkanej w ciemnych zakamarkach pokoju, by nocą gdy śpimy bezpiecznie wyruszyć na łowy. Najlepszą metodą na uniknięcie owadów w domu jest regularne sprzątanie i wycieranie szafek kuchennych, ciemnych kątów za i pod szafami oraz dbanie o dobrą wentylację pomieszczeń. Sprawdzić może się też założenie moskitiery jeśli mieszkamy na parterze, ponieważ na przykład pająki najczęściej przychodzą do nas z zewnątrz przez okna. Jednak kuchenne szkodniki (np. mole) przynosimy do domu wraz z żywnością. Najlepszym rozwiązaniem jest szybkie zużywanie kupionych suchych produktów, ponieważ nawet plastikowe pojemniki nie są przeszkodą dla maleńkich larw mola.

Najczęściej występujące owady w naszych domach

Nieproszonych gości możemy podzielić na najczęstsze miejsca ich występowania.

Kuchnia:
• mącznik młynarek
• mklik mączny
• żywiak chlebowiec

Te owady przynosimy ze sobą z zakupów w suchych produktach spożywczych, takich jak ryż, makaron czy mąka, a gdy się rozgoszczą to nie pogardzą chlebem, ciasteczkami, przyprawami, a nawet czekoladą! Wszystkie uwielbiają suche, spokojne zakamarki pełne okruszków, w których mogą zajadać się resztkami jedzenia i składać jaja.

Łazienka:
• rybik cukrowy
• ćmianka

Rybiki znane są z tego, że ich jedyna wada polega na tym, że są robakami żyjącymi w naszych domach. Nie są groźne dla człowieka i nie przenoszą chorób. Lubią wilgotne otoczenie i chętnie żywią się drewnem, klejem i papierem, dlatego łazienka to w oczach rybika lokal idealny. Poruszają się po ciemku, ponieważ nie lubią światła i dlatego długo możemy nawet nie być świadomi obecności rybików w mieszkaniu. Natomiast ćmianki to małe muszki przypominające ćmy, które w przeciwieństwie do rybika mogą być groźne dla alergików i astmatyków. Ich martwe ciała rozkładające się w kątach mieszkania potrafią działać drażniąco na drogi oddechowe i skórę u tych osób.

Inne:
• kątnik domowy
• karaluchy i prusaki

Kątniki to duże pająki, które chętnie wchodzą do naszych domów jesienią, żeby w nich przezimować. Nie są jadowite, ale można się ich przestraszyć. Są też bardzo szybkie – kątniki to doskonali zabójcy. Natomiast jeśli zauważymy w domu karalucha, to należy wezwać firmę dezynsekcyjną, ponieważ prawie na pewno jest ich dużo więcej.

Sposoby na zwalczanie domowych insektów

Sposobem na owady mieszkające w kuchni jest wyrzucenie wszystkich suchych produktów spożywczych (nawet w pojemnikach), dokładne umycie szafek i przetarcie ich wodą z octem. Rybików pozbędziemy się poprzez wyczyszczenie listw i wysuszenie łazienki, np. osuszaczem powietrza. Na pająki najlepiej działają moskitiery w oknach i pilnowanie innych otworów, którymi mogą się dostać do domu z zewnątrz, natomiast plaga prusaków wymaga interwencji specjalistów. Niestety owadów, które wchodzą do naszych domów jest jeszcze więcej, dlatego warto poznać ich charakterystykę, zagrożenia i sposoby ich usuwania na stronie https://budujemytutaj.pl/porady.

Twoja reakcja na artykuł?

2
18%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
18%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
9%
Złości
6
55%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group