Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 3799
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Partia Porozumienie zapowiada ułatwienia dla przedsiębiorców

Wtorek, 19 grudnia 2017, 16:09
Aktualizacja: Sobota, 23 grudnia 2017, 10:03
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Partia Porozumienie zapowiada ułatwienia dla przedsiębiorców
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w kawiarni Fantazja przy ulicy Fortecznej w Wałbrzychu odbyła się konferencja prasowa lokalnych przedstawicieli utworzonej niedawno przez Jarosława Gowina partii Porozumienie.

Centroprawicowa partia Porozumienie została powołana 4 listopada br. Powstała po przyłączeniu się do Polski Razem nowych środowisk. Prezesem partii jest Jarosław Gowin - wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W dzisiejszej konferencji uczestniczyli: Wojciech Murdzek - Poseł na Sejm RP, członek prezydium zarządu i prezes okręgu wałbrzyskiego partii Porozumienie, Beata Żołnieruk - członkini zarządu krajowego i okręgowego oraz przewodnicząca koła wałbrzyskiego partii Porozumienie, Jacek Hecht - członek zarządu krajowego i wiceprzewodniczący koła kłodzkiego partii Porozumienie i Andrzej Ramian - wiceprzewodniczący koła wałbrzyskiego partii Porozumienie.

Podczas konferencji mowa była o nowych, tworzonych właśnie w okręgu wałbrzyskim strukturach partii Porozumienie i o zmianach w ordynacji wyborczej, jednak głównym i najistotniejszym tematem była "Konstytucja biznesu" i planowane ulgi i udogodnienia dla przedsiębiorców.

- 4 listopada premier Jarosław Gowin ogłosił powstanie nowej partii, w której skład wchodzą dotychczasowi członkowie Polski Razem, środowisko republikanów, wolnościowców a także Chrześcijański Ruch Samorządowy. Łączy nas wspólne patrzenie na gospodarkę. Najważniejszy dla nas jest rozwój gospodarczy Polski, polepszenie jakości życia mieszkańców. Mówiąc o polepszeniu jakości życia nie mam na myśli tylko strefy materialnej, ale również bezpieczeństwo, którego dzisiaj w Europie bardzo brakuje. Łączą nas takie cele jak wzrost gospodarczy, wolny rynek, niskie podatki, zero biurokracji - tak o nowej partii Porozumienie mówiła Beata Żołnieruk.

Z kolei Wojciech Murdzek omówił temat "Konstytucji biznesu", planowanych udogodnień dla przedsiębiorców oraz uporządkowania i zebrania w jednym dokumencie przepisów dotyczących działalności gospodarczej:

- Pod szyldem "Konstytucja biznesu" kryje się 5 ustaw. Najważniejszą z nich jest prawo przedsiębiorców. Jest to oś wiodąca, zawierająca najważniejsze rozwiązania. Do tego dochodzą 4 ustawy, które stanowią odrębne propozycje ustaw, aby nie zaciemniać głównego przekazu. W pakiecie "Konstytucja biznesu" jest prawo przedsiębiorców, ustawa o rzeczniku małych i średnich przedsiębiorców, centralna ewidencja informacji o działalności gospodarczej, kolejna ustawa porządkuje aktywności przedsiębiorców zagranicznych i ostatnia z ustaw to przepisy wprowadzające. Prace nad tym projektem rozpoczęły się w marcu 2016 roku w kontakcie z organizacjami przedsiębiorców i ze światem nauki. Wszystkie te projekty trafiły do komisji, której ja przewodniczę, czyli do komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji. W tej komisji będziemy te projekty pilotować i procedować - mam nadzieję, że tak sprawnie jak do tej pory. W dokumencie "prawo przedsiębiorców" pojawiają się zapisy, które od dawna były postulatami przedsiębiorców, czyli między innymi postulat: "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", domniemanie uczciwości przedsiębiorców, interpretacje na korzyść przedsiębiorców, zasada równości prawa. Pojawiają się takie rozwiązania jak działalność nierejestrowa. Jest też przewidziane wprowadzenie ulgi na start, gdzie przez 6 miesięcy ktoś kto zaczyna działalność gospodarczą nie będzie musiał płacić ZUSu a przez kolejne dwa lata będzie płacił w wymiarze ZUSu zmniejszonego. Pojawia się rozwiązanie objaśnień prawnych. Działania będą szły w kierunku zrezygnowania z REGONu, zostanie NIP. Kolejnym rozwiązaniem jest możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na czas nieokreślony. W projekcie jest też stworzenie bardziej przejrzystej formy reglamentacji, czyli będą koncesje, zezwolenia i wpisy do rejestrów działalności regulowanej. Z innych form się rezygnuje. To są główne przesłania z "Konstytucji biznesu" czy z prawa przedsiębiorców, będącego głównym elementem "Konstytucji biznesu".

Jako że lokalne struktury partii Porozumienie są dopiero tworzone, o współpracę w tym obszarze zaapelował Andrzej Ramian - wiceprzewodniczący koła wałbrzyskiego:

- Chciałbym się zwrócić do mieszkańców z apelem o współpracę. Żeby można było coś osiągnąć, musi być poparcie. Proszę o współpracę, o pójście z nami aż do sukcesu, który chcemy osiągnąć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group