Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 5973
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Pakiet antykryzysowy PO

Środa, 20 kwietnia 2022, 14:37
Aktualizacja: 15:15
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Pakiet antykryzysowy PO
Fot. organizatorzy
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej senator Agnieszka Kołacz–Leszczyńska wraz z posłem Michałem Jarosem, posłanką Izabelą Katarzyną Mrzygłocką oraz radnymi miejskimi Wałbrzycha Piotrem Kraczkowskim i Piotrem Kwiatkowskim mówili o pakiecie ratunkowym dla polskich rodzin przygotowanym przez Platformę Obywatelską.
- Nasza polska rzeczywistość dzisiaj to rekordowa inflacja, drożyzna i historycznie wysokie raty kredytów. Nie możemy na to nie reagować. Dlatego jako parlamentarzyści zostaliśmy zobowiązani przez Przewodniczącego Donalda Tuska do przygotowania pakietu ratunkowego dla polskich rodzin. Mamy trzy konkretne rozwiązania, które pozwolą polskim rodzinom przetrwać ten najtrudniejszy okres, zachować stabilność domowych budżetów i ze spokojem patrzeć w przyszłość - mówi Agnieszka Kołacz-Leszczyńska.

20 proc. podwyżki dla sfery budżetowej:

Powiedzmy to wyraźnie, nie będzie sprawnego państwa bez sprawnego sektora usług publicznych. Nie będzie sprawnego sektor usług publicznych tak długo jak pracujący w nim nauczyciele, pielęgniarki, pracownicy opieki społecznej czy instytucji kultury będą się zastanawiać jak przeżyć, jak „przetrwać do pierwszego”.

Dziś w obliczu galopujących cen trudno dziwić się desperacji wielu grup zawodowych. Trudno dziwić się pielęgniarkom, które dla godnej płacy decydują się na wyjazd z Polski.

Dlatego w obliczu najwyższej od ponad 20 lat inflacji oraz utraty realnej wartości dochodów Polaków konieczne jest wsparcie dla pracowników tzw. sfery budżetowej. Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej RP zobowiązała parlamentarzystki i parlamentarzystów PO do złożenia rozwiązań legislacyjnych, których efektem będą nie mniejsze niż 20% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej.

Z podwyżek będą wyłączone osoby pobierające wynagrodzenia na podstawie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Zmniejszenie rat kredytów:

Prezes NBP Adam Glapiński wielokrotnie oszukał Polaków. Oszukał gdy mówił, że inflacja nie wzrośnie, oszukał gdy twierdził, że stopy procentowe nie będą zmieniane. Niestety, wielu Polaków mu uwierzyło.

Dziś, ich raty kredytów są o około 60% wyższe niż jeszcze w sierpniu 2021 gdy Prezes NBP twierdził, że żadnych podwyżek stóp nie będzie gdyż stanowiłyby „szkolny błąd”.

Wraz z rosnącymi cenami energii, gazu, artykułów spożywczych stanowi to ciężar, którego wiele polskich rodzin po prostu nie udźwignie.

Musimy im pomóc.

Dlatego też Platforma Obywatelska RP przedstawi rozwiązanie legislacyjne, którego efektem będzie efektywne zamrożenie raty kredytu hipotecznego dla polskich rodzin na poziomie z grudnia 2021.

Sprawi to, że będzie im łatwiej przejść ten trudny okres wywołany katastrofalną polityką NBP oraz rządu PiS.

Obligacje antydrożyźniane:

Najwyższa od ponad 20 lat inflacja uderza nie tylko w realną wartość dochodów Polaków. Rosnące ceny sprawiają także, że na wartości tracą odkładane przez nich latami oszczędności. Z miesiąca na miesiąc można za nie kupić po prostu coraz mniej. Oprocentowanie lokat w bankach sięga dziś zaledwie 2%, co przy prognozowanej inflacji na kolejne 12-mcy na poziomie 10-11% w żaden sposób nie chroni realnej wartości środków odkładanych latami przez Polki i Polaków.

Topnieją oszczędności nie milionerów tylko ciężko pracujących polskich rodzin, które z przerażeniem obserwują jak ich często niewielkie oszczędności tracą na wartości. Za tym dramatem polskich rodzin stoi nieodpowiedzialna polityka rządu oraz NBP, ale dziś czas nie tylko wskazywać winnych, ale również rozwiązania, które będą z jednej strony dawały poczucie bezpieczeństwa i stabilności, a z drugiej wspierały proces walki z inflacją.

Dlatego Platforma Obywatelska przedstawi rozwiązanie legislacyjne, chroniące wartość oszczędności Polaków za pomocą emisji 2-letnich obligacji, których:

- oprocentowanie będzie odpowiadało inflacji w okresie od momentu zakupu obligacji do momentu przedstawienia ich do wykupu,

- wykup będzie możliwy w dowolnym momencie,

- limit dla obywatela będzie wynosił 50 tys. złotych.

Obligacje antydrożyźniane, zwiększając skłonność do oszczędzania na uczciwych warunkach przyczynią się do ustabilizowania procesów inflacyjnych, dając nadzieję milionom polskich rodzin.

Twoja reakcja na artykuł?

7
11%
Cieszy
37
61%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
3
5%
Złości
13
21%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (48)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group