Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 3564
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pasowanie na Ucznia i Gwarka w GZS nr 2

Sobota, 29 listopada 2014, 6:20
Aktualizacja: 16:49
Autor: organizatorzy/opr.red.
Wałbrzych: Pasowanie na Ucznia i Gwarka w GZS nr 2
Fot. użyczone
W Gminnym Zespole Szkół nr 2 odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia i Gwarka dzieci z dwóch pierwszych klas.

Uczniowie, elegancko ubrani prezentowali się bardzo wytwornie. Wiedzieli, że to bardzo ważna chwila w ich życiu. Nie codziennie zostaje sie przecież Uczniem a do tego Gwarkiem. Zanim nastąpił ten ważny moment w życiu każdego ucznia, dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym, oklaskiwanym przez przybyłych gości.

Następnie pierwszoklasiści uroczyście ślubowali przed pocztem sztandarowym na sztandar szkoły być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po uroczystym ślubowaniu odbył się długo wyczekiwany moment pasowania najpierw na Ucznia, a potem na Gwarka. Pierwszaki są bowiem pasowani zgodnie z ceremoniałem górniczym, rytuałem gwarków.

Pani Dyrektor symbolicznie dotykała ramienia każdego adepta dyrektorską buławą, czyli „czarodziejskim ołówkiem”, a Starszy Strzecha Stowarzyszenia Gwarków Sławomir Kaczmarek pasował górniczą szablą każdego ucznia, który musiał najpierw przeskoczyć przez skórę, noszoną kiedyś przez górników do pracy. W ten niepowtarzalny sposób w poczet uczniów przyjętych zostało 50 „Małych Gwarków”.

Po tylu wrażeniach w salach lekcyjnych czekała na dzieci miła niespodzianka. Rodzice, chcący, by ten niezwykły dzień w szkole był dla nich radością, przygotowali dla swoich pociech „rożki obfitości” oraz słodki poczęstunek.

FOTO: Władysław Grelewicz

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group