Piątek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 2659
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pani poseł pyta o Mo–Bruk i grodzkość Wałbrzycha

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 6 kwietnia 2011, 20:09
Aktualizacja: 20:10
Autor: red.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Poseł Anna Zalewska, parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości ziemi wałbrzyskiej wystosowała w ubiegłym tygodniu zapytania poselskie. Parlamentarzystka pyta m.in.: „Na jakim obecnie etapie znajduje się procedura przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu?” i „Jakie środki może podjąć ministerstwo w sprawie wyjaśnienia problemu Mo–Bruku?”.

Pytania parlamentarzystki zostały skierowane do ministrów. Zapytanie w sprawie Mo-Bruku - do ministra środowiska, Andrzeja Kraszewskiego, a to w sprawie grodzkości - do ministra spraw wewnętrznych i administracji, Jerzego Millera.

Zapytanie w sprawie grodzkości Wałbrzycha (do ministra spraw wewnętrznych i administracji, Jerzego Millera):

Wałbrzych jest jedynym miastem w Polsce, które zrezygnowało ze statusu miasta na prawach powiatu. Stało się to 1 stycznia 2003 roku na wniosek środowiska politycznego SLD sprawującego wtedy władzę w mieście. Po latach okazało się, że była to szkodliwa decyzja, która wpłynęła nie tylko na spowolnienie rozwoju miasta, ale i problemy z jego skutecznym zarządzaniem. Z powodu rezygnacji z tzw. ‘grodzkości’ miasto nie może obecnie sięgać po dotacje z Unii Europejskiej, które są zarezerwowane tylko dla miast na prawach powiatu. Władze miasta już od wielu lat deklarują zajęcie się problemem „grodzkości”, jednak nie widać żadnych efektów podejmowanych przez nich działań, a sprawa w dalszym ciągu nie jest wyjaśniona i nie wiadomo kiedy uda się w końcu przywrócić Wałbrzychowi statut miasta na prawach powiatu.
W związku z poruszonym problemem zwraca się do pana ministra z zapytaniem poselskim:
1. Na jakim obecnie etapie znajduje się procedura przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu?
2. Jakie warunki musi pełnić miasto, by przywrócono mu owy status?
3. Jaki jest przewidziany termin wdrożenia i zakończenia procedur związanych z przywróceniem statusu miasta na prawach powiatu dla Wałbrzycha?
Z poważaniem
Poseł na Sejm RP
Anna Zalewska
Klub Parlamentarny
Prawo i Sprawiedliwość

Zapytanie w sprawie Mo-Bruku (do ministra środowiska, Andrzeja Kraszewskiego):

Do mojego biura poselskiego zgłosili się mieszkańcy Wałbrzycha zaniepokojeni działalnością przedsiębiorstwa Mo-Bruk, zajmującego się składowaniem odpadów przemysłowych i recyklingiem. W opinii mieszkańców odpady gromadzone na wysypisku zagrażają zdrowiu i życiu Wałbrzyszan. Dotyczy to w szczególności osób mieszkających najbliżej przedsiębiorstwa, czyli mieszkańców ulic: Górnicza, Kaszubska, Okrężna i Małopolska, sąsiadujących ze składowiskiem. Ponadto na składowisku dochodzi do częstych wybuchów pojemników z bliżej nieokreśloną zawartością, pożarów oraz wycieków szkodliwych substancji. W pobliżu przedsiębiorstwa unosi się nieprzyjemny fetor. W opinii mieszkańców zabudowania mieszkalne znajdują się zbyt blisko firmy, bo zaledwie w odległości 150 metrów wobec 350 metrów ujętych w odpowiedniej ustawie. Mieszkańcom dokucza również hałas ciężkich pojazdów przewożących odpady, pomimo zaleceń nadal nie wykonano tam odpowiednich ekranów akustycznych. Władze samorządowe nie potrafią sobie poradzić z zaistniałym problemem.
W związku z zaistniałą sytuacją, działając na podstawie art. 195 Regulaminu Sejmu, zwracam się do pana z zapytaniem poselskim:
Jakie środki może podjąć ministerstwo w sprawie wyjaśnienia zaistniałego problemu?
Z poważaniem
Poseł na Sejm RP
Anna Zalewska
Klub Parlamentarny
Prawo i Sprawiedliwość

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Wojtek 6-04-2011 21:54
No i super. Od tego są posłowie, żeby reprezentować swój region
~walbrzych 6-04-2011 22:08
no może coś się ruszy popieram to
~leon 6-04-2011 22:19
Pani Poseł kąsa,kąsa i nie odpuszcza. Tak trzymać!!!!!!
~super 6-04-2011 23:08
Przecież wszyscy mamy tego dość i nie chcemy składowiska a Pani Poseł ujęła się za nami. I za to wielkie dzięki i duży szacunek.
~ 7-04-2011 0:04
Za to Mrzygłodzka tylko dyplomatycznie "monitoruje" sprawę mobruku.
~@ 7-04-2011 7:05
Pani Mrzygłodzkiej już dziękujemy
~ja 7-04-2011 8:43
z PiS zawsze było mi nie po drodze, ale dla Pani poseł ogromny szacun!!!
~ona77 7-04-2011 9:14
Pytań o Mo- Bruk jest wiele tylko nikomu odpowiedzi nie chce się udzielać w tym temacie ..... Czy nie dziwne jest to dla was,ze taka zadyma w okół Mo-Bruku a on dalej sobie zwozi te śmieci i skutecznie podtruwa nas i środowisko ... Każdy jeden z polityków tutaj lokalnych jak chce zabłysnąć i punktów trochę zdobyć to chwyta się Mo-Bruka by potem zapomnieć o temacie????
~ 7-04-2011 11:02
Brawo Pani Poseł, tak trzymać :D
~meksyk 7-04-2011 11:06
Pani poseł pyta o to i o tamto. A ja pytam panią poseł! Gdzie pani poseł była wcześniej? Dlaczego nie pytała wcześniej? Co determinuje panią poseł do zadawania pytań właśnie w tej chwili? Czy zbliżające się wielkimi krokami wybory nie są motorem pani działań? Komu chce pani mydlić oczy pani poseł? Obłudna, wściekła pani poseł.
~ 7-04-2011 11:20
jak to gdzie była?a koalicja PO-PIS???
~Tycjan 7-04-2011 13:56
Brawo Pani Anno - jedyny poseł walczący o Wałbrzych i jego mieszkańców!!!!
~Do pani Z. 7-04-2011 14:21
Asekuracyjne pisemko w sprawie M0-bruka. Miejszkańcy mówią, mieszkańcom przeszkadza, mieszkańcy twierdzą.... Pani poseł na takie pierdu, pierdu nie otrzyma pani merytorycznej odpowiedzi.
~ 7-04-2011 18:19
Posłanka Zalewska to chyba jedyna osoba z regionu, która godnie reprezentuje nasz okręg wyborczy. Dobrze, że chociaż jedna nam się taka trafiła, bo reszta to lepiej nie mówić. Meksyk jesteś złośliwy, tak samo jak gościu z 14.21. Zauważcie, że w taki sposób łatwiej zmusić ministerstwa do reakcji i dobrze, że chociaż Zalewska pamięta jeszcze o wałbrzyszanach. Liczę na to, że posłanka pomoże nam w tych sprawach!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group